افرادی که خروپف می کنند در خطر ابتلا به این بیماری خطرناک هستند


نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که هنگام خواب خروپف می کنند ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن در شب در برابر سرطان آسیب پذیرتر باشند.

کارشناسان سوئدی معتقدند کمبود اکسیژن در شب ممکن است با سرطان مرتبط باشد. محققان بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب (قطع تنفس در هنگام خواب) که خود را به شکل خروپف نشان می دهد را برای مشاهده خطر ابتلا به تومور مورد مطالعه قرار دادند و در نهایت دریافتند که این گروه از افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به سرطان هستند.

داده های موجود نشان می دهد که میلیون ها نفر در انگلستان و آمریکا از کمبود اکسیژن در طول خواب شب رنج می برند. مطالعات جداگانه آپنه خواب را با کاهش قدرت مغز و لخته شدن خون مرتبط دانسته اند.

در این تحقیق که در یک کنفرانس پزشکی در بارسلون ارائه شد، تقریباً 4200 بیمار مبتلا به این بیماری تحت نظر قرار گرفتند و مشخص شد که نیمی از آنها در پنج سال گذشته به سرطان مبتلا شده اند.

آندریاس پالم از دانشگاه اوپسالا گفت: یافته های ما نشان می دهد که کمبود اکسیژن ناشی از OSA به طور مستقل با سرطان مرتبط است. اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و امیدواریم مطالعه ما الهام بخش دیگر محققان برای بررسی این موضوع مهم باشد.”

این تحقیق به صورت چکیده در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا (ERS) ارائه شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران