اندروید 13 و ویژگی های کاربردی که باید انتظار داشته باشید


به گزارش “بامردم” به نقل از باشگاه خبرنگاران، انتظار می رود گوگل تا پایان سال اندروید 13 را با ویژگی های جدید، مفید و کاربردی نسبت به نسخه قبلی عرضه کند. گوگل نسخه اولیه اندروید 13 را در ماه فوریه برای توسعه دهندگان منتشر کرد و به دنبال آن نسخه دوم توسعه دهنده در ماه مارس منتشر شد.

طبق گفته ScreenRent، اولین نسخه بتای عمومی در ماه آوریل، دومین بتای عمومی در کنفرانس توسعه دهندگان Google I/O و سومین بتا در ژوئن منتشر شد. نسخه بتای نهایی نیز در ماه جولای به عنوان آخرین مرحله قبل از انتشار پایدار در همان زمان پیکسل 7 منتشر شد.

یکی از جدیدترین ویژگی‌های اندروید 13 اضافه شدن رنگ‌های جدید زیادی به تم Material You است که گزینه‌های سفارشی‌سازی زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در حالی که اندروید 12 سیستم مبتنی بر کاغذ دیواری Material You را معرفی کرد، به کاربران اجازه سفارشی سازی زیادی را نمی داد. اندروید 13 همچنین به کاربران اجازه می دهد تا قبل از چسباندن، متن کپی شده را از طریق صفحه کلید ویرایش کنند.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد اندروید 13، امکان دسترسی به اسکنر کد QR از صفحه قفل گوشی است. علاوه بر این، کاربران یک منطقه دسترسی آسان برای باز کردن اسکنر QR دارند.

یکی از مهم ترین تغییرات اندروید 13 به روز رسانی درخواست های مجوز است. با استفاده از این ویژگی، اکنون دستگاه‌های اندرویدی برای دسترسی به فایل‌های رسانه‌ای از جمله تصاویر، ویدیو و صدا به مجوزهای دقیق‌تری نیاز دارند. با نسخه جدید اندروید، اپلیکیشن ها به جای دریافت مجوز برای خواندن همه فایل های رسانه ای، باید از کاربر اجازه بگیرند تا انواع مختلف فایل های خاص را جداگانه بخوانند.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه اندروید 13 امکان تنظیم زبان ها بر اساس هر برنامه است. این ویژگی “Panlingual” نام دارد و به کاربران اجازه می دهد از برنامه های مختلف به زبان های مختلف استفاده کنند.

اندروید 13 همچنین به کاربران اجازه می دهد تا بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی، دستگاه های خانه هوشمند را از صفحه قفل کنترل کنند. این ویژگی به طور پیش فرض غیرفعال است، اما کاربران می توانند آن را از تنظیمات روشن کنند.

دیگر ویژگی‌های قابل توجه مشتری محور در اندروید 13 شامل آیکون‌های موضوعی برای برنامه‌های شخص ثالث، سیستم انتخاب عکس جدید، اعلان‌های زمان اجرا برای برنامه‌ها و DNS برای پشتیبانی از HTTPS است. به طور کلی، اندروید 13 یک ارتقاء بزرگ نسبت به اندروید 12 نیست، اما ویژگی های مفید زیادی را به همراه دارد که آن را به یک نسخه مورد انتظار تبدیل می کند.