آیا وام مسکن به 400 میلیون می رسد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود هشت میلیون مستاجر در کشور وجود دارد، تاخیر مستمر در عرضه و تقاضای مسکن را دلیل مواجه شدن کشور با مخاطرات جدی دانست و گفت: به دنبال بخشی از بانک های 400 میلیون تومانی هستیم، باید ساخت خانه ها را افزایش دهیم تا سهم مردم کم شود.

رستم قاسمی روز دوشنبه 28 شهریور در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در شیراز گفت: 60 تا 70 درصد هزینه خانوارها مربوط به مسکن است و اکنون حدود هشت میلیون مستاجر در کشور داریم اما با وجود اینکه این امر از نظر عرضه و تقاضای مسکن عقب ماندگی دارد، ما نیز با مشکل جدی مواجه هستیم و این موضوع برای کشور مخاطرات ایجاد می کند.

قاسمی به نقل از راه و شهرسازی فارس ادامه داد: باید برای تامین مسکن مردم فکر اساسی و جدی کرد، مسکن یکی از جدی ترین نیازهای مردم است، نمی توان انتظار داشت که جوانان ما به خانواده ای بدون خانه تبدیل شوند. انجام دهید، فرو می ریزد زیرا جایی برای زندگی وجود ندارد.

قاسمی بیان کرد: دولت و مجلس امتیازات را اختصاص می دهند و تسهیلات می دهند و با استفاده از این مزایا و تسهیلات و اجرای طرح فعالیت ملی مسکن می توان شرایط را برای خانه دار شدن مردم فراهم کرد.

وی گفت: در مسکن مهر که پروژه بسیار بزرگی است، کل زمین اختصاص داده شده توسط دولت یک میلیون واحد است و مردم برای سه میلیون واحد دیگر زمین دادند، اما در طرح نهضت ملی مسکن، دولت خواستار هر چهار میلیون واحد زمین را بدهید و ما انجامش می دهیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: کار بزرگی که مجلس در این زمینه انجام داده اختصاص 20 درصد تسهیلات بانک ها به مسکن است و اگر این گونه نباشد مسکنی ساخته نمی شود.

وی گفت: ساخت چهار میلیون خانه برای جمهوری اسلامی با توجه به وجود مهندسان و پیمانکاران ذیصلاح و همچنین مصالح ساختمانی فراوان نباید کار سخت و پیچیده ای باشد، بلکه لازم است همه با جدیت تلاش کنند و به انجام وظیفه برسند. وظایف خطیر».

قاسمی اضافه کرد: باید در شهرها تا جایی که امکان دارد به مردم زمین بدهیم تا با تسهیلاتی که دریافت می کنند خودشان را بسازند و اولویت ساخت واحدهای ویلایی یک طبقه و سپس ویلای 2 طبقه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در برخی استان ها مانند سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین ساخت و سازها آغاز شده و گاهی نیز پیشرفت خوبی دارد. ممکن است مسکن ملی باشد.