اجرای طرح گشت بارداری در بیمارستان ها!


روزنامه همامیهن در گزارشی نوشت: سقط جنین فقط با اجازه قاضی، «گشت بارداری در بیمارستان ها»، «تشویق به ازدواج و بچه دار شدن در بیمارستان» و «کاهش مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک»؛ این آخرین خبر از اجرای قانون جمعیت جوانان است.

مسئولان وزارت بهداشت در برخی بیمارستان‌ها مستقر شده‌اند که به گفته مسئولان بیمارستان‌ها مجوز قانونی دارند. ماموران بیمارانی را که هنوز از نظر سنی بارور هستند معاینه می کنند تا به آنها هشدار دهند که بچه دار شوند، زن بدون رحم ناقص است!

سپیده 34 ساله است و پس از یک سال مبارزه با اندومتریوز برای عمل جراحی به بیمارستان رفت. اما قبل از عمل زنهار به او و همسرش داده شد و سارا حکایت دیگری دارد: «مادر 55 ساله ام به دلیل برداشتن فیبروم از درد شدیدی رنج می برد و بعد از هزار درخواست جراحی شد. از خودش و پدرم رضایت می‌دهد، بارها به او می‌گویند: «نمی‌خواهی بچه‌های بیشتری داشته باشی؟»

لاری پور، سخنگوی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه این حرف ها معمولا به یک خانم 69 ساله گفته نمی شود، می گوید: «معمولاً به خانمی که یائسه شده است نمی گویند چرا می خواهی رحم کنی. ممکن است عمل برای او خوب باشد، اما برای زنانی که بارور هستند، این سؤالات و پاسخ‌ها مطرح می‌شود.»

روند غربالگری جنین دشوارتر شده و از این پس قاضی در کمیسیونی باید حکم سقط جنین را صادر کند. با این حال افروز صفری فرد، معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی در گفت و گو با خبرنگار هممه مهن گفت: تعداد مراجعات به مراکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی برای غربالگری تغییری نکرده است.

وی گفت: در سال گذشته 120 هزار مورد مشاوره ژنتیک انجام شده است. این رقم در سه ماهه اول سال جاری ۱۹ هزار و ۸۰۰ مورد است که البته بررسی‌های کشوری نشان می‌دهد که اگر این عدد را به‌طور میانگین محاسبه کنیم، تا پایان امسال حدود ۸۰ هزار مورد مشاوره ژنتیک انجام می‌شود که در مقایسه با گذشته به ۴۰ هزار مورد می‌رسد. آمار سال ژنتیک کاهش می یابد این آمار نتیجه ممنوعیت ارجاع زنان باردار به مراکز ژنتیک پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی است و این کار فقط باید توسط متخصص زنان انجام شود در حالی که قبل از این به گفته صفری فرد، ماماها می توانند انجام دهند. این شغل یک ماما شاغل در دشستان بوشهر با بیان اینکه نصب ماما در مطب الزامی است و پوستر تولد در ورودی مطب الزامی است، می گوید: درخواست مشاوره بارداری به بقیه افراد منطقه به صورت تلفنی و در صورت نیاز زنان نمی خواهند باردار شوند، ما باید مدارک را بیاور

وی ادامه داد: در مدارس مشاوره ازدواج به موقع و محکم برای دانش آموزان دوره متوسطه به بالا انجام می شود و آموزش و پرورش مخالفتی با آن ندارد. یعنی همان سقط زیرزمینی.