ابزار ساخت و ساخت چراغ سبز آهنی – قدس آنلاین | ایستگاه خبریافزایش بی رویه قیمت مسکن در سال های اخیر به یکی از دغدغه های اصلی مردم تبدیل شده است و همچنان بدون محدودیت به پیش می رود که حتی راهکارهای اجرایی مسئولان در این زمینه حتی به جایی نرسیده است.

به گزارش قدس آنلاین ، افزایش بی رویه قیمت مسکن در سال های اخیر به یکی از دغدغه های اصلی مردم تبدیل شده و بی وقفه ادامه دارد حتی راهکارهای اجرایی به مسئولان در این باره راه به جایی نبرده است. این در حالی است که برخی از فعالان صنعت ساختمان همواره افزایش قیمت مواد اولیه و مصالح ساختمانی به ویژه فولاد را مهمترین عامل افزایش قیمت مسکن، توقف روند ساخت و ساز می دانند.

اما اوایل سال جاری شرایط متفاوت بود و با افزایش قیمت سایر اقلام، قیمت سخت افزار برخلاف انتظار عمومی از اواخر اردیبهشت ماه کاهش یافت. از سوی دیگر، به گفته دبیر انجمن انبوه سازان استان، قیمت آهن آلات از ابتدا تا پایان سال گذشته حدود 75 درصد افزایش یافت و اوایل امسال نیز این افزایش روند در بازار پا داشت. از سوی دیگر مسئولان انجمن انبوه سازان استان نظرات متفاوتی درباره تاثیر قیمت فولاد بر ساخت و ساز دارند.

در حالی که دبیر انجمن اذعان داشت که کاهش قیمت آهن آلات از اوایل خرداد ماه در افزایش ساخت و ساز تاثیر داشته است، رئیس انجمن معتقد است که نمی توان چنین نظری را بیان کرد زیرا مقوله قیمت فولاد نیست. به راحتی در ساخت و ساز خود را نشان می دهد.

کاهش قیمت فولاد از اواخر اردیبهشت

یکی از تاجران آهن گفت: “به دلیل جنگ اوکراین و روسیه، قیمت فولاد در سراسر جهان به سرعت در حال نوسان است.” اوایل امسال قیمت راه آهن اصفهان شماره 14 به 2600000 تومان رسید و راه آهن شماره. 2 و 50 به 2750000 تومان رسید. قیمت ها به دلیل عدم مصرف بالا رفت و بالا رفت.

بازار به گونه ای شده است که روسیه برای ثابت نگه داشتن قیمت روبل در بازار جهانی فولاد را زیر قیمت جهانی می اندازد و وارد می کند. این امر منجر به کاهش قیمت فولاد در هفته گذشته شد. امروز اصفهان شماره 14 به قیمت 2 میلیون و 680 هزار تومان که 30 هزار تومان آن فاصله قیمت شب عید است و نسبت به شب عید افزایش قیمت نداشته است. از سوی دیگر دولت با اعمال عوارض صادرات آهن، صادرات آهن را برای آنها غیرممکن کرد.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر نیازی به سخت افزار نیست چرا که با افزایش قیمت همه آن را پیش خرید کردند.

محمد عادل، دبیر صنایع سخت افزار و پروفیل گفت: بر اساس سیاست های اقتصادی، میانگین قیمت فولاد در ابتدای سال بیش از حد لازم افزایش یافت، اما به دلیل عرضه و انقباض، قیمت ها از اواخر اردیبهشت ماه افزایش یافت. دوباره افتاد دلایل کاهش قیمت ها انقباض بازار، عرضه منظم، اصلاح قیمت مواد اولیه و ادارات مدیریت صادرات بوده و با توجه به کاهش قیمت ها، قیمت ها نیز کاهش یافته است.

او گفت: «مصرف‌کننده حق انتخاب دارد و در صورت کاهش قیمت‌ها انتظار کاهش بیشتر دارد.

نعمت الله ظریف دبیر انجمن انبوه سازان خراسان رضوی درباره روند تغییر قیمت فولاد گفت: اوایل سال گذشته میلگرد کیلویی 11 هزار تومان بود که در پایان اسفند 18 هزار تومان شد و قیمت آن افزایش یافت. 75 درصد انواع میلگرد و آهن آلات در زمستان سال گذشته گران شد. اولین زمستان سال گذشته میلگرد آجدار شماره. 14 تا 28 در نیشابور کیلویی 15 هزار و 500 تومان، اول اسفند 16 هزار و 800 تومان و در پایان اسفند 18 هزار و 500 تومان است. در واقع از ابتدای زمستان 1400 تا پایان زمستان، سخت افزار حدود 15 درصد گران شد. در فروردین ماه امسال حدود 4 تا 5 درصد افزایش قیمت داشت اما از هفته اول خرداد حدود 2 درصد نسبت به اردیبهشت کاهش قیمت داشت.

وی افزود: قیمت آهن آلات در قیمت ساخت و ساز تاثیرگذار خواهد بود زیرا به عنوان مثال برای هر متر مربع ساخت و ساز از میلگرد 50 کیلوگرمی استفاده می شود. هم اکنون در هفته اول خرداد ماه بازار کمی تکان خورده و بازار خرید و پیش خرید بهبود یافته است. البته این برای ما انبوه سازان خوب نیست اما باز هم تاثیر دارد.

محمود پژوم، رئیس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا کاهش قیمت فولاد باعث افزایش ساخت و ساز شده است یا خیر، گفت: مقوله قیمت فولاد در واقع به سرعت خود را نشان نداد. با کاهش قیمت فولاد، سرعت ساخت و ساز افزایش یافت. این صنعت تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد که یکی از آنها قیمت سخت افزار است. از سوی دیگر شرایط کلان اقتصادی کشور نیز بر این موضوع تاثیرگذار است. بنابراین، بلافاصله تأثیر نمی گذارد. در عین حال اخذ مجوزها و گذراندن مراحل طراحی زمان بر است.

وی خاطرنشان می کند: البته در سطح کلان، قطعاً کل سبد مواد، لوازم و دستور کار موثر است. اما اینکه مثلاً یک ماهه قیمت سخت افزار کاهش یافته و در ساخت و ساز پیشرفت کرده ایم، نمی توان آماری ارائه کرد و نظر دقیقی در مورد آن داد.

نویسنده: بهار موفق

منبع: خراسان