آتش سوزی یا ممنوعیت عمدی؟


روزنامه اعتماد نوشت: جدیدترین قسمت سریال دردسر اینترنت دیروز در ایران پخش شد. قطعی و کندی اینترنت در یک سال گذشته اعصاب کاربران را به همراه داشت و در جدیدترین انواع این اختلالات، حوالی ظهر دیروز، دسترسی بسیاری از اپراتورهای اینترنتی قطع شد. اینترنت ثابت بسیاری از شرکت ها قطع شده یا با اختلال شدید مواجه است. شبکه تلفن همراه نیز در برخی از مناطق تهران برای برخی از کاربران غیر قابل دسترس است و با وجود آنتن دهی امکان تماس وجود ندارد. رادار نت بلاک نیز کاهش 21 درصدی سطح دسترسی به اینترنت و اختلال در گیت وی ایرانسل و شرکت ارتباطات زیرساخت را نشان داد.

در سه ماه گذشته حتی یک روز هم شبکه اینترنت کشور قطع نشده است و هر بار «توجیه» و «دلیلی» برای این قطعی از سوی مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت و یا وزارت ارتباطات ارائه شده است. حتی خود وزیر ارتباطات. روز گذشته، 3 یا 4 ساعت پس از وقفه، شرکت مخابرات ایران اعلام کرد که این وقفه ناشی از «آتش سوزی در یکی از حوضه های ارتباطی منطقه 8 مخابرات تهران» بوده است.

البته طی چند ماه اخیر این دومین بار است که از «آتش سوزی» به عنوان عامل نابودی اینترنت در کشور یاد می شود. پیش از این و در اسفند ماه سال 1400 به گفته مسئولان وزارت ارتباطات، آتش سوزی در شرکت زیرساخت باعث اختلال در دسترسی به اینترنت در کشور شد. 5 ماه از این حادثه می گذرد و گزارش خاصی مبنی بر اینکه آتش از کجا شروع شده است، ارائه نشده است؟ چرا ایجاد شد؟ و چه کسی مسئول جلوگیری از وقوع چنین حوادثی است و چرا به مسئولیت خود عمل نمی کند؟

همین یک هفته پیش، قطعی اینترنت در ساعات اولیه روز رخ داد و این بار علت آن «اختلال برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT)» بود. اما این ادعا به سرعت از سوی شرکت توزیع برق تکذیب شد و این شرکت اعلام کرد که «هیچ گونه قطعی برق در این شرکت رخ نداده است». پس از این باز هم اعلام شد که خرابی تجهیزات دلیل اصلی قطع اینترنت بوده است. این وقفه با عذرخواهی وزیر ارتباطات همراه بود و وی قول داد ضمن پیگیری علت حادثه، تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در این مرکز و سایر مراکز مهم ارتباطی کشور انجام شود اما یک هفته گذشت و دردسر بزرگتری پیش آمد!

نکته مهم این است که فاصله زمانی این “اختلال ها” پس از سفر وزیر ارتباطات روسیه کاهش یافت. در صورتی که قبل از این قطع اینترنت در ابعاد کوچک و زمان های کوچک رخ می داد و فاصله زمانی طولانی تری بین آنها وجود داشت; الان در یک ماه دو سه وقفه در اینترنت ایجاد می شود. زارع پور در سفر خود به روسیه به صراحت گفت: در شرایط تحریم باید از سیستم عامل ها و اپلیکیشن های غربی فاصله گرفت و وابستگی به محصولات آنها را از بین برد و برای رسیدن به این هدف، تهران و مسکو در توسعه سرمایه گذاری خواهند کرد از “نرم افزار مدیریت استراتژیک پایگاه داده” (DBMS) نشانه های این “همکاری” ایران و روسیه در مدیریت فضای اینترنت تنها یک هفته پس از سفر وزیر ارتباطات روسیه مشاهده شد. موتور جستجوی «یاندکس» پس از گذشت هفت سال فیلتر نشد، سرعت اینترنت در خانه در ایران به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

قفل کودک گوگل برای 80 میلیون ایرانی

از دیگر اتفاقات عجیب دیگری که در یک ماه اخیر رخ داده، ممنوعیت دسترسی کاربران ایرانی به موتورهای جستجوی گوگل و بینگ و فعال شدن «قفل کودک» در این مرورگرها برای همه کاربران است. فناوری قفل کودک به والدین این امکان را می دهد که بر نتایج جستجوی اینترنتی فرزندان خود نظارت کنند و از نمایش محتوای نامناسب در نتایج جستجوی آنها جلوگیری کنند.

