افزایش سیگنال بانک مرکزی برای سود شهریور 1401


به گزارش تجارت نیوز، در هفته منتهی به پانزدهم شهریور، تزریق نقدینگی در بازار آزاد همچنان به قوت خود باقی ماند اما برای دومین هفته متوالی نرخ سود از مرز ۲۱ درصد گذشت. رویدادی که ممکن است منجر به علاقه بین بانکی به رشد بیشتر شود.

به گزارش اختازانیوز، روند معاملات بازار بدون تغییر باقی ماند و در هفته منتهی به 24 شهریورماه در سطح 68 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

بازار آزاد نام عملیاتی است که در آن بانک مرکزی با انتشار پول برای بانک ها سعی در کنترل وضعیت نقدینگی موسسات مالی دارد. وضعیتی که داده های بانک مرکزی نشان می دهد در تیرماه بدتر شد. بر اساس آمار این نهاد، بدهی بانک ها به بانک مرکزی 50 درصد رشد کرد و در سال های اخیر رکورددار شد.

در همین راستا بانک مرکزی در هفته های متوالی تزریق پول به بانک ها را تا سقف 70 هزار میلیارد تومان افزایش داد، اما از سوی دیگر نرخ سود را بالا برد و برای دومین بار آن را بالای 21 درصد نگه داشت. در یک ردیف. هفته

ثبات نسبی تزریق پول در بازار آزاد

در هفته منتهی به 24 شهریورماه، 19 بانک در مزایده بازار آزاد شرکت کردند و 81 هزار و 440 میلیارد تومان اوراق بانک مرکزی را عرضه کردند. اوراق بدهی دولتی ابزار مهمی در بازار آزاد است که در آن موسسات مالی بدهکار نقدینگی را با ارائه به بانک مرکزی قرض می‌کنند. این عملیات معمولا با تایید بانک مرکزی انجام می شود و نرخ سود این معاملات توسط این موسسه تعیین می شود.

در همین راستا در هفته منتهی به پانزدهم شهریور ماه حدود 68 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق از بانک مرکزی خریداری شد که نسبت به هفته قبل تقریبا 0.4 درصد کاهش داشت و تغییر چندانی را به ثبت نرساند.

این در حالی است که نرخ سود تزریق پول در این بازار برای دومین هفته متوالی در سطح بالایی قرار دارد و معادل 21 درصد است. برخی بالا بودن نرخ سود بازار آزاد بانک مرکزی را بالا نگه داشتن نرخ سود بین بانکی می دانند و معتقدند این شاخص کلیدی اقتصادی در جهت صعودی است.

نرخ بهره

رشد تزریق پول در بازار بین بانکی

در بازار شبانه یا بازار بین بانکی، بانک‌های دارای کسری می‌توانند نقدینگی خود را با مازاد مشابه عملیات بازار آزاد از بانک‌ها وام بگیرند. در این معاملات تاریخ تسویه بین موسسات مالی 7 روز است و نرخ سود در این بازار در محدوده 14 تا 22 درصد در نوسان است.

این کف و سقف در اختیار بانک مرکزی است و با گسترش اعتبارات منظم هر هفته با سود 22 درصدی با کسری به بانک ها تزریق می کند.

در هفته جاری سطح اعتبارات عادی در بازار بین بانکی معادل 35 همات است که نشان از رشد بالای این شاخص در هفته های اخیر و در نتیجه تزریق بالای پول به بانک مرکزی دارد.

نرخ بهره