امام جمعه مشهد: رعايت قضاوت و پايداري مردم رمز پايداري انقلاب اسلامي است.به گزارش شهرآرانیوز؛ آیت‌الله سید احمد علم‌هادی در خطبه‌های سیاسی نماز جمعه این هفته که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به نزدیک شدن به سالروز شهادت آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری، گفت: سرنوشت این عالم دینی که به دلیل ظهور یک جریان انحرافی در انقلاب مشروطه به درجه رفیع شهادت نائل آمد را باید تبیین کرد وگرنه ممکن است جریان اصلی انقلابی نیز مخدوش شود.

آخرین انقلاب از سه انقلاب اسلامی

نماینده حاکم شرع استان خراسان رضوی در تشریح و تبیین سه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: پس از فتوای تحریم تنباکو توسط آیت الله شیرازی و شکست نقشه شوم انگلیسی ها در استعمار اقتصادی در در کشور، سه حرکت انقلابی در کشور به وقوع پیوست. یکی انقلاب مشروطیت که به دستور مرجع تقلید شیعیان آن زمان مرحوم آیت الله خراسانی و با حمایت سه تن از علمای بزرگ آن زمان حضرات آیات بهبهانی و سید محمد شروع شد. طباطبایی و شیخ فضل الله نوری، انقلاب مشروطه در کشور ادامه دارد.

وی افزود: انقلاب دوم، مسئله نهضت ملی برای مقابله با انگلیسی ها در دوران ملی شدن صنعت نفت است و با حمایت و ایثار مرحوم آیت الله کاشانی و رهبری دکتر. مصدق، این جنبش در آغاز توانست به موفقیت های مهمی دست یابد. انقلاب سوم نیز انقلاب مقدس اسلام است که بر خلاف دو انقلاب قبل از خود تا امروز ادامه دارد و بیش از 43 سال در مسیر موفقیت و پیشرفت ادامه دارد.

امام جماعت مشهد ضمن تحلیل سیر انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت، تصریح کرد: انقلاب مشروطه به انحراف تبدیل شد و با این حال مردم تصمیم گرفتند که بر اساس اسلام و قرآن حرکت کنند. جریان‌های ناپاک انقلاب را به‌گونه‌ای منحرف کرد که به جای قرآن قانون اساسی بلژیک به تصویب مجلس شورای ملی رسید. در این زمان بود که وقتی مرحوم شیخ فضل الله نوری با این انحراف مواجه شد با آن مخالفت کرد و سرنوشتش به جایی رسید که این عالم مجاهد متهم به مخالفت با مشروطیت شد و سرانجام به شهادت رسید.

وی تاکید کرد: انقلاب دوم نهضت ملی شدن صنعت نفت بود که استقرار دولت ملی را ادامه داد، اما در کودتای 28 مرداد آمریکا نیز بدون دلیلی جز بیگانگی مردم شکست خورد. مردم نیز از نهضت فاصله گرفتند که از 9 تیر تا 7 مرداد آیت الله کاشانی در نهضت نبود و مردم که دیدند دیگر مرجع تقلیدی در رأس فعالیت ها نیست، به این ترتیب از نهضت خارج شدند. به طوری که در 7 مرداد، آمریکایی ها حکومت ملی را به کلی ساقط کردند و محمدرضا پهلوی که مزدور آنها بود، باید به میدان امور بازگردانده می شد.

ولایت فقیه و مردم دو امتیاز اساسی انقلاب اسلامی است

نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری، اقتدار اسلامی و همراهی مردم را دو مزیت اصلی انقلاب اسلامی و رمز پایداری و تداوم آن دانست. و ثانیاً مردم با آن. و این حرکت تا زمانی ادامه خواهد داشت که این دو عنصر در آن نقش داشته باشند.

وی بیان کرد: در طول تاریخ هرجا افرادی آمده اند و در عرصه موثر بوده اند توانسته اند به اراده و اراده خود برسند. اساساً تمام ظلم هایی که در عاشورا بر اولیاء قدس و امام معصوم علیه السلام به خاطر دوری امت از پاسداری رخ داد. مثلاً در روز هفتم محرم سال 61 هجری قمری که عمر سعد به همراه فرماندهان سپاهش شبث بن رباعی را به مأموریت فرستاد تا نزد امام (ع) برود و علت گرفتن 84 زن و کودک را جویا شود. شبثث از انجام این مأموریت شکایت کرد و به عمر سعد پاسخ داد که ای عمر من خود یکی از امضا کنندگان دعوت نامه دعوت حسین بن علی (علیه السلام) به کوفه بودم و به همین دلیل اگر به کوفه بروم. حسین (علیه السلام) از دعوتم شرمنده می شوم

آیت الله علم الهادی می گوید: شبث بن ربیع نمونه ای از امضا کنندگان عهدنامه کوفه است، اما باید توجه داشت که وی از رزمندگان صفین بوده و حتی با معاویه در لشکر امیرالمؤمنین می جنگد. منین (ع) اما سرانجام مردم کوفه امام زمان خود را به همین دلیل طرد کردند و برای نجات دنیای خود بازگشتند زیرا می دانستند اگر حسین بن علی (ع) را به شهادت نرسانند، حکومت بنی امیه آنها را مجازات خواهد کرد. بدترین راه از این رو، کسانی که نامه نوشتند و امام حسین (ع) را دعوت کردند، کار را به جایی رساندند که تعداد لشکر عمر سعد به 120 هزار جنگجو رسید و فرماندهی این لشکر در دست امثال شبث بن ربه بود. من که حتی یک بچه را کشتم. شش ماه دست از جنایت خود برنداشتند.

وی خاطرنشان کرد: از خداوند متعال می خواهیم که بر خلاف عهدشکنی توفیق سربازی در گام های امام زمان (عج) و طعام و راه انجام وظایف فردی و اجتماعی را به ما عنایت فرماید. کوفیان ما به تاریخ و وجود اولیاء مقدسه مشهوریم.

منبع: تسنیم