آغاز اعتراضات در برزیل پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رانندگان کامیون حامی «ژایر بولسونارو» رئیس جمهور شکست خورده برزیل روز دوشنبه تظاهرات کردند و جاده های ۲۰ ایالت را مسدود کردند.

مسدود کردن جاده ها و اعتصاب کامیون ها در برزیل در اعتراض به شکست بولسونارو در انتخابات می تواند بر صادرات محصولات کشاورزی به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان تأثیر بگذارد و باعث آشفتگی اقتصادی بیشتر شود.

بولسونارو در انتخابات روز یکشنبه به رئیس جمهور سابق چپ‌گرا، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا شکست خورد، اما هنوز شکست را نپذیرفته است.

فیلم‌های ویدئویی نشان می‌دهد که چندین کامیون در حال ایجاد موانع برای کودتای نظامی برای توقف رئیس جمهور لولا هستند.

پلیس بزرگراه فدرال برزیل اعلام کرد که 236 تظاهرات باعث مسدود شدن بخشی یا کامل جاده ها در 20 ایالت شده است. کامیون هایی که از سیاست های بولسونارو مانند کاهش قیمت گازوئیل سود برده اند، یکی از اصلی ترین پایگاه های انتخاباتی او هستند.

بندر سانتوس که بیشتر غلات برزیل از آنجا صادر می شود، بامداد دوشنبه گفت که اعتراضات هنوز بر جابجایی محموله ها و غلات تأثیری نداشته است. مقامات بندر پاراناگوا همچنین اعلام کردند که یکی از راه های اصلی دسترسی به بندر توسط معترضان مسدود شده است، اما هیچ اختلالی فوری در حرکت محموله ها ایجاد نشده است.

با این حال، نورماندو کورال، رئیس گروه فاماتو فاماتو، گفت که بسته شدن جاده در ماتو گروسو، بزرگترین ایالت تولیدکننده محصولات کشاورزی برزیل، در صورت ادامه می تواند محموله های کشاورزی را مختل کند.

لولا داسیلوا، نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل روز دوشنبه در برابر ژایر بولسونارو، رئیس جمهور فعلی این کشور پیروز شد.

بر اساس این گزارش، با شمارش 99.5 درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا 50.86 درصد و بولسونارو 49.14 درصد آرا را کسب کردند.

در همین راستا کمیسیون عالی انتخابات برزیل از پیروزی لولا داسیلوا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل روز یکشنبه برگزار شد و مردم برزیل برای انتخاب رئیس جمهور و فرماندار بعدی 12 ایالت پای صندوق های رای رفتند.

لولا داسیلوا برای یک دوره چهار ساله ریاست جمهوری برزیل را بر عهده گرفت و پیش از این بین سال های 2003 تا 2011 این سمت را بر عهده داشت.

داسیلوا نماینده احزاب و جریان های چپ در برزیل و از مخالفان جدی سیاست های آمریکایی و ضد امپریالیستی است. او از سال 2003 تا 2010 رئیس جمهور برزیل بود و قبل از دور اول انتخابات، همه نظرسنجی ها نشان می داد که داسیلوا 10 تا 15 درصد از رقیب خود جلوتر بود. بولسونارو پس از طرح ادعاهای بی اساس در مورد تقلب احتمالی در انتخابات و متهم کردن مقامات انتخاباتی به توطئه علیه خود، تهدید کرد که نتایج انتخابات را نخواهد پذیرفت.

بولسونارو گفت که تنها در صورتی نتایج انتخابات را می‌پذیرد که انتخابات «پاک و شفاف» بدون ارائه هیچ سرنخ یا سابقه‌ای باشد.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری برزیل در 2 اکتبر (10 مهر) برگزار شد و از آنجایی که هیچ یک از نامزدها بیش از 50 درصد آرا را کسب نکردند، به دور دوم کشیده شد.