ایران چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان شده است


به گزارش فارس، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد اقتصاد 1.7 تریلیون دلاری ایران چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی ایران 1.7 تریلیون دلار است که بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر است و ایران چهاردهمین کشور در بین کشورهای مورد بررسی در جهان است.

برخی از کشورهایی که تولید ناخالص داخلی آنها کمتر از ایران است: مکزیک (1.3 تریلیون دلار)، ترکیه (692 میلیارد دلار)، اسپانیا (1.4 تریلیون دلار)، سوئد (621 میلیارد دلار)، نروژ (524 میلیارد دلار)، عربستان سعودی ( 1 تریلیون دلار)، امارات (501 میلیارد دلار)، اندونزی (1.3 تریلیون دلار)، مالزی (439 تریلیون دلار)، سنگاپور (424 میلیارد دلار)، قطر (226 میلیارد دلار)، و عراق (297 میلیارد دلار).

آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، انگلستان، هند، فرانسه، کانادا، ایتالیا، برزیل 10 کشور برتر هستند. کره جنوبی، روسیه، استرالیا و ایران در رده های بعدی قرار دارند.

* 10 کشور برتر اقتصادی جهان

آمریکا تقریباً یک چهارم اقتصاد جهان را با تولید ناخالص داخلی 25.3 تریلیون دلار در اختیار دارد.

چین با 19.9 تریلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد. حتی اگر رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال های اخیر کند شده باشد، پیش بینی ها نشان می دهد که چین تا سال 2030 به آمریکا خواهد رسید.

ژاپن با 4.9 تریلیون دلار در رتبه سوم قرار دارد و پس از آن آلمان قرار دارد.

آلمان با 4.3 تریلیون دلار در صدر اروپا قرار دارد و پس از آن انگلیس (3.4 تریلیون دلار) قرار دارد. یک تغییر قابل توجه نسبت به آخرین آمار گزارش شده این است که برزیل اکنون در بین 10 تیم برتر قرار دارد و از کره جنوبی پیشی گرفته است.

پس از آن کره جنوبی، روسیه، استرالیا و ایران قرار گرفتند.

روسیه یازدهمین کشور با تولید ناخالص داخلی 1.8 تریلیون دلار است.