امام رضا (ع) الگوی گفتمان هوشمندانه و تاثیرگذار است – قدس آنلاین | ایستگاه خبریلازم به ذکر است که گفتمان های امام رضا (ع) با مذاهب و اقوام مختلف، نه تنها جنبه فرهنگی دارد و در همه زمینه ها قابل بررسی است، چرا که ایشان نه تنها از رهبران دینی و اخلاقی شیعیان هستند، بلکه به عنوان یک رهبر دینی و اخلاقی شیعیان به شمار می روند. امامت و ولایت همه ابعاد و زوایای موضوع رهبری اندیشه سیاسی را بررسی می کند. امام رئوف با استفاده از هر فرصتی به سوالات و شبهات امامت و ولایت ائمه(ع) پاسخ می دهد، به گونه ای که مردم امام رضا(ع) را محور گفتار و پاسخ در حوزه عقاید و قضاوت می دانند. تا آنجا که نظرات ادیان مختلف از نظر صحت و سقم به آنها ارائه شود و از آنها کمک و استدلال بخواهد تا اذهان سایر ادیان را پاکسازی کند، این موضوع الگوی مناسبی برای درک مردم خواهید بود. سخنان امام رضا (علیه السلام) را برای خود قرار دهند
با توجه به اهمیت پیروی از گفتمان دینی امام هشتم (ع) به عنوان الگو برای جامعه، به سراغ دکتر دکتر رفتیم. احد فرامرز قراملکی رئیس بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی در این گفت و گو به ابعاد مختلف گفتمان دینی امام رضا (ع) پرداخت که در ادامه می خوانید.

چرا باید سخنرانی امام رضا برای مردم الگو باشد؟
در واقع فعالیت هایی که امام رضا(ع) در دوران حیات خود انجام داده اند، موارد خاصی دارد که باید هر کدام را تحلیل کنیم.
یکی از این موارد مناظرات امام رضا (ع) با مذاهب مختلف است که عنصر تمدن و الگو را برای ما ایجاد کرد. امروزه گفتمان هوشمندانه و مؤثر اساس زندگی همه مردم به ویژه جوانان است. امام رضا(ع) را الگوی گفتمان هوشمندانه می دانند زیرا به ما آموختند چگونه با مخالفان خود گفت و گوی خوب و موثر داشته باشیم، پس باید راهی برای الگوگیری از این گفتمان ها برای جامعه پیدا کنیم. سیره امام رئوف (علیه السلام) می تواند سرمشق و الگوی گفت وگوهای مؤثر باشد.

امام رضا (علیه السلام) از چه سبکی در سخنان خود استفاده می کرد که امتیاز ویژه ای محسوب می شد؟
امام رضا علیه السلام در زندگی به جای خشونت با مخالفان، از راه ارتباطی که متشکل از احترام و صداقت بود استفاده می کرد و با آنها صحبت می کرد. این موضوع می تواند الگویی موثر باشد. او در این گفتگوها به همه نشان داد که چقدر احترام متقابل واقعی در برخورد با مردم اهمیت دارد.

در روایاتی که از امام رضا (علیه السلام) به دست می آید، منظور ایشان در ابعاد مختلف کلام چه بوده است؟
در روایتی از امام رضا (علیه السلام) آمده است که در 24 ساعت کار و عبادت و تفریح ​​را ترتیب دهید; می تواند الگوی مهمی برای جامعه باشد. او در این روایت اشاره می کند که نباید زندگی را یک طرفه دانست.

آیا می توان از سیره و گفتار امام رضا در همه زمینه ها درس گرفت؟
بله، البته بت پرستی ایشان جنبه های مختلفی دارد، امام رضا(ع) می تواند در مراوده با خانواده، دولتمردان، فرزندان و… برای ما الگو باشد.

منظور از گفتمان چیست و این گفتمان بر چه موضوعاتی استوار است؟
گفتمان یک هویت جمعی است که بر یک گروه اجتماعی حاکم است که این گروه کم و بیش در این هویت جمعی سهیم هستند. اگر این تعریف را بپذیریم، این سؤال پیش می آید که آیا امام رضا (ع) قصد تشکیل حکومت جمعی قوی را داشته است یا خیر؟ اگر گفتمان دینی و اسلامی را شبیه خیمه بدانیم قوام این خیمه رکن آن است و در تعالیم امام رضا (ع) از گفتمان امام به عنوان زیربنا و اساس و رکن خیمه یاد کرده است.

تفاوت سخنان امام رضا علیه السلام با نحوه ارتباط حاکمان سیاسی آن زمان با مردم چیست؟
ایشان در یکی از احادیث فرمودند: اگر مردم زیبایی کلام ما را بفهمند به سراغ ما می آیند; از سوی دیگر، اگر بخواهیم طرز تفکر فرعونی را که می خواست مردم سرزمینش را به سمت خود بیاورد مقایسه کنیم، می بینیم که فرعون با تحقیر قوم خود توانسته است مردم را به سمت خود بیاورد. اما امام رضا (علیه السلام) گفتمان دینی را بر فهم استوار می کند و فهم را در ذهن دارند، گفتمان دینی را بر اساس اطاعت و اجبار نمی دانند، بلکه بر اساس معرفت و معرفت می دانند که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

امام رضا (ع) در گفتمان دینی خود چه عناصر یا محورهایی را مد نظر قرار داده است؟
اولین عنصر عدالت است. در روایتی آمده است: مردم از امام رضا (علیه السلام) پرسیدند که آیا خداوند نیز وظیفه دارد اطاعت کند (امر بیش از آنچه انسان می تواند انجام دهد)؟ پاسخ دادند: نه، خداوند از این عادل تر است. این نشان می دهد که امام رضا(ع) یک گفتمان دینی و اسلامی مبتنی بر عدالت را انجام داده است.
از طرفی در دورانی زندگی می کردند که قلمرو کشورهای اسلامی گسترش یافت و این دوران طلایی بنی عباس بود. این حکومت به دلیل سیادت و قدرت خود می تواند گفتمانی را تحت عنوان اسلام تشکیل دهد، لذا برگزاری گفتمان های همزیستی مسالمت آمیز و احترام متقابل برای امام رضا(ع) مهم است. در آن زمان اختلافات، اختلافات و اختلافات زیاد بود، این اختلافات را به نوعی به رسمیت شناختن همزیستی مسالمت آمیز ساختند.
لذا معظم له با گفت و گوی مؤثر و وحدت مبتنی بر همزیستی و عدالت با توجه به مبانی انسانی که شامل حقیقت، عدالت و حکمت است، با ادیان و اقوام مختلف صحبت کرد. همچنین طبق بیانات امام رضا(ع)، رکن گفتمان اسلام، امامت است، امامت واسطه بین وحی الهی و مردم است و شخص وحی نه تنها با انسانیت ناسازگار است، بلکه همچنین تمام نیازهای انسان را پوشش می دهد.

خبرنگار: مهدیه قمری