آغاز انتقال تصفیه خانه فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، استاندار آذربایجان شرقی روز شنبه در حاشیه مراسم افتتاح این پروژه مهم احیای دریاچه ارومیه گفت: این پروژه در مرحله اول بهره برداری از این حدود 50 تا سالانه 70 میلیون متر مکعب زباله تصفیه شده با جلوگیری از هدر رفت و دفن غیرمجاز.

عابدین خرم می گوید: پروژه انتقال زباله های تصفیه شده تبریز به دریاچه ارومیه شامل چهار حوزه تاسیسات جمع آوری و جمع آوری است. بگیر پساب در ابتدای خط انتقال؛ این خط لوله به طول 10 کیلومتر با لوله‌هایی به قطر 2000 میلی‌متر، 26 واحد شیردوشی در مسیر خط لوله و همچنین تاسیسات کم دبی و حوضچه آرامش در انتهای خط لوله وجود دارد که اجرا می‌شود. همینطور. دور. 1، 53 میلیاردها ریال هزینه شد.

وی افزود: پس از پیگیری های ویژه ریاست جمهوری برای تسریع در تکمیل پروژه های احیای دریاچه ارومیه، پروژه انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز اولین پروژه ای است که با تلاش آبفای آذربایجان شرقی فاز اول آن راه اندازی می شود. گروه . .

استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد بر اساس تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه 11 درصد از عنوان این دریاچه بخشی از آذربایجان شرقی است که به طرق مختلف داده می شود، گفت: انتقال تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه 25 درصد از این رقم را محقق می کند.

رهاسازی آب در سدهای واقع در مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه یکی از این روش هاست.

از اول فروردین ماه امسال تاکنون 12 میلیون مترمکعب آب از سد قلاچای به دریاچه رهاسازی شده است.

جلوگیری از خروج غیرمجاز از رودخانه بیا دیگهلایروبی 241 کیلومتر از بستر رودخانه، اجرای آبیاری تحت فشار در 6 هزار هکتار از اراضی واقع در حوضه دریاچه و کاهش 40 درصدی مصرف آب در کشاورزی این حوضه با تغییر الگوی کشت از دیگر اقدامات انجام شده برای تامین آب مورد نیاز است. در دریاچه ارومیه