افزایش 6 برابری بیماران سرپایی کرونا / دوره قرنطینه بیماران در موج جدید


به گزارش «بامردم» به نقل از ایسنا: دکتر. حمیدرضا جماعتی درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور گفت: تعداد مراجعه سرپایی بیماران مبتلا به کووید 19 در کشور نسبت به هفته گذشته و نسبت به هفته‌ای تقریباً دو برابر شده و پیش از این حدود 6 برابر شده است. با توجه به اینکه تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها نیز بیش از 1.6 برابر افزایش یافته است، به همین دلیل تعداد مرگ و میر روزانه نیز دو رقمی شده و پیش بینی می شود این روند در سه هفته آینده ادامه یابد.

مرگ و میر کمتر در بیماران Omicron در مقایسه با دلتا
وی افزود: البته با توجه به اینکه بیش از 50 درصد سویه در کشور ما مشابه BA5 در کشورهای دیگر است، به دلیل درگیری دستگاه تنفسی (طوفان سیتوکین) در انقباض، میزان مرگ و میر بیشتر از سویه دلتا است. این سویه به همین دلیل، میزان مرگ و میر در این گونه های جدید کمتر است.

BA5 عفونی تا 6 برابر دلتا / تاکید ویژه بر پوشاندن ماسک و تکمیل واکسیناسیون کرونا
وی تاکید کرد: البته نباید فراموش کرد که قدرت عفونی سوبستری BA5 بسیار بالاست. به این صورت که هر فرد مبتلا توانایی انتقال ویروس را به حدود 18 نفر دارد، در حالی که در سویه دلتا، بیماری عفونی حدود 3 نفر است و هر فرد مبتلا به ویروس دلتا کرونا می تواند سه نفر را مبتلا کند. عفونت‌پذیری بالای زیرشاخه BA5 باعث می‌شود افراد بیشتری تحت تأثیر قرار بگیرند و افراد مسن، بیماران زمینه‌ای، کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، کسانی که واکسینه نشده‌اند و سایرین در معرض خطر بالاتر عفونت، بستری شدن در بیمارستان و مرگ هستند. بنابراین پیشنهاد قوی ما استفاده از ماسک و تزریق دوزهای یادآور واکسن برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ افراد آلوده به تعداد زیاد است.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با ویروس کرونا گفت: تمام افرادی که بالای 18 سال سن دارند و از آخرین نوبت واکسن آنها بیش از 6 ماه می گذرد باید نسبت به دریافت دوز یادآوری واکسن کرونا اقدام کنند.

اوج موج هفتم در هفته های آینده
وی درباره شکل‌گیری موج هفتم کرونا در کشور اظهار داشت: بر اساس پیش‌بینی اپیدمیولوژیست‌ها، در صورت انجام اقدامات بهداشتی مانند استفاده از ماسک و تزریق دوزهای یادآور واکسن، اوج‌گیری مشابه آنچه در مارس 1400 در مورد آمیکرون و در تابستان آنچه را که سال گذشته در دلتا تجربه کردیم را تجربه نخواهیم کرد و به نظر می رسد می توانیم با مرگ و میر کمتری از قله عبور کنیم زیرا بیماری در BA5 خفیف تر است. طبق بررسی های انجام شده این قله در هفته های بعد با شیب خفیف مرگ و میر می گذرد. زمان مورد انتظار تجربه یک اوج تا حدود اکتبر است و سپس منحنی به سمت پایین تغییر می کند.

وی ادامه داد: انشاالله در این موج تجربه تلخ مرگ سه رقمی کرونا را تجربه نکنیم.

دلایل کاهش مرگ و میر در بیماران جدید کرونا
جماعتی در خصوص علائم مبتلایان به دو زیرسویه BA4 و BA5 تصریح کرد: علائم خاصی وجود ندارد که بتوان گفت عفونت این دو زیرسویه را تغییر دهد و در صورت وجود این علائم نشانه عفونت است. BA4 و b5. علائم مشابه سایر عفونت های تنفسی مانند تب، ضعف، ضعف، بدن درد، گلودرد، سردرد، اختلال شنوایی، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و غیره است و علائم مرتبط در دستگاه تنفسی تحتانی در این مورد بسیار کمتر است. زیر رشته و به همین دلیل میزان بستری و مرگ و میر کمتر است.

عدم تغییر پروتکل های درمانی در موج جدید
جماعتی در خصوص پروتکل های درمانی بیماران مبتلا به BA4 و BA5 گفت: اگر بیمار دچار مشکل سیستم ایمنی نباشد و بیماری زمینه ای یا علائم طولانی مدت نداشته باشد، معمولا با درمان های علامتی مانند استفاده زیاد بهبود می یابد. مصرف مایعات، مسکن ها و غیره و نیاز به آن با آنتی بیوتیک و استراحت کافی و درمان علامتی درمان نمی شود. اگر بیمار مسن، بیماری مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف است، به دلیل خطر بالای ابتلا به بیماری و مشکلات سیستم تنفسی، در صورت نیاز بهتر است در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد.

وی افزود: در مورد درگیری دستگاه تنفسی درمان تفاوت چندانی با سایر زیرسویه ها ندارد و استفاده از رمدسیویر، استروئیدها و توسیلیزوماب علاوه بر اکسیژن درمانی و مایع درمانی از جمله در بیمارستان انجام می شود. برای کسانی که درگیری در دستگاه تنفسی ندارند، اما به دلیل درگیری زیاد، خطر مشکلات تنفسی در آنها وجود دارد (کسانی که واکسن نزده اند، مبتلایان به بیماری های مزمن، سالمندان و …) توصیه می شود استفاده کنند. . رمدسیویر به مدت سه روز. نظر پزشک متخصص را بگیرید.

بیماران کرونایی در موج جدید چند روز باید قرنطینه شوند؟
وی با اشاره به اینکه مدت زمان قرنطینه بسته به شرایط بیمار متفاوت است، گفت: برای بیمارانی که علائم خفیف دارند قرنطینه 5 تا 7 روزه و برای بیماران با علائم متوسط ​​و بیشتر قرنطینه تا 10 روز توصیه می شود. البته تاکید می شود پس از این مدت و بازگشت به جامعه از ماسک های استاندارد استفاده کنند.

وی تاکید کرد: محدودیتی که کمیته علمی همواره بر آن تاکید دارد رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و تزریق دوزهای یادآور واکسن است.

تزریق 28 میلیون دوز واکسن تقویتی تاکنون
وی در پایان ضمن تشویق مردم به تزریق دوزهای یادآوری واکسن گفت: بر اساس آخرین آمار بیش از 150 میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که بیش از 28 میلیون دوز مربوط به واکسن سوم است. و دوز چهارم