این واکسن ها در برابر سویه های جدید کرونا موثر نیستند


با شروع واکسیناسیون گسترده، وضعیت ویروس کرونا تحت کنترل قرار گرفت، اما این ویروس از راه های دیگر به جنگ خود علیه بشریت ادامه می دهد. تغییر مدل و ایجاد سویه های جدید به این معنی است که گاهی اوقات سویه های جدید می توانند از مقاومت ایجاد شده فرار کرده و باعث بیماری زایی و انتشار مجدد شوند.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی به شرکت‌های تولید واکسن اطلاع داده است که بهترین راه برای ساخت واکسن‌ها مبتنی بر سویه‌های جدید است، در حالی که واکسن‌های موجود بر اساس ویروس کرونا ووهان ساخته و تزریق می‌شوند. البته شایان ذکر است که این واکسن ها میزان مرگ و میر و ابتلای شدید به این بیماری را تا حد زیادی کاهش داده است، اما این ویروس به مرحله ای رسیده است که سعی دارد به اصطلاح ایمنی تولید شده توسط بدن را دور بزند. و باعث بیماری می شود.

رضا جعفری، استادیار گروه ایمونولوژی پزشکی پژوهشکده بالینی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، تصریح کرد: تمامی پلتفرم‌های مورد تایید سازمان‌های نظارتی مواد غذایی و پزشکی کشورهای معروف می‌تواند موثر باشد. . لازم به ذکر است که در ابتدای همه گیری، هدف ایجاد واکسن هایی بود که حداقل 50 درصد موثر باشد. پلت فرم های ویروس ضعیف شده بهترین ایمنی زایی را دارند، اما از آنجایی که در ابتدای همه گیری ما با یک ویروس ناشناخته از نظر زیست شناسی و بیماری زایی روبرو هستیم، از نظر اخلاقی توصیه نمی شود – خوب.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

وی با تاکید بر تاثیر بهتر واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده ادامه می دهد: پلت فرم ویروس کشته شده از نظر کم خطر بودن مناسب بوده و در طول تاریخ پزشکی عملکرد خوبی داشته است و به این دلیل که ایمنی زایی قابل قبولی دارند. ، می توانند علاوه بر کم خطر بودن، مفید باشند. پلتفرم های پپتیدی هم کم خطر هستند و هم ایمنی زایی خوبی دارند، اما تولید آنها، مانند پلت فرم های ناقل ویروسی و mRNA، گران است.

جعفری به اثربخشی واکسن‌های موجود در بهبود ایمنی بدن انسان اشاره کرد و گفت: واکسن‌های موجود بیشتر بر اساس سویه ووهان در چین ساخته می‌شوند، اما نوع جدید Omicron به ویژه زیرشاخه‌های BA4 و BA5. جهش های زیادی در مکان ویروس اسپایک داشته اند.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

واکسن ها باید به روز شوند

طبق نظر بسیاری از کارشناسان در سراسر جهان، بسیاری از جهش‌های ویروس کرونا برای عبور از دیواره ایمنی ایجاد شده توسط بدن انسان ایجاد می‌شود. به همین دلیل، سویه آمیکرون به عنوان واکسن گریزترین سویه ویروس کرونا شناخته می شود. بنابراین، واکسن‌هایی باید ساخته شوند تا بر اساس همان سویه مؤثر باشند.

جعفری با بیان همین موضوع تاکید کرد: بهترین واکسن ها واکسن هایی هستند که به روز شده و در نتیجه در مقابل امیکرون محافظت می کنند. البته واکسن های به روز شده باید تست های آزمایشگاهی و مطالعات بالینی خود را گذرانده باشند و نتایج یافته های بالینی نشان می دهد که اثربخشی آنها بهبود یافته است.

این کارشناس ایمونولوژی پزشکی با اشاره به واکسن برکت پلاس به عنوان اولین واکسن اختصاصی سویه آمیکرون گفت: به نظر می رسد گروه دارویی برکت توانسته واکسن برکت پلاس را بر اساس واریانت اومیکرون به روز کند. او باید نتایج یافته‌های خود را به سامانه‌های نظارتی وزارت بهداشت ارائه کند تا به عنوان دوز تقویت‌کننده برای مردم استفاده شود. در واقع واکسن های به روز شده بر اساس نوع Omicron بهترین واکسن ها برای تقویت سیستم ایمنی و ایجاد بیشترین اثر محافظتی هستند و قطعا باید مورد توجه قرار گیرند.

واکسن های به روز نشده برای آمیکرون موثر نیستند

جعفری بیان کرد: واکسن هایی که به عنوان دوز تقویت کننده به روز نشده اند به ویژه دوز چهارم چندان موثر در مقابل اومیکرون نیستند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تاکید کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا در ساختار خود دستخوش تغییرات زیادی می شود، به احتمال زیاد این ویروس یک ویروس محلی یا بومی مانند آنفولانزا خواهد بود و احتمال دارد واکسن ها سالانه به روز می شود. تحویل داده می شود در این صورت قطعا توصیه می شود افراد به خصوص افراد مسن و مبتلایان به بیماری واکسن را دریافت کنند.

وی در پایان افزود: به طور کلی این واکسن از مرگ صدها میلیون نفر در زمان همه گیری کرونا جلوگیری کرد و همچنین از بروز یک بیماری جدی که می تواند عوارض طولانی مدت داشته باشد، جلوگیری کرد. بنابراین توصیه جامعه پزشکی این است که واکسن را جدی بگیرند.

لازم به ذکر است پس از انجام مطالعات بالینی و ارائه مستندات علمی، واکسن کوویران برکت پلاس مجوز مصرف عمومی را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد. Barkat Plus اولین واکسنی است که برای مقابله با سویه میکرونی ویروس کرونا ساخته شده است.

با توجه به مطالعات علمی، از آنجایی که سویه غالب در حال گردش در جامعه ویروس Omicron است، واکسن Coviran Barkat Plus می تواند یک گزینه قابل اعتماد برای دوز تقویت کننده (یادآوری) برای افراد بالای 18 سال، به ویژه برای افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری را دارند، باشد. پذیرش مردگان واکسن ها. بودن
منبع: ایرنا