آشتیانی خواستار استعفای رئیس کمیته مقدماتی انتخابات شد


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، امیررضا واعظ آشتیانی با ارسال درخواستی از رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال، دلایل استعفای علی فلاحتی از کمیته مقدماتی انتخابات را اعلام کرد.

متن درخواست کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال از مجدی و کامرانی فر به شرح زیر است:

1- ریاست محترم فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

2- سرپرست دبیرکل فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

3- سرپرست کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

جناب آقای فلاحتی ریاست محترم کمیته مقدماتی انتخابات فدراسیون فوتبال روز دوشنبه 6 تیر 1401 در گفت و گوی تلویزیونی با برنامه فوتبال برتر قبل از صدور رای این کمیته در خصوص احراز صلاحیت یکی از نامزدهای انتخاباتی که وی را به شدت در وضعیت نقض بی‌طرفی قرار می‌دهد که شبهه تضاد منافع و نقض آشکار مبانی دادرسی عادلانه را ایجاد می‌کند، لذا بدینوسیله درخواست خود را مبنی بر انصراف از قانون اعلام می‌دارد. گفت. عضو کمیته مقدماتی انتخابات برای احترام به یکپارچگی روند انتخابات.
بدیهی است بر اساس برخی ضوابط قانونی هیچ مرجع و مرجع قضایی، انتظامی و اداری اعم از اعضای کمیته های بدوی و تجدیدنظر انتخابات و اعضای هیأت های قضایی فدراسیون فوتبال اجازه رسیدگی به موضوعات و پرونده ها را ندارند. تحت صلاحیت خود، قبل از صدور رای و اظهار نظر؛ لذا به بند 10 ماده 20 اساسنامه فدراسیون فوتبال و همچنین ماده 2 آیین نامه انتخابات که ناظر بر الزام اجتناب از تضاد منافع در جریان انتخابات برای هر یک از اعضای هیأت انتخاباتی آقای فلاحتی صلاحیت لازم برای حضور را ندارد در حال حاضر کمیته انتخابات فدراسیون فوتبال است و لازم است با حضور عضوی که جایگزین وی می شود اقدام شود.

اشکال عمده در عملکرد ریاست محترم کمیته انتخابات این است که به عنوان یکی از بدیهی ترین شروط حکم، هرگونه مشورت و اظهارنظر قبلی در مورد پرونده، موجب ضرر داور تلقی می شود. صلاحیت قاضی و موارد مشمول رد قاضی و حائز اهمیت است به عنوان مثال در بند د ماده 91 قانون آیین دادرسی مدنی و بند د ماده 421 قانون آیین دادرسی کیفری به صراحت بیان شده است.

همچنین خواهشمندم بررسی و اطمینان حاصل شود که عضویت آقای گردانی در ترکیب اصلی اعضای اصلی کمیته طبق مقررات، ایراد قانونی ندارد.

با توجه به مراتب فوق، لازم به ذکر است که آقای فلاحتی از صلاحیت قانونی برای ادامه عضویت در هیأت مقدماتی انتخابات در این دوره از انتخابات، شرکت در بررسی پرونده نامزدها و اعلام نظر در خصوص رای نهایی برای معرفی نامزدها و لازم است فرد دیگری از اعضای علی البدل جایگزین آنها شود.

ثانیاً با توجه به اینکه اقدام وی تخلف جدی و آشکار از اساسنامه و آیین نامه انتخابات فدراسیون فوتبال است، بدین وسیله مخالفت خود را با تشکیل پرونده توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اعلام و درخواست می نماید. که موارد تخلفات مذکور را بررسی می کند که علاوه بر موارد مذکور می تواند مصداق نقض ماده 26 آیین نامه انتخابات در رابطه با نقض اصل رازداری و رازداری در جریان انتخابات باشد.

بدیهی است حق پیگیری موضوع با کمیته استیناف انتخابات و سایر نهادهای تحقیقی و نظارتی از جمله گزارش موضوع به سازمان بازرسی کل کشور محفوظ خواهد بود.

باز هم با احترام

امیررضا واعظی آشتیانی

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید