ایران با حسن نیت در حال مذاکره با سایر طرف ها برای ادامه اجرای کامل توافق است


نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران مسئولانه عمل کرد و توانست با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری این توافق را حفظ کند.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید تختوانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل عصر چهارشنبه به وقت محلی در دهمین کنفرانس بین المللی بررسی NPT در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: در حالی که ایران طبق 15 گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح به تعهدات هسته‌ای خود در توافق هسته‌ای عمل می‌کند، آمریکا در ماه مه 2018 از آن خارج شد و تحریم‌های یکجانبه مکرر و کمپین فشار حداکثری را علیه ایران به راه انداخت تا از بهره‌مندی اقتصادی ایران جلوگیری کند. فواید. همانطور که موافقت شد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران مسئولانه رفتار کرده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانسته این توافق را حفظ کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: ایران از آوریل 2021 با حسن نیت با سایر طرف ها برای ادامه اجرای کامل توافق مذاکره کرده است. دستیابی به این هدف به تعویق افتاده است زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیمی برای تضمین منافع اقتصادی وعده داده شده بر اساس این توافق برای ایران نداشته است.

وی تاکید کرد: زمانی که آمریکا تصمیم درستی بگیرد، از سوی دیگر ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف کرده و به اجرای کامل اقدامات هسته‌ای طبق توافق 2015 ادامه خواهد داد.

تخت روانچی ادامه داد: دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای فرصتی برای تحقق جهان و خاورمیانه بدون سلاح هسته ای است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد که از بیانیه عدم تعهد که بر سه رکن اصلی معاهده شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز تاکید دارد و به تاریخچه موضوع اشاره می کند، گفت: کنفرانس بازنگری در سال 2000، کشورهای هسته ای بر روی 13 گام عملی برای اجرای ماده 6 معاهده خلع سلاح هسته ای توافق کردند، گام ششم که متضمن تعهد صریح و بدون ابهام این کشورها به انهدام کامل زرادخانه های هسته ای خود است تا دستیابی به خلع سلاح هسته ای

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: این کشورها در برنامه اقدام سال 2010 متعهد شدند که انواع سلاح های هسته ای را کاهش و در نهایت نابود کنند.

تخت روانچی می‌گوید: با وجود گذشت نیم قرن از اجرای این الزام قانونی الزام‌آور، هنوز هزاران سلاح هسته‌ای آماده پرتاب در انبارها، صدها میلیارد دلار هزینه برای جایگزینی و ارتقای زرادخانه‌های هسته‌ای و یک سلاح هسته‌ای وجود دارد. نژاد.” هم کمی و هم کیفی هنوز ادامه دارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه از آخرین کنفرانس بازنگری در سال 2015، مذاکرات بین کشورهای هسته ای برای کاهش یا حذف تسلیحات هسته ای آغاز نشده و کاهش جدیدی در تعداد نیروهای هسته ای صورت نگرفته است، نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد. وی از ادامه سیاست کشورهای هسته ای در قالب عدم پایبندی کامل به معاهده و برخلاف هدف دستیابی به جهانی بدون سلاح هسته ای ابراز نگرانی کرد.

وی تصریح کرد: در حالی که دیوان بین‌المللی دادگستری در سال 1996 این تعهد قانونی کشورهای هسته‌ای را تایید کرد، اما با توجه به اقدامات و سیاست‌های برخی از کشورهای هسته‌ای، به نظر می‌رسد که آنها در عمل از تعهدات خود مبنی بر خلع سلاح هسته‌ای دست برداشته‌اند. دیگر قصد احترام به آنها را نداشت.

تخت روانچی ادامه داد: به عنوان مثال در اقدامی اشاعه، آمریکا با صرف بودجه یک تریلیون و 200 میلیارد دلاری، زرادخانه هسته ای خود را مدرن کرد و تعداد و نقش سلاح های هسته ای را در سال های خوب افزایش داد. بریتانیا قصد خود را برای توسعه و ساخت 80 کلاهک هسته ای جدید اعلام کرده است و بدین ترتیب سقف فعلی زرادخانه هسته ای خود را افزایش می دهد. فرانسه با صرف میلیاردها یورو به تدریج در حال تقویت و ارتقای سلاح های هسته ای و سیستم های پرتاب آن است.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: پیامدهای بحران عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح بسیار نگران کننده است و معتقدیم این بحران به طور جدی اعتماد به توافق را خدشه دار می کند. این توافق تعادل ظریفی را بین خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز برقرار می کند و ماده 6 بخش مرکزی توافقی است که NPT بر آن استوار است، یعنی: عدم اشاعه در ازای خلع سلاح هسته ای.

