آمریکا به روسیه در مورد حمله اتمی به اوکراین هشدار دادگزارش کردن شهرآرانیوزجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «ای بی سی» گفت: آمریکا به روسیه هشدار داد که اگر از سلاح هسته ای علیه اوکراین استفاده کند، با عواقب فاجعه باری مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: به طور خصوصی و در بالاترین سطح از مقامات روسیه مطلع شده ایم که آمریکا و متحدانش با قاطعیت به چین پاسخ خواهند داد.

سالیوان در عین حال بر تداوم حمایت تسلیحاتی از اوکراین تاکید کرد و افزود: تهدیدات گذشته مانع از ارائه 15 میلیارد دلار تسلیحات اوکراینی نشد.

رویترز اظهارات سالیوان را واکنشی به اشاره ضمنی ولادیمیر پوتین به استفاده احتمالی از سلاح هسته‌ای علیه اوکراین ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا، در حالی که وزیر امور خارجه مجارستان به جامعه جهانی نسبت به وقوع جنگ جهانی دوم در صورت رویارویی مستقیم ناتو و روسیه هشدار داد، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «جوزپ بورل» رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. همچنین در تهدید هسته ای از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هشدار داد.

بورل در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی بریتانیا گفت: ما به لحظه خطرناکی در جنگ اوکراین رسیده‌ایم، این لحظه خطرناک است زیرا ارتش روسیه به گوشه‌ای رانده شده است و واکنش پوتین به تهدید استفاده بیشتر هسته‌ای. سلاح‌ها «بد» هستند؛ اتحادیه اروپا باید تهدید پوتین برای استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین را جدی بگیرد؛ اگر کسی بگوید که این یک بلوف نیست، باید جدی گرفته شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در 30 سپتامبر طی یک سخنرانی تلویزیونی با اعلام بسیج بخشی از نیروهای روسیه در سراسر کشور گفت: هدف غرب تضعیف، تجزیه و در نهایت نابودی کشور ما است. آنها مستقیماً گفتند که در سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی را شکستند و اکنون زمان خود روسیه فرا رسیده است.

رئیس جمهور روسیه هشدار داد: کسانی که روسیه را با سلاح هسته ای تهدید می کنند، جهت وزش باد به سمت آنها خواهد رفت.

منبع: ایرنا