اولین کشتی غلات اوکراینی در سواحل استانبول پهلو گرفت – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهربا به نقل از تاس، اولین کشتی باری حامل غلات به اوکراین در سواحل استانبول فرود آمد. وزارت دفاع ترکیه در این رابطه گفت: کشتی باری راز (رازونی) با پرچم سیرا لئون با بندر غلات اوکراین صبح دوشنبه اودسا سمت چپ، به استانبول رسید و در آنجا تحت بازرسی اداری و گمرکی قرار خواهد گرفت.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: کشتی باری خشک رازپر از ذرت، از سمت دریای سیاه تا تنگه بسفر رسید و در محل تعیین شده لنگر انداخت.

قرار است صبح چهارشنبه اولین محموله کشتی باربری غلات اوکراینی مورد بازرسی قرار گیرد. بازرسی این کشتی توسط نمایندگان ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد که بخشی از مرکز هماهنگی مشترک است، انجام خواهد شد. آنها اسناد خدمه و اسناد محموله را بررسی کردند، کشتی را بازرسی کردند و سپس پروتکل نهایی را امضا کردند. بازرسی شناور مذکور ممکن است چند ساعت طول بکشد و در صورت عدم مخالفت مرکز هماهنگی، شناور می تواند در همان روز عازم لبنان شود.

حدود دو هفته پیش در مراسمی در استانبول با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین، قرارداد چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی امضا شد. در این مراسم ابتدا روسیه قرارداد صادرات غلات را با ترکیه و سازمان ملل امضا کرد. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و فقط یکی تضمین شده است. راشا شما وی در این خصوص افزود: اعتبار این قرارداد 120 روز است و امکان تمدید آن برای مدت طولانی تری نیز وجود دارد.

در این گزارش آمده است: بنادر قطع نمی شود، بلکه کریدورهای امنی برای حمل غلات در نظر گرفته می شود. در این توافق نامه اسکورت نظامی کشتی ها پیش بینی نشده است. مرکز هماهنگی برای مقابله با هر حادثه ای ایجاد می شود. همچنین کشتی هایی که عازم اوکراین هستند از نظر تسلیحات بررسی خواهند شد. نمایندگان روسیه نیز دسترسی کامل به موضوعات دارند.

این یک خبرگزاری است بار اعلام کرد: طرف های روسی و اوکراینی متعهد به بنادر مشخص شده در قرارداد یعنی اودسا، چرنومورسک و فقط یکی حمله نکن