اسناد باستانی قلعه اولتان پارس آباد حذف شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، نادر فلاحی بعدازظهر پنجشنبه از مراحل بررسی باستان شناسی بازدید کرد. باستان ژئوفیزیک محوطه باستانی قلعه اولتان پارس آباد مغان می گوید: این مستندسازی با همکاری باستان شناسان دانشگاه شهید بهشتی و قراردادی از میراث فرهنگی اردبیل انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه قلعه اولتان در دوره اشکانی ساخته شده و اولین سازندگان آن اشکانیان بوده اند، تصریح کرد: رونق این مکان باستانی در دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی بوده و به دلیل استحکام و موقعیت مناسب تا قرن دوازدهم هجری قمری مورد استفاده قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از آغاز بررسی های باستان شناسی در این منطقه از هفته آینده خبر داد و گفت: قالاسی به دلیل 50 هکتار وسعت، قلعه ای شهری محسوب می شود که دارای اقامتگاه هایی در داخل قلعه و فضاهای صنعتی مانند کارگاه های مختلف است. متالورژیشیشه و سفال بیرون از قلعه است.

فلاحی با بیان اینکه در این بررسی باستان شناسی اطلاعات دقیق تری از معماری، بناهای احتمالی موجود و آثار به دست آمده از این محوطه به دست می آید، افزود: قلعه اولتان شهرستان پارس آباد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مارس. 25 سال 1357 و با توجه به سفال های سطحی و همچنین کاوش های انجام شده در سال های گذشته، قدمت این مکان اواخر دوره ساسانی و اوایل قرون اسلامی تخمین زده می شود.

او هدف اصلی تحقیقات است باستان ژئوفیزیک این منطقه تهیه مستندات کامل و جامعی است که برای ایجاد پایگاه ملی قلعه اولتان «اولتان» به وزارتخانه ارائه می شود. قالاسیاو می داند که این یکی از نیازهای اصلی مردم منطقه است.

فلاحی با بیان اهمیت ایجاد پایگاه ملی در قلعه اولتان گفت: با راه اندازی پایگاه ملی «اولتان» قالاسیبا فعال بودن سایر موزه ها، پایگاه ها و اماکن تاریخی در سراسر استان، حوزه میراث فرهنگی نیز می تواند در جذب گردشگر از جنوب به شمال استان موثر باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل خاطرنشان کرد: کاوش این قلعه در چند مرحله انجام شد و باستان شناسان مجموعه ای منسجم از معماری متعلق به دوره های مختلف از دوره اشکانی تا اسلامی و بیشتر آثار را یافتند. یافت. این اثر باستانی متعلق به دوره قرن سوم و چهارم هجری قمری و تداوم معماری ساسانی آن زمان است.