آیا دیسک کمر سالم است؟ سریع ترین راه برای درمان دیسک کمر


آیا دیسک کمر سالم است؟

یکی از شایع ترین کمردردهایی که افراد تجربه می کنند مربوط به ستون فقرات است. معمولاً این درد زمانی رخ می دهد که شما دچار فتق دیسک کمر هستید. در این زمان یکی از سوالاتی که برای بیماران پیش می آید این است آیا دیسک کمر سالم است؟ سریع ترین راه برای درمان دیسک کمر چیست؟

در این مقاله به طور مفصل در مورد فتق دیسک کمر صحبت می کنیم و انواع روش های درمانی موجود برای این عارضه را بررسی می کنیم. پس اگر از این درد رنج می برید و به دنبال بهترین روش درمانی هستید، توصیه می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک کمر

فتق دیسک که گاهی اوقات دیسک لغزش یا پارگی نامیده می شود، وضعیتی است که همه ما با آن آشنا هستیم. به طور کلی اکثر افرادی که از این بیماری رنج می برند، افراد مسن هستند که به مرور زمان و به دلیل تحلیل رفتن استخوان هایشان تحلیل رفته اند.

اما همیشه اینطور نیست و ما مراجعینی داریم که خیلی جوان هستند و به دلایل مختلف به این بیماری مبتلا می شوند.

در بیشتر موارد، فتق دیسک در مراحل اولیه انحطاط است و کاملا طبیعی است. با افزایش سن، دیسک های ما به آرامی شروع به خراب شدن یا زوال می کنند و توانایی عملکردی خود را از دست می دهند. زوال بخشی طبیعی از روند پیری است که تمام قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما تاثیر آن بیشتر از سایر قسمت های بدن بر روی دیسک ها و مفاصل ستون فقرات است. این وضعیت می تواند باعث پارگی های کوچک در دیسک ها شود و به مواد داخلی اجازه فتق بدهد.

در نهایت این جابجایی باعث فشار دیسک به اعصاب نخاعی می شود و اغلب باعث درد شدید، ناراحتی و از دست دادن انعطاف می شود و برای درمان لازم است جدیدترین جراحی ستون فقرات استفاده کنید.

چگونه بفهمم فتق دیسک دارم؟

اگر فتق دیسک دارید، ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید، زیرا زمانی که بیماری خفیف باشد علائم نادر است.

البته دیسک کمر آنقدر درد می کند که می خواهید به پزشک مراجعه کنید، اما امروز در مورد علائم اولیه صحبت می کنیم.

بسته به اینکه کدام قسمت از ستون فقرات شما تحت تأثیر فتق دیسک قرار گرفته است، علائم می تواند متفاوت باشد، بنابراین ما لیستی از پنج علامت فتق دیسک را گردآوری کرده ایم. این علائم به شرح زیر است:

1. اگر فتق دیسک در ستون فقرات گردنی خود دارید، ممکن است درد شدید در بازو و همچنین درد و از دست دادن احساس در انگشتان، بازوها و آرنج خود احساس کنید. ممکن است روی گردن یا شانه شما ظاهر شود.

2. اگر از فتق دیسک کمر رنج می برید، متوجه ضعف، بی حسی و درد در قسمت تحتانی بدن خود خواهید شد: باسن، باسن، ساق پا، ساق پا و حتی کف پا.

3. هر حرکتی، حتی کوتاه، مانند عطسه یا سرفه، می تواند باعث ایجاد موجی از درد شود که نشان دهنده فتق دیسک است.

4. ممکن است به دلیل فشار عصبی، ماندن طولانی مدت در یک وضعیت برای شما غیرممکن باشد. (نشستن طولانی یا راه رفتن طولانی)

5. علاوه بر درد، سوزش، بی حسی و گزگز نیز می تواند از علائم فتق دیسک باشد.

حتی اگر یک یا هر دوی این علائم را داشته باشید، نشانه آن است که شما دچار فتق دیسک کمر هستید. اگر در گذشته جراحی کمر انجام داده اید و این علائم هنوز برای شما ظاهر می شود، علت بازگشت دیسک کمر Ang.

توصیه ما به شما این است که روند درمان خود را به تعویق نیندازید و اقدامات لازم برای درمان را در اسرع وقت انجام دهید.

