آشنایی با چرخ خیاطی و تسمه پلاستیکی در صنایع بسته بندی


چرخ خیاطی پلاستیکی چیست؟

همه شما بارها روش های مختلف بسته بندی را دیده اید که شامل فشار دادن پلاستیک است. برای این کار از وسایل مهمی استفاده می شود که یکی از رایج ترین آنها چرخ خیاطی پلاستیک یا پرس پلاستیک است. این دستگاه همانطور که از نامش پیداست برای پرس و دوخت انواع کیسه های نایلونی در صنعت بسته بندی کاربرد دارد.

این دستگاه به کمک حرارت و فشار ایجاد شده روی لبه های بالایی نایلون، پس از پر شدن بسته پلاستیکی، برای حمل راحت تر و جلوگیری از ریختن مواد خریداری شده در داخل پلاستیک، نایلون را دوخته و یا درزبندی می کند. به این ترتیب بسته ای شکیل و بادوام در اختیار مشتری قرار می گیرد.

انواع چرخ خیاطی نایلونی یا پلاستیکی

با توجه به اینکه چرخ خیاطی پلاستیکی بسیار رایج و بسیار مهم است، بهتر است با انواع آن آشنا شوید:

 • چرخ خیاطی نایلون رومیزی با دست. این دستگاه در ابعاد کوچک برای مشاغل کوچک طراحی شده است که در قنادی ها و مغازه های کوچک استفاده می شود. این دستگاه قیمت پایین تری دارد و عملکرد آن بسیار ساده است.
 • چرخ خیاطی پدالی با نقش آفرینی در کارخانه ها و محصولات بزرگ. این دستگاه برای بسته بندی محصولات با وزن بالا استفاده می شود.
 • چرخ خیاطی ریلی نمونه دیگری از لوازم خانگی و کوچک است که در بسته بندی های کم وزن نقش دارد. به این چرخ خیاطی غلتکی نیز می گویند و در مدل های مختلف عمودی و افقی طراحی شده است.
 • چرخ خیاطی نایلونی خانگی که در کارگاه های کوچک استفاده می شود و برای بسته بندی آجیل، میوه جات و … استفاده می شود.

کاربرد کشنده تسمه چیست؟

ابزارهای زیادی برای بسته بندی انواع محصولات به شکلی شیک و زیبا استفاده می شود که یکی از آنها کشنده تسمه است. از این دستگاه برای بسته بندی محصولات برای جلوگیری از آسیب و ارائه محصول با کیفیت استفاده می شود.

این دستگاه با تثبیت نقاط اتصال تسمه ها در اطراف یک جسم از حرکت آن جلوگیری می کند. از این دستگاه برای بسته بندی کارتن و سایر بسته ها استفاده می شود و برای بسته بندی بسته های بزرگ و کوچک استفاده می شود.

انواع کمربند

از مهم ترین انواع این دستگاه که توسط برندهای مختلف طراحی و تولید شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسمه کش برقی که یکی از پرفروش ترین ها محسوب می شود. این دستگاه به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی شده است. این دستگاه سرعت بسته بندی بالایی دارد.
 • تسمه کش دستی که باید با کمک نیروی مکانیکی استفاده شود.
 • کمربند بادی از وزن سبک ساخته شده است و می تواند وسایل بزرگ را بسته بندی کند.

بسته بندی shiring چیست؟

اگر به دنبال یک بسته بندی جذاب و زیبا برای محصولات خود هستید، دستگاه شیرینگ یک انتخاب ایده آل است. این دستگاه انواع بسته بندی آب معدنی و نوشابه را که بارها دیده اید را بسته بندی می کند. این بسته بندی از نایلون ساخته شده است و نایلون معمولاً دور محصول می پیچد و آن را در داخل جمع می کند.

این نوع بسته بندی به محافظت از محصول مورد نظر کمک می کند. این روش بسته بندی از ورود رطوبت و رطوبت به داخل محصول جلوگیری می کند و بسته بندی شفاف باعث می شود محصول به راحتی دیده شود.

انواع ماشین آلات بسته بندی Shiring

در زیر می توان به انواع این دستگاه اشاره کرد:

 • کابین شیرینگ مورد استفاده در صنایع غذایی به خصوص رستوران و هتل.
 • شیرینگ تونلی با سرعت بالاتر از کابین است و در شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ورق پلی اتیلن که دارای نایلون های با استقامت بالا می باشد و برای جعبه آب معدنی و … استفاده می شود.
 • برش خودکار روی نوار نقاله که از امکان تنظیم دما و سرعت نوار نقاله بالایی بهره می برد.

آخرین کلمه

روش های زیادی برای بسته بندی محصولات وجود دارد که در آنها از انواع مختلف دستگاه ها استفاده می شود. تا بتوانید با توجه به نوع کسب و کار خود دستگاه بسته بندی مناسب را تهیه کنید.