در یکی دو هفته اخیر، بسیاری از کاربران گزارش داده اند که هنگام جستجوی محتوای مورد علاقه خود، متوجه شده اند که گزینه قفل کودک “به طور پیش فرض” فعال است و پس از ماه ها وقفه نمی توانند آن را تغییر دهند یا -غیرفعال کنند. کاهش کیفیت اینترنت موج جدیدی از اعتراضات و انتقادات را نسبت به نحوه سانسور محتوای اینترنتی برای ایرانیان به دنبال داشته است. مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و یکی از حامیان طرح حراست در واکنش به مسدود شدن تنظیمات جستجوی گوگل گفت: من هم شنیده ام که چنین اتفاقی افتاده است اما وقت ندارم. پیگیری جزئیات، علت آن و چگونگی آن.

البته ارائه دهندگان اینترنت می گویند تغییراتی که در جستجو ایجاد شده است از سمت این شرکت ها نیست بلکه از لایه های بالاتر است. کارشناسان اینترنت نیز بر این باورند که در حال حاضر این حادثه که در کشور رخ داده، حالتی دارد که گویی همه کاربران اینترنت در کشور «کودک» هستند. اتفاقی که باعث هجوم ترافیک زیادی به یک IP خاص می شود و به دلیل این محدودیت های زیاد، کیفیت سرویس اینترنت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آیا طرح حفاظت در زمانی که اینترنت کند است کار می کند؟

به نظر می رسد اراده جدی برای اعمال محدودیت های ارتباطی در بستر اینترنت وجود دارد و شاهد آن کاهش مداوم کیفیت و سرعت اینترنت است. تغییرات اعمال شده در سیستم فیلتر در نهایت باعث شد دسترسی به سایت های میزبانی شده در خارج از کشور بر اساس پروتکل HTTPS مسدود شود و مشکلاتی را برای ارائه دهندگان خدمات میزبانی، مالک سایت و کاربر ایجاد کند.

برخی از فعالان مجازی و کارشناسان اینترنتی معتقدند کاهش سرعت اینترنت، اجرای برنامه ای است که ایران نزدیک به دو دهه است که طراحی و اجرا کرده و اکنون در ابتدای آن هستیم. هفدهم تیرماه امسال نامه ای به امضای محسن خاکی مشاور وزیر کشور خطاب به یکی از مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در فضای مجازی منتشر شد که حاکی از آن است که این مقام وزارت در بخشی از این نامه آمده است: «وزارت ارتباطات به ویژه بر اساس بند 3، ضمن توجیه اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ( ISP ها) با هدف به روز رسانی سرورهای DNS، VPN و انواع فیلترشکن های پروکسی. لطفا راه هایی برای دور زدن فیلتر قانونی اضافه کنید. پیشاپیش مسدود شده و برای جلوگیری از تضعیف فیلتر قانونی اقدام کنید.»

وزیر ارتباطات: وضعیت خوب است

البته انتقاد از کندی اینترنت و حتی قطع آن همواره مدعی مخالفی دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که روی کاغذ باید «حافظ» دسترسی آزاد به اطلاعات باشد. وزارت ارتباطات در یکی دو ماه اخیر در مورد وضعیت اینترنت در کشور سکوت کرده و یا در مورد وضعیت «گل و بلبل» صحبت کرده است. به این اظهارات وزیر ارتباطات توجه کنید: هرکسی که قصد دارد فیبر نوری را به خانه مردم بیاورد، هرگز نمی خواهد سرعت اینترنت را کاهش دهد، سال گذشته فرکانس 2300 را به اپراتور تلفن همراه دادیم. در گزارش منتشر شده از سرعت اپراتورهای تلفن همراه، مشخص می‌شود که اپراتور واردکننده و نصب تجهیزات در سه ماه گذشته سرعت بالاتری را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

واقعا حق با کیست؟ گروهی از وزارت ارتباطات که مسئولیت قطعی اینترنت را بر عهده ندارند و تنها با افرادی صحبت می کنند که اطلاعیه رسمی دارند و کندی اینترنت را دلیل آتش سوزی و قطعی برق می دانند و یا کاربرانی که از کندی اینترنت گلایه دارند. هر روز و صدایشان به جایی نمی رسد؟ آیا بهتر نیست اگر طرح ضداینترنتی مجلس توسط وزارت ارتباطات اجرا می شد، این موضوع علناً با مردم در میان گذاشته شود و به دلایل و دلایل عجیب خاتمه داده شود؟