آیا مذاکرات در وین به بن بست رسیده است؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار از مذاکرات احیا توافق را بخوانید

مذاکرات در وین متوقف شد

جوزپ بورل روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه (AFP) با اشاره به وضعیت سیاسی آمریکا و آنچه «جهت‌گیری‌هایی» را به نتیجه نمی‌رساند، افزود: اکنون در یک نوع اختلال هستیم. ایرنا نوشت.

وی با بیان اینکه نقش من به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرفین به یکدیگر است، افزود: در چند ماه گذشته جلساتی داشته ایم و در هر مرحله مواضع در حال گرفتن است. نزدیکتر به یکدیگر.”

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تبادل نظر طرفین در خصوص پیش نویس توافق در وین اشاره کرد و گفت: اما متأسفانه پس از تابستان پیشنهاد اخیر جمع نشد و طرفین از هم جدا شدند.

طعنه دیپلمات ارشد روس به غربی ها/ دیپلماسی مگافون در ایران کارساز نیست

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه و نماینده دائم سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز چهارشنبه در نشستی درباره توافقنامه حفاظتی با جمهوری اسلامی ایران، گفت: «دیپلماسی مگافون» همیشه جواب نمی‌دهد و اغلب برعکس است. نتیجه

وی با بیان اینکه این سیاست خطر افزایش تنش با برنامه هسته‌ای ایران را به همراه دارد، افزود: مسکو نسبت به تعهد طرف‌هایی که دیپلماسی مگافون را دنبال می‌کنند برای رسیدن به توافق وین تردید دارد.

مگافون وسیله ای بزرگ و قیفی شکل است که فیلمسازان به ویژه در زمان صامت از آن برای فریاد زدن آن استفاده می کنند تا صدایشان جهت و قدرت پیدا کند تا همه بتوانند آن را بشنوند. اولیانف با استفاده از این کلمه غربی هایی را که با استفاده از این سیاست سعی در فشار به ایران دارند، به سخره گرفت.

هیچ قطعنامه ای علیه ایران صادر نخواهد شد

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه و نماینده دائم سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتر اعلام کرد که موضوعی مرتبط با ایران برای دومین بار در نشست شورای حکام بررسی می‌شود.

به گزارش «انتخاب»؛ اولیاف در توئیتی نوشت: امروز برای دومین بار شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با موضوعی مرتبط با ایران مواجه شده است. این بار درباره «توافقنامه حفاظتی NPT با جمهوری اسلامی ایران» است. قرار نیست قطعنامه ای صادر شود، فقط بیانیه های ملی و جمعی صادر می شود.

او ساعاتی پیش در صفحه توئیتر خود نوشت که بحث راستی آزمایی و نظارت بر ایران در این جلسه شورای حکام به پایان رسید. نه مصوبه ای صادر شد و نه شورا تصمیمی گرفت. این فقط تبادل نظر بود.

آیا مواضع ایران در مذاکرات تغییر خواهد کرد؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه 23 شهریورماه) در صفحه اینستاگرام خود درباره گفتگوی تلفنی خود با وزیر امور خارجه عمان نوشت: با بدر ابول وزیر امور خارجه عمان گفتگوی تلفنی داشتم. سعیدی امروز.”

در این گفت‌وگوی تلفنی درباره تحریم‌هایی که مذاکرات را تشدید کرد، به بدر البوسعیدی گفتم که ایران و سایر طرف‌های مذاکره در چند ماه اخیر تلاش‌های زیادی برای دستیابی به توافق انجام داده‌اند، ایران همواره روند گفت‌وگو را دنبال کرده است. تبادل. پیام‌هایی برای لغو تحریم‌ها وجود دارد و تنها مانع آن عدم واقع‌بینی و عدم اراده از سوی آمریکا دلیل توافق در شرایط کنونی است.

امیر عبداللهیان افزود: از سوی دیگر در شرایطی که فاصله زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب توافق باقی نمانده است، شاهد تلاش برای صدور بیانیه نامطلوب در نشست کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی، بدون منفعت بوده ایم. .

وزیر امور خارجه گفت: همانطور که همیشه تاکید کرده‌ام، ایران بارها اراده کافی و حسن نیت لازم برای دستیابی به گام نهایی یک توافق خوب، قوی و باثبات و عدم تغییر در مواضع ایران را از خود نشان داده است.

امیر عبداللهیان افزود: وزیر امور خارجه عمان با تاکید بر اهمیت دستیابی به توافق و بازگرداندن همه طرف ها به تعهدات خود، ضمن قدردانی از نقش مفید تهران در روند مذاکرات، بر تلاش برای رسیدن به نتیجه مثبت از ماه ها قبل تاکید کرد. مذاکرات

آیا قطعنامه علیه ایران صادر شده است؟

ایرنا گزارش داد که نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران روز چهارشنبه بدون صدور قطعنامه پایان یافت.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه و نماینده دائم سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با انتشار پیامی در توئیتر این موضوع را اعلام کرد و افزود: هیچ تصمیم یا قطعنامه‌ای از سوی شورا صادر نشده و تنها تبادل دیدگاه اتفاق افتاده است.

