اوکراینی ها سلاح های اهدایی غرب را می فروشندگزارش کردن شهرآرانیوز«ولادیمیر روگوف» یکی از اعضای شورای اداری منطقه زاپوریژیا اوکراین حقایقی را درباره فروش تسلیحات اهدایی غرب به ارتش اوکراین فاش کرد.

وی طی سخنانی در این نشست گفت: می توانم بر واقعیت فروش تسلیحات خارجی از سوی اوکراین تاکید کنم و این موضوع آمریکایی ها را به شدت عصبانی می کند.

روگوف افزود: «در واقع، نمایندگان نیروهای مسلح اوکراین مدت‌هاست که پیشنهاد فروش سلاح‌های اهدایی غرب از جمله موشک‌های جاولین و حتی سلاح‌های سنگین از جمله تانک و سایر تجهیزات را داده‌اند».

وی ادامه داد: در حال حاضر فروش بسیاری از سامانه موشکی جاولین، سامانه ضد تانک انگلیسی و حتی سلاح های سنگین با قیمت هایی کمتر از قیمت بازار گزارش شده است.

همزمان «جان کربی» هماهنگ کننده روابط راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد که 270 میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین خواهد داد. به گفته این مقام آمریکایی، این کمک ها شامل سامانه های موشکی جدید است.

به گفته وی، اوکراین 580 پهپاد از پنتاگون به عنوان کمک های جدید دریافت خواهد کرد و این بسته کمک های جدید شامل 5 سامانه موشکی هیمارس و پهپاد فونیکس خواهد بود.

پس از ادامه ارسال این سامانه های دوربرد به اوکراین، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اخیرا اعلام کرد که اهداف جغرافیایی «عملیات نظامی ویژه» مسکو در اوکراین به دونباس محدود نمی شود. وی گفت: اگر غرب به ارسال سلاح های دوربرد به اوکراین ادامه دهد، این اهداف حتی گسترده تر خواهند شد.

مسکو نیز چندین بار اعلام کرده است که ارسال گسترده سلاح به اوکراین نه تنها بحران را حل نمی کند، بلکه تنها امنیت اوکراین و امنیت کل قاره اروپا را به خطر می اندازد.

مقامات روسیه بارها گفته اند که آمریکا و انگلیس مانع حل بحران اوکراین می شوند.

روسیه در 5 مارس (24 فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از به رسمیت شناختن رسمی استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین توسط مسکو رخ داد.وی از این کشور اعلام کرد.

روسیه بارها درباره گسترش ناتو در اروپا به ویژه در مرزهای این کشور هشدار داده است. روسیه معتقد است که بحران کنونی اوکراین ناشی از سیاست های خصمانه و روسوفوبیا است. ولادیمیر پوتین پیشتر گفته بود که مسکو گزینه های مختلفی برای پاسخ به تحرکات ناتو و گسترش این اتحاد نظامی در غرب به شرق دارد.

منبع: فارس