چرا علاوه بر کمر درد، پا درد هم داریم؟

برای درک این موضوع باید با آناتومی ستون فقرات آشنا باشید، ستون فقرات از استخوان های جداگانه ای به نام مهره تشکیل شده است و بین هر کدام یک دیسک بین مهره ای وجود دارد.

دیسک ها به حرکت ستون فقرات شما در تمام جهات کمک می کنند و در عین حال از ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کنند. نام هسته پالپوس پر شده است.

در صورت وجود ضعف در دیسک، پارگی می تواند در حلقۀ بیرونی ایجاد شود و به مواد داخلی دیسک اجازه می دهد تا بیرون زده یا به داخل کانال نخاعی بیرون بزنند.

این ماده در دیسک می تواند اعصاب ناحیه را تحریک یا تحت فشار قرار دهد و آنها را ملتهب کند. اگرچه ممکن است بیمار کمی در پشت احساس کند، اما علائم اصلی معمولاً به دلیل آسیب عصبی است.

اعصاب را به عنوان سیم‌های الکتریکی در نظر بگیرید که سیگنال‌هایی را از مغز به ماهیچه‌ها ارسال می‌کنند، بنابراین وقتی ملتهب می‌شوند، مانند یک اتصال برق بزرگ است!

با درک این موضوع، نتیجه می گیریم که فشار روی اعصاب منجر به درد قابل توجهی در زیر عصب می شود که اغلب باعث احساس سوزش می شود. بیشتر فتق دیسک ها در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد و بر اعصابی که از پاها می گذرد مانند عصب سیاتیک تأثیر می گذارد.

به همین دلیل است که برخی از بیماران ممکن است علائمی مانند بی حسی یا ضعف در ناحیه ساق پا را نیز تجربه کنند که به راحتی می توان آن را برطرف کرد. رویکردهای جدید برای درمان دیسک کمر مشکلشون حل میشه

آیا دیسک کمر سالم است؟

در حال حاضر صحبت از فتق دیسک کمر و اتفاقات مربوط به آن است، با توجه به اینکه دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که درد زیادی ایجاد می کند، ایجاد ناراحتی زیادی برای بیمار توصیه می شود. و حتی در موارد شدیدتر انجام کارهای روزانه را برای افراد دشوار می کند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا این دردها درمانی دارد؟ آیا دیسک کمر قابل درمان است؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که بله روش های درمانی زیادی برای دیسک کمر وجود دارد که جراح شما با توجه به سن، علائم و شدت دیسک کمر آنها را انتخاب می کند.

اگر بیماری شما در مراحل اولیه باشد، از روش های درمانی ساده مانند استراحت، ورزش، سرما درمانی و … برای شما استفاده می شود.

آیا برای فتق دیسک باید جراحی کنم؟

معمولاً گزینه‌های درمانی غیرجراحی اولین راهی است که متخصص شما برای تسکین علائم شما توصیه می‌کند.

با این حال، اگر درد مزمن شما با زندگی شخصی، کار شما تداخل داشته باشد یا به طور کلی کیفیت زندگی شما را کاهش دهد، گزینه های جراحی می توانند به شما کمک کنند تا عملکرد و تحرک را دوباره به دست آورید.

اگر فتق دیسک بدون علامت دارید، نیازی به جراحی ندارید، اما باید از درمان های غیر تهاجمی برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت خود استفاده کنید.

فتق دیسک چگونه درمان می شود؟

جراحی دیسک کمر

همه پزشکان همیشه سعی می کنند از روش های غیر جراحی برای درمان دیسک کمر استفاده کنند و گزینه های درمانی آنها در ابتدا بسیار ساده است.