نشست درباره موضوع ایران روز گذشته (سه شنبه) در شورای حکام آژانس آغاز شد. برخی از طرف‌های غربی با انتقاد از اقدامات جبرانی ایران برای ایجاد تعادل در اجرای برجام، ایران را عامل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی در وین و ادامه اجرای توافق هسته‌ای معرفی کردند.

اما سفیر روسیه در این نشست ضمن عدم توجه به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام در ژوئن گذشته، تصریح کرد که این اقدام روند مذاکرات در وین و راستی آزمایی برجام را پیچیده می کند.

سرزنش بازی کمکی نمی کند

به گزارش اختاز نیوز، یک مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود، به المانیتور توضیح داد که خاطره توافق اولیه و تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای خروج از این توافق، ضربه ای سیاسی ایجاد کرد که نمی توان آن را نادیده گرفت. این مقام مسئول تاکید کرد که «سرزنش بازی برای دستیابی به توافق مفید نیست». ایران سال ها صبور بوده و با وجود تجربه بد توافق هسته ای به ویژه در غرب، حسن نیت خود را نشان می دهد. در شرایطی که غربی ها با عدم تصمیم گیری و مسئولیت پذیری درگیر این ماجرا هستند، نمی توان ایران را به یک اندازه مسئول این وضعیت دانست. این مقام ایرانی افزود: ابران کشوری است که پس از خروج آمریکا، توافق هسته ای را حفظ کرد.

صدور بیانیه علیه ایران

به گزارش ایسنا، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه آمریکا در تلاش هستند در نشست بعدی شورای حکام آژانس بیانیه ای علیه ایران صادر کنند.

بر اساس گزارش رویترز، برخلاف جلسه قبلی شورای حکام که قطعنامه ای علیه ایران صادر شد، این 4 کشور این بار قصد صدور قطعنامه نداشتند، بلکه در سطح پایینی سعی در صدور بیانیه انتقادی دارند. علیه تهران

محتوای بیانیه همچنین محتوای قطعنامه قبلی شورای حکام آژانس (شورای مدیران) علیه ایران است.

به گزارش شفقنا، وزارت خارجه آمریکا خروج «رابرت مالی» از مذاکرات برای احیای برجام را تکذیب کرد.

«ند پرایس» در پاسخ به این سوال که «طبق گزارش های اخیر مبنی بر کنار گذاشته شدن رابرت مالی از مذاکرات وین، آیا او همچنان مسئولیت پرونده ایران را بر عهده دارد؟» وی تصریح کرد: رابرت مالی نماینده ویژه ما در امور ایران است. او همچنان این تیم و تلاش های ما را در اینجا مدیریت می کند. او رهبر گروهی در این وزارتخانه است.

پیامدهای قطعنامه برای برجام

به گزارش ایسنا، صفحه توئیتر سفارت روسیه در وین نوشت، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام گفت: ضدایرانی بی‌فکر آن قطعنامه ژوئن شورای حکام پیامدهای منفی خود را به همراه داشت. این موضوع نه تنها وضعیت مذاکرات در وین را پیچیده می کند، بلکه چالش های دیگری را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه اقدامات راستی آزمایی مرتبط با برجام ایجاد می کند.

اولیانوف ادامه داد: ما به وضوح به یاد داریم که به شرکای غربی خود در مورد عواقب اقدامات عجولانه آنها هشدار دادیم و از آنها خواستیم از پیشنهاد این قطعنامه خودداری کنند. تصمیم ایران برای خاموش کردن و جابجایی دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی واکنش مستقیمی به این قطعنامه است.

نماینده روسیه در وین ادامه داد: روسیه از نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات در وین حمایت می کند. همه شرایط آماده است. همه طرف ها به طور یکسان روی این موضوع سخت کار می کنند، اما ما باید پیچیدگی و حساسیت سیاسی مسائل حل نشده را در چارچوب احیای برجام در نظر بگیریم.

برجام موضوع مذاکرات ایران و نیجریه بوده است

به گزارش انتخاب، امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با جفری اونیاما همتای نیجریه ای خود در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه ایران و نیجریه و همچنین تحولات بین المللی تبادل نظر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخشی دیگر از این گفتگو با اشاره به آخرین وضعیت برجام بر تعهد کشورمان به ادامه گفت‌وگوها با طرف‌های مقابل و اراده کشورمان برای دستیابی به توافقی باثبات و قوی تاکید کرد. مذاکره

امیر عبداللهیان ابراز امیدواری کرد که این آژانس به صورت فنی و به دور از کار سیاسی به نقش خود ادامه دهد. اگر طرف آمریکایی واقع بین باشد می توان به توافق رسید.

وزیر امور خارجه نیجریه با تاکید بر حسن نیت ایران در جریان مذاکرات افزایش تحریم ها، با اشاره به خروج آمریکا از برجام، نسبت به بازگشت این کشور به توافق و حل موضوع ابراز امیدواری کرد.