اطلاعیه شرایط واردات ماشین آلات معدنی – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، طبق آمار در حال حاضر 15000 دستگاه ماینینگ خراب در کشور وجود دارد که تعمیر آنها به افزایش بهره وری معادن کشور کمک می کند.

اکوایران می نویسد: فرسودگی ماشین آلات معدنی یکی از مواردی است که علاوه بر کاهش بهره وری معادن، می تواند به تعطیلی معادن فعال نیز منجر شود. با توجه به اهمیت تعمیر و واردات ماشین آلات معدن، امسال 2 هزار دستگاه از این نوع وارد کشور می شود.

در سال 1398 واردات ماشین آلات معدنی بر اساس بخشنامه ای متوقف شد، اما مشکلات ناشی از این بخشنامه از جمله افزایش قیمت ماشین آلات چه در قالب خرید و چه در اجاره، باعث واردات این نوع نیز شد. ماشین آلات از سال گذشته در دستور کار قرار گیرد و مجوز واردات 870 دستگاه معدن صادر شود. با توجه به نیاز بخش معدن و بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت ایمنی، مجوزهای صادر شده برای ماشین آلات مورد نیاز بخش معدن در سال جاری معادل 2000 فقره است که ورود این ماشین‌ها بخشی از نیازهای بخش معدن حل خواهد شد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت 15 هزار دستگاه معدنی خراب در کشور داریم که سالانه 2500 تا 2500 دستگاه آن برای نوسازی برنامه ریزی شده است.

به گفته رضا محتشمی پور، در سال 1398 دستورالعملی صادر و واردات این نوع ماشین آلات متوقف شد و سپس در مقطعی در شرایط سخت مجوز واردات ماشین آلات در معدن صادر شد. و قیمت اجاره ماشین آلات در برخی مناطق مانند شرق کشور بسیار بالاست.

بر اساس دستورالعمل جدید واردات ماشین آلات معدنی جدید، واردکننده محدودیتی ندارد، اما برای ماشین آلات مستعمل محدودیت وجود دارد. بر این اساس واردات ماشین آلات کمتر از 5 سال ساخت بدون سابقه ساخت داخلی برای کلیه معدنچیان آزاد است و واردات ماشین آلات با سن 5 تا 10 سال تابع مقرراتی است که بر اساس ظرفیت سنجیده می شود. . در واحدها

محتشمی پور اعلام کرد: علاوه بر روند پیش بینی شده برای واردات خودرو، در حال رایزنی با یکی از تولیدکنندگان دنیا برای تولید مشترک ماشین آلات سنگین معدنی هستیم.