تخت روانچی تاکید کرد: اگر هدف این کنفرانس بازنگری به پیشنهاد برخی کشورها فقط مدیریت ریسک های هسته ای باشد به جایی نمی رسیم.

وی افزود: هدف و اولویت اصلی این کنفرانس بازنگری باید تعیین مسیری برای تغییر وضعیت موجود و رفع خطرات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای باشد. در این راستا، ما معتقدیم که توافق برای شروع فوری مذاکرات برای تدوین کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای برای حذف کامل این سلاح‌ها در یک بازه زمانی مشخص، راهی واقعی برای تغییر وضعیت موجود فراهم می‌کند.

بر اساس بیانیه نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، کشورهای غیرهسته ای به جز برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان که بر خلاف روح و مفاد برجام، به تعهدات خود در زمینه عدم اشاعه عمل کردند. این معاهده میزبان بسیاری از تسلیحات هسته ای در قلمرو خود هستند.

تخت روانچی می گوید: جمهوری اسلامی ایران از آنجایی که از حامیان پیگیر خلع سلاح هسته ای است، به عدم اشاعه نیز متعهد بوده و از اجرای بی طرفانه و بی طرفانه سیستم پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: ایران اصرار دارد که آژانس بین المللی انرژی اتمی وظایف خود را حرفه ای و فارغ از فشارهای اشخاص ثالث و به ویژه اتهامات بی اساس سازمان های جاسوسی انجام دهد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با توجه به مواضع اساسی کشورمان یادآور شد: مفاد عدم اشاعه باید در همه جا و بدون استثنا اجرا شود.

تخت روانچی می گوید: متأسفانه در نتیجه استانداردهای دوگانه در اعمال مفاد عدم اشاعه، سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی که با حمایت و کمک آمریکا ساخته شده است، همچنان یک سلاح جدی تلقی می شود. تهدیدی برای امنیت کشورهای خاورمیانه که عضو این معاهده هستند.

وی گفت: این رژیم تروریستی بسیاری از دانشمندان بی گناه هسته ای را کشت. این رژیم اشغالگر و متجاوز اخیرا در تلاش برای باج خواهی، تهدید به حمله به تاسیسات صلح آمیز هسته ای تحت پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمهوری اسلامی ایران کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: برای جلوگیری از بحران جدی توافق، کشورهای عضو علاوه بر محکومیت این تهدید به استفاده از زور، باید اقدامات لازم را برای پیشگیری از این رژیم غیرقانونی انجام دهند.

وی تاکید کرد: بدون شک در صورت ارتکاب یک تجاوز احمقانه، این رژیم تاوان سنگینی را خواهد پرداخت. علاوه بر این، بهترین منافع ما به عنوان یکی از طرفین معاهده در خطر است و کنفرانس بازنگری باید فوراً به تهدید رژیم اسرائیل پاسخ دهد.

تخت روانچی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران قویا از ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه حمایت می‌کند و نگرانی عمیق خود را از تأخیر مستمر و طولانی در قطعنامه 1995 و برنامه اقدام 2010 درباره خاورمیانه ابراز می‌کند.

وی تصریح کرد: بدون شک تا زمانی که با خطر برنامه مخفیانه تسلیحات هسته ای رژیم صهیونیستی مقابله نشود، خطر گسترش بیشتر سلاح های هسته ای در خاورمیانه پابرجا خواهد بود.

پس از تقریباً دو سال و نیم به تعویق افتادن، دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع تسلیحات هسته ای – از اول تا بیست و ششم مردادماه 1391 – با حضور نمایندگان 188 کشور عضو دبیرخانه سازمان ملل آغاز شد.