این روش های درمانی عبارتند از:

  • مسکن های بدون نسخه و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن
  • تزریق استروئید در ناحیه اطراف اعصاب نخاعی برای کاهش درد و التهاب
  • مسکن های عصبی مانند گاباپنتین برای اعصاب آسیب دیده
  • فیزیوتراپی برای بهبود قدرت و تحرک شما
  • روش های درمانی خانگی مانند استفاده از یخ و ماساژ درمانی

اگر گزینه‌های درمانی غیرجراحی برای شما ناموفق یا بی‌اثر هستند، باید به سراغ درمان‌های پیشرفته‌تری مانند جراحی بروید. به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، در بسیاری از موارد می توان از جراحی کم تهاجمی برای درمان فتق دیسک استفاده کرد. روش هایی که معمولا برای درمان فتق دیسک استفاده می شود عبارتند از:

میکرودیسککتومی

میکرودیسککتومی یک روش جراحی کم تهاجمی است که در آن قسمتی از دیسک آسیب دیده برای کاهش فشار روی اعصاب نخاعی برداشته می شود.در حین عمل برش کوچکی با یک برش به اندازه یک چهارم برای برداشتن قطعات ایجاد می شود و بیماران معمولاً مرخص می شوند. . همان روز بعد از عمل از خواب بیدار شدند و به خانه رفتند.

تعویض دیسک مصنوعی

در طی جراحی تعویض دیسک مصنوعی (ADR)، دیسک آسیب دیده با یک جایگزین مصنوعی به روشی مشابه موارد فوق جایگزین می شود.

انجام عمل باعث بهبود حرکت بیمار و کاهش درد می شود به این ترتیب بیمار می تواند در همان روز عمل ترخیص شود و پس از مدت کوتاهی به راحتی به فعالیت های روزانه خود بازگردد.

همجوشی ستون فقرات

اگر برداشتن دیسک آسیب دیده منجر به بی ثباتی ستون فقرات شود، اغلب فیوژن ستون فقرات انجام می شود. در حین همجوشی ستون فقرات، پس از برداشتن دیسک، پیوند استخوانی بین دو مهره قرار داده می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا با هم ترکیب شوند.

با توجه به اینکه فیوژن ستون فقرات یکی از روش های پیشرفته است، زمانی برای بیمار انجام می شود که سایر روش های درمانی شکست خورده باشند.

در نهایت، اگر گزینه شما جراحی ستون فقرات است، این را در نظر داشته باشید. بهتر است به دنبال یک جراح ستون فقرات با حداقل تهاجم باشید.

جراحان مجرب با توجه به تخصص خود در این زمینه و سالها تجربه ای که کسب کرده اند. برش‌های کوچک‌تر و دقیق‌تری ایجاد می‌شود که منجر به آسیب کمتر بافتی، کاهش خطر عوارض، زخم کمتر و بهبودی سریع‌تر می‌شود.

مزایای درمان دیسک کمر با جراحی کم تهاجمی

جراحی دیسک کمر

اگر درد شما همچنان در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، ضعف یا بی حسی در بازوها بدتر می شود، در راه رفتن مشکل دارید، یا به بی اختیاری مثانه یا روده مبتلا می شوید، ممکن است برای درمان درد نیاز به جراحی باشد.

امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته، اکثر پزشکان روش های کم تهاجمی را به جراحی های قدیمی ترجیح می دهند. البته باز هم اینکه کدام روش برای شما مناسب است به نظر جراح بستگی دارد.

با معاینه شما، جراح یکی از روش های جراحی را توصیه می کند، به عنوان مثال، میکرودیسککتومی، برش های کوچک و میکروسکوپ مخصوص برای برداشتن مواد فتق دیسک که روی عصب فشار می آورد استفاده می شود.

در مقایسه با جراحی سنتی ستون فقرات، جراحی کم تهاجمی ستون فقرات دارای مزایای زیر است:

  • در واقع هر چه مدت کوتاهتر باشد، این نوع جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود که به شما امکان می دهد همان شب به خانه بروید.
  • عفونت کمتر
  • خونریزی کمتر
  • درد کمی
  • بهبودی سریعتر

آخرین ملاقات

در نهایت به یاد داشته باشید که بهترین راه برای درمان دیسک کمر، راهی است که کمترین عوارض را برای شما داشته باشد و در عین حال موثرترین نتیجه را داشته باشد.

بهترین فردی که به شما در انتخاب روش درمانی کمک می کند جراح ستون فقرات است، جراح با بررسی و بررسی علائم تشخیص می دهد که کدام یک از روش های درمانی برای شما انتخاب مناسبی است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به یک جراح مجرب و ماهر مراجعه کنید، بنابراین در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

منبع: خانه کلینیک درد