آمریکا با فروش 1.1 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به تایوان موافقت کرد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه آمریکا از موافقت با فروش بسته تسلیحاتی به ارزش 1.1 میلیارد دلار به تایوان در اقدامی که چین مداخله در امور این کشور را در نظر می گیرد، خبر داد.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر هدف آمریکا را تقویت توان دفاعی این جزیره در بحبوحه تشدید تنش بین تایپه و پکن عنوان کرد.

قصد آمریکا برای فروش این بسته تسلیحاتی یک ماه پس از سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان صورت می گیرد. این سفر باعث خشم شدید چین شد.

این بسته شامل یک سیستم هشدار اولیه 665 میلیون دلاری است که به تایوان کمک می کند موشک ها را زود تشخیص دهد. این بسته همچنین شامل 355 میلیون دلار موشک های پیشرفته هارپون است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که این بسته تسلیحاتی «برای امنیت تایوان» ضروری است. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «ما از چین می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود بر تایوان را متوقف کند و در عوض وارد گفت‌وگوی معنادار با تایوان شود».

وزارت امور خارجه آمریکا مدعی است که با وجود موافقت با فروش این بسته، ایالات متحده همچنان تنها چین را به رسمیت می شناسد. چین تایوان را بخشی از سرزمین اصلی خود می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: پیشنهاد فروش این بسته یکی از اقدامات روزانه ما برای حمایت از تلاش های مستمر تایوان برای نوسازی نیروهای مسلح خود و حفظ یک قابلیت قابل اعتماد در ارتش است.

فروش این بسته نیاز به تایید کنگره آمریکا دارد. با این حال، انتظار می رود کنگره فروش بسته را تصویب کند زیرا اعضای هر دو حزب از تایوان حمایت می کنند.

تایوان با ادعای جدایی طلبی بخشی از چین محسوب می شود. کشورهای جهان و سازمان ملل این ادعاها را به رسمیت نمی شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوان و مقامات غربی، به ویژه مقامات بلندپایه سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و گفته است که این دیدارها نقض اصل چین واحد است و سیگنال‌های اشتباهی را به نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند. .

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید