استفاده از کارت بانکی مسروقه جزء جرم سرقت است – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین از دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی در رابطه با پرونده کیفری در دست اجرا با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور تشکیل شد.

در این جلسه در خصوص شمول ماده 741 قانون مجازات اسلامی مبنی بر بهره برداری از کارت بانکی مسروقه بین شعبه 48 دیوان عالی کشور و شعبه سوم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی اختلاف نظر مطرح شد. استفاده از رمز عبور آن

متهمان این پرونده که به عنوان سرنشین سوار خودروی پراید شده بودند، با تهدید و زور، وجه نقد و کارت بانکی راننده را گرفته و ضمن گرفتن وجه از عابر بانک، اقدام به خریدهای متعددی کردند.

در این مورد چنانچه سارق کارت بانکی که رمز کارت را با تهدید و زور از صاحب آن گرفته است، علاوه بر موضوع سرقت کارت، مرتکب جرم کلاهبرداری رایانه ای ماده 741 قانون مجازات اسلامی (رایانه ای) نیز شده است. جرایم خیر، بحث و بررسی شد که نظر اکثریت اعضای هیئت عمومی این است که سرقت غیرمجاز کارت بانکی در صورتی که پس از سرقت از حساب شخصی صاحب کارت برداشت شده باشد. نه جرم دیگری به نام کلاهبرداری رایانه ای و متهم باید تحت عنوان کیفری سرقت محکوم و مجازات شود.

با این تفاسیر در نهایت رأی شعبه چهل و هشتم دیوان عالی کشور مبنی بر عدم شمول ماده مذکور (۷۴۱ قانون مجازات اسلامی) به رسمیت شناخته و با اکثریت نسبی تصویب شد.