انتخاب رشته بالای 50 درصد در کنکور / احیای رشته های رها شده با ارائه بسته های تشویقی


معاون امور امتحانی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تقریبا بیش از 50 درصد از داوطلبان کنکور 1401 برای انتخاب رشته اقدام کردند.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، دکتر. حسن مروتی ضمن بیان این مطلب، درباره وضعیت آزمون سراسری رشته انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گفت: نباید تصور شود که امسال تنها زمانی است که همه داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته اقدام می کنند. معمولاً گروهی از داوطلبان کنکور انتخاب رشته نمی کنند. هر سال این اتفاق می افتد. امسال هم چون در سال های گذشته هنوز مردم انتخاب رشته نکرده اند و این امکان وجود دارد داوطلبانی هستند که می خواهند دوباره در کنکور شرکت کنند.

وی با بیان اینکه رشته های دانشگاهی به دو دسته «با آزمون» و «پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی» تقسیم می شوند، اظهار داشت: مجموع رشته های انتخاب شده برای رشته های با آزمون داوطلبان مجاز حدود 180 هزار رشته می باشد. عمل. اگرچه حدود 380000 صندلی برای رشته هایی وجود دارد که پذیرش فقط بر اساس سوابق تحصیلی است، اما بسیاری از داوطلبان تمایل چندانی برای مطالعه برخی از این رشته ها ندارند. با توجه به شرایط دو گروه رشته با آزمون و بدون آزمون می توان گفت که تقریبا بیش از 50 درصد داوطلبان در انتخاب رشته شرکت کردند.

بسته های تشویقی برای دانشگاه ها

در پاسخ به این سوال، دکتر. مروتی گفت: از ارائه بسته های تشویقی برای رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیاد دانشجویی به شرط تحصیل در رشته های کمتر پرطرفدار در «دوره ششم روزه دانشگاه تهران» خبر داده اید. بسته های تشویقی به دانشگاه ها تعلق می گیرد؟» وی تصریح کرد: تفاهم نامه ای بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری درباره رشته های کمتر پرطرفدار و سنجش آموزش کشور منعقد شد. سازمان مجری این تفاهم نامه است.

معاون آزمون های سازمان سنجش با بیان اینکه بسیاری از شرایط در این تفاهم نامه بررسی شد؛ وی با اشاره به اینکه اکثر دانشگاه های کشور وابسته به وزارت علوم هستند، خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تسهیلاتی را برای دانشگاه ها به عنوان یکی از محورهای این تفاهم نامه در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه رشته های در نظر گرفته شده در این تفاهم نامه رشته هایی هستند که نسبتا دور از کانون توجه هستند، تصریح کرد: معمولا رتبه های برتر کنکور رشته هایی از این دست را انتخاب نمی کنند. در آینده. این در حالی است که ادامه تحصیل افراد مستعد در چنین رشته های مغفول مانده می تواند وضعیت فعلی را تغییر دهد.

دکتر دکتر با بیان اینکه این تفاهم نامه با هدف جذب نخبگان در رشته های کمتر پرطرفدار منعقد شده است. مروتی: اگرچه تسهیلات درک شده خوب نیست، اما مناسب تلقی می شود. مواردی مانند «تخصیص حقوق ماهانه» و «تحصیل بدون کنکور در تحصیلات تکمیلی» برای جامعه هدف ایجاد انگیزه می کند. همین طور می توان این افراد را در سمت های هیأت علمی و پژوهشی قرار داد و رشته هایی را که نسبتاً رها شده اند احیا کرد.