آخرین ماژول ایستگاه فضایی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد


سومین ماژول آزمایشگاهی چین دیروز با موفقیت راه اندازی شد. این ماژول با نام Mengtian به معنی رویای آسمان به ایستگاه فضایی Tiangong چین فرستاده شد.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، این ماژول آخرین ماژول قسمت اصلی ایستگاه فضایی چین است که روز گذشته به فضا پرتاب شد. موشک فضایی Long March 5B نیز وظیفه انتقال آن را بر عهده دارد.

مرکز فضایی Wenchang در استان هاینان جنوبی جایی است که این ماژول به فضا پرتاب شد. موشک Long March 5B پس از حدود 8 دقیقه توانست فضاپیما را در فاصله 400 کیلومتری زمین رها کند. پس از رسیدن به ایستگاه فضایی، Mengtian به ماژول Tianhe متصل می شود.

آژانس فضایی سرنشین دار چین در 3 ماه گذشته در حال ارزیابی عملکرد خود برای پرتاب بوده است. به گفته طراحان آن، آکادمی فناوری پرواز فضایی، این ماژول 17.9 متر طول و بیش از 23 تن وزن دارد.

گان کلی، مدیر این پروژه درباره این ماژول گفت: فضاپیما از 4 بخش، یک محفظه برای خدمات، یک بخش دیگر برای بار و خدمات و یک کابین برای قفل های هوایی تشکیل شده است. علاوه بر این، 13 کابین علمی در داخل این ماژول وجود دارد که تجهیزات علمی در آنها نگهداری می شود.

به گفته لیو گوونینگ، معاون طراح کابین علمی، قرار است تمام آزمایشات علمی انجام شده در این ماژول به دانشمندان در مطالعات علمی پیشرفته کمک کند و نتایج آن در سراسر جهان منتشر شود.

پس از اتصال آخرین ماژول این ایستگاه فضایی، این ایستگاه در نهایت به شکل T می شود که با فراهم آوردن فضایی معادل 110 متر مربع می تواند مورد استفاده فضانوردان قرار گیرد.