امید به پایان جنگ در اوکراین / توقف قریب الوقوع یا ادامه جنگ؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانخبرگزاری مهر، گروه بین المللی، دقیقاً شش ماه از آغاز جنگ در اوکراین می گذرد. در اوایل اعتقاد بر این بود که درگیری های میدانی زیاد طول نمی کشد و صرف نظر از نتیجه، مسکو و کیف به دلایل قابل درک پایان جنگ را اعلام می کردند، اما به مرور زمان و با ورود عوامل دیگر، وضعیت پیچیده شده است و اکنون یکی از مهم ترین سوالات محافل و رسانه های بین المللی این است که این جنگ کی به پایان می رسد و چگونه پایان می یابد.

نگاهی به وضعیت میدان

اخبار تحولات میدان نبرد از ابتدا تا چند هفته پیش حکایت از کندی پیشروی ارتش روسیه در مناطق شرقی اوکراین داشت و یک بار مقامات دو کشور خبر «آزادسازی» یا “سقوط” یک شهر یا منطقه در شرق اوکراین. بر اساس آخرین گزارش ها، ارتش روسیه اکنون 100 درصد استان را تحت کنترل دارد لوهانسک95 درصد استان زاپوروژیه85 درصد استان احمق35 درصد استان خارکف و بیش از نیمی از استان دونتسک اوکراین را گرفت.

سرگئی شویگووزیر دفاع روسیه در توجیه کند باشد سرعت پیشروی نیروهای ارتش این کشور در نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان می گوید: نیروهای اوکراینی «استراتژی زمین سوخته» را در میدان نبرد دنبال می کنند، ظاهراً هنجارهای بین المللی را زیر پا می گذارند و مانند تروریست ها رفتار می کنند. و اهداف نظامی و غیرنظامی را هدف قرار دهند. اما ارتش روسیه برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، تعداد حملات خود در اوکراین را کاهش داده است و هدف از این اقدام کاهش تلفات غیرنظامیان است. البته این اقدام تعداد و سرعت حملات را کاهش می دهد، اما ما این کار را عمدا انجام می دهیم. حملات با سلاح های بسیار دقیق علیه زیرساخت های نظامی ارتش اوکراین از جمله پایگاه های فرماندهی، فرودگاه ها، انبارها، مناطق مستحکم و اهداف مستقر در مجتمع های صنعتی- نظامی انجام شد.

نیویورک تایمز در گزارشی درباره آخرین تحولات میدان نبرد در اوکراین نوشت: نبرد در اوکراین اکنون در دو حوزه اصلی متمرکز شده است: مناطق دونباس در شرق اوکراین بخش بزرگی از آن در حال حاضر تحت کنترل ارتش روسیه است و نیروهای اوکراینی در تلاش هستند تا پیشروی روسیه در این منطقه را کاهش دهند و مناطق جنوبی اوکراین که نیروهای این کشور برای آغاز عملیات بازیابی مناطق از دست رفته آماده می شوند.

به نوشته نیویورک تایمز، “هر دو طرف متحمل تلفات سنگین و از دست دادن منابع شده اند. همانطور که وزارت دفاع ایالات متحده تخمین می زند 80000 پرسنل نظامی روسیه در جنگ اوکراین کشته یا مجروح شده اند و به نظر می رسد روسیه با کمبود نیروی انسانی مواجه است. برآوردها و پیش بینی های رسمی از تعداد تلفات نظامی در اوکراین از حداقل 100 کشته در روز تا 1000 نفر است.اما آمار واقعی قطعاً از این اعداد بالاتر است.

بحران جهانی غذا

از آنجایی که اوکراین و روسیه مهم‌ترین تولیدکنندگان گندم، ذرت و جو در جهان هستند، جنگ بین این دو موجب تشدید بحران جهانی غذا، افزایش قیمت مواد غذایی و افزایش ناآرامی‌های اجتماعی در مناطق مختلف جهان شده است.

در اقدامی غیرمعمول با میانجیگری ترکیه و نماینده سازمان ملل، روسیه و اوکراین در ماه گذشته توافقنامه ای امضا کردند که بر اساس آن تمام غلات ذخیره شده در بنادر دریای سیاه و بنادر اوکراین به نقاط مختلف جهان که امن هستند صادر می شود. و به دور از درگیری های روزمره . بر اساس گزارش ها، رهاسازی و صادرات این میزان غلات در کوتاه مدت به بیش از 50 میلیون نفر در 45 کشور جهان کمک می کند که به دلیل جنگ های دیگر، اپیدمی کرونا و در آستانه گرسنگی و گرسنگی مطلق قرار دارند. هوای بد.

