آخرین اخبار از مذاکرات برجام/ سخنگوی کاخ سفید: اگر ایران آماده انجام تعهداتش است، ما هم آماده ایم


به گزارش تجارت نیوز، سخنگوی کاخ سفید بدون اشاره به خروج یکجانبه واشنگتن گفت: اگر ایران آماده انجام تعهدات خود باشد، ما نیز آماده هستیم.

به گزارش ایرنا، «کارین ژان پیر» سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که واشنگتن از زمان آغاز مذاکرات در وین رویکردی اصولی در پیش گرفته است و مدعی شده است که اگر ایران آماده انجام تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای 2015 باشد، ما نیز چنین خواهیم کرد. این کار را انجام دهید

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه آمریکا پاسخ خود را به اظهارنظر در مورد درخواست های ایران در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرد، تاکید کرد که ما به صورت علنی مذاکره نمی کنیم و با اتحادیه اروپا تماس داریم.

پیشتر جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته بود: آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیک‌تر است.

وی بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای، دروازه‌ها برای صادرات بیشتر نفت از آن باز خواهد شد. در این کشور. اگر همه چیز خوب پیش برود، این گشایش ها به تدریج ایجاد خواهند شد.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم‌های ایران پس از یک وقفه 5 ماهه از 13 اوت در وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز در 26 مرداد با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد بسته پیشنهادی جدیدی را روی میز گذاشته است که شامل آخرین راهکارها در خصوص لغو تحریم ها و موضوع هسته ای ایران است. مراحل

جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ آگوست (۱۶ مرداد) نظرات و درخواست‌های خود را در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا برای مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین ارسال کرد و پس از گذشت بیش از یک هفته، ایالات متحده در ۲۴ آگوست نظر خود را در این باره اعلام کرد. (24 اوت). به اتحادیه اروپا ارائه شده است.

پس از این دور از مذاکرات، مقامات آمریکایی و اتحادیه اروپا مدعی هستند که متن نهایی به همه طرف ها ارائه شده است که قابل تغییر نیست و باید پذیرفت و در غیر این صورت مذاکرات شکست خورده اعلام می شود که این ادعای خارجی ایران است. مقام وزارت رد و اعلام می کند که با توجه به ادامه بحث در مورد بسیاری از موضوعات مهم، هنوز در مرحله ای قرار نگرفته ایم که بتوانیم در مورد نهایی شدن متن توافق وین صحبت کنیم.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد که هیچ توافقی (در مذاکرات هسته ای) حاصل نشده است، زیرا تا زمانی که همه موضوعات به توافق نرسند، توافقی وجود ندارد.

مذاکرات به مراحل مهمی رسیده و به خط پایان رسیده است و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف ناقض توافق 1994 است.

هیأت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: دستیابی به توافق ضروری است، ثبات لغو تحریم ها به نوعی تضمین شده است و موضوعی نباید به عنوان اهرم فشاری باقی بماند که علیه ایران در آینده و به دنبال توافقی است که رفاه اقتصادی مردم را تضمین کند، تجارت خارجی ایران برداشته شود و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود.

از این منظر اگر طرف مقابل خواسته های منطقی ایران و الزامات شکل گیری یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.