زمستان و نگرانی در اروپا

نظرسنجی اخیر “اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا” از 10 کشور اروپایی نشان می دهد که اولویت های افکار عمومی در کشورهای اروپایی در طول زمان از آغاز جنگ در اوکراین تغییر کرده است و اگر در آغاز و در نتیجه از تاثیرات ناگهانی و روانی جنگ، آنها خواهان کمک همه جانبه ارتش هستند.اوکراین تا “شکست کامل روسیه”، اکنون اکثریت ترجیح می دهند به هر قیمتی جنگ را پایان دهند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، بحث روزانه اروپایی ها از وقایع میدان نبرد به پرسش هایی مبنی بر چگونگی پایان جنگ و همچنین تأثیر این جنگ بر زندگی مردم، کشورهایشان و اتحادیه اروپا تبدیل شده است. در نتیجه جنگ در اوکراین، آگاهی اروپایی ها از اقتصاد جهانی و پیامدهای اجتماعی جنگ نیز افزایش یافته است. پیامدهایی مانند تورم بالا و بحران انرژی و غذا.

با وجود گفتگوهای اولیه و پرشور حمایت از اوکراین تا «شکست کامل روسیه»، اکنون مقامات و سران کشورهای اروپایی بیشتر نگران این هستند که «چگونه روزهای سرد امسال را بدون گاز در روسیه سپری کنیم؟»

اروپا بیش از 40 درصد گاز و زغال سنگ مصرفی خود و همچنین یک چهارم نفت و فرآورده های نفتی خود را از روسیه تامین می کند، به این معنی که وابستگی زیادی به نفت و گاز روسیه دارد.

اگرچه ایالات متحده و اتحادیه اروپا بخش‌های مختلفی از اقتصاد روسیه را تحمیل کردند و تاکنون به دلیل این وابستگی، بخش انرژی روسیه را تا «خودکفایی» در این زمینه به خدمت گرفته‌اند، اتحادیه اروپا در اوایل ماه اوت اعلام کرد که اتحادیه به توافقی سیاسی رسیده بود که در نتیجه کشورهای عضو باید مصرف گاز و در نتیجه صادرات گاز از روسیه را کاهش دهند.

بر اساس این قرارداد، کشورهای اروپایی به منظور کاهش وابستگی به سوخت و انرژی روسیه، مصرف گاز خود را کاهش داده و در نتیجه از آگوست 2022 تا مارس 2023، 15 درصد گاز از روسیه وارد خواهند کرد. از سوی دیگر، روسیه در اقدامی متقابل، اعلام کرد که صادرات گاز به اروپا را 20 درصد از ظرفیت تولید خود کاهش داده است. رسانه های اروپایی در 26 آگوست گزارش دادند که ادامه کاهش صادرات گاز روسیه به کشورهای اروپایی باعث افزایش 60 درصدی قیمت گاز در اروپا خواهد شد.

چشم انداز جنگ؛ نزدیک به توقف یا ادامه روند فعلی؟

سریع ترین و کم هزینه ترین راه برای پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین، نشستن در هر دو طرف میز مذاکره و حل اختلافات از طریق گفتگو و حل و فصل است. بده و بستان . مبنای و دلیل کافی برای هر دو طرف برای نزدیک شدن فوری به میز مذاکره وجود دارد. از تعداد تلفات میدانی دو طرف، بحران غذا و انرژی در جهان و اضطراب و وحشت در اروپا از روزهای سرد زمستان تا بن بست در میدان جنگ.

اما از سوی دیگر دلایل و داده های زیادی وجود دارد که نشان می دهد جنگ کنونی ممکن است به بن بست رسیده باشد، اما با گذشت زمان نه تنها بر شدت درگیری ها افزوده می شود، بلکه دستیابی به صلح و پایان جنگ به تدریج از افق و دید محو خواهد شد. برای کاهش خوش بینی خبر زیر را قرار دهیم.

آمریکا و کشورهای غربی به عنوان یکی از طرف های اصلی این جنگ، همچنان به ارسال انواع سلاح و تجهیزات نظامی به اوکراین برای مقابله با ارتش روسیه ادامه می دهند. “ولودیمیر زلینسکیرئیس‌جمهور اوکراین همواره از رهبران اروپا و ایالات متحده خواسته است که سلاح‌های «بیشتر و بهتر» در اختیار ارتش اوکراین قرار دهند و به گفته واشنگتن پست، حتی دولت بایدن خواستار اعزام نیروهای نظامی به اوکراین شد.

از سوی دیگر، مقامات ارشد روسیه همچنان تاکید دارند که اهداف اولیه عملیات نظامی این کشور در اوکراین به طور کامل محقق نشده است و رئیس‌جمهور اوکراین متاثر از دیکته‌های آمریکا و اروپا و تحویل مستمر تجهیزات مدرن به اوکراین . نمی خواهد اختلافات را از طریق میز مذاکره حل و فصل کند. . زلینسکی وی در بیانیه پایانی خود تاکید کرد که تنها در صورتی پای میز مذاکره می آید که «روسیه از سرزمین هایی که اشغال کرده است عقب نشینی کند».

با نگاهی به شرایط کنونی و منطق تحولات میدان نبرد، می توان ادعا کرد که به زودی – و به ویژه با نزدیک شدن به هوای سرد و نگرانی شدید کشورهای اروپایی از روزهای سرد و احتمال ناآرامی های اجتماعی و خطرات امنیتی. – طرفین متخاصم بر کاهش درگیری های میدانی توافق می کنند، جنگ و ادامه جنگ حل می شود و بدبینی و ادامه جنگ و تبدیل آن به جنگ فرسایشی دلایل زیادی دارد.