بارندگی های اخیر نتوانست کمبود آب در یزد را جبران کند


یزد – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: بارندگی های بی سابقه اخیر اگرچه منجر به تقویت سطح آب زیرزمینی شد اما نتوانست کسری مخازن آبی استان را جبران کند.

محمدمهدی جوادیان زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آب ذخیره شده در پشت سدها حدود 50 میلیون مترمکعب است و بخشی از آن به داخل زمین نفوذ کرده و سفره های زیرزمینی را تغذیه می کند.

به گفته وی، بخشی از این بارش ها به دشت ها نفوذ می کند، اما از آنجایی که به صورت سیلابی است و در فصل گرم تابستان رخ داده است، قسمت ناکارآمد بارندگی ها نیز زیاد بوده و تبخیر می شود.

وی ادامه داد: این میزان بارندگی تاثیر مثبت و قابل توجهی دارد، اما نباید فکر کرد که مشکل کسری مخزن حل شده است، مشکل کسری مخزن همچنان ادامه دارد، اما خوبی این بارندگی هاست. این است که ما آنها را داریم. در تمام استان ها و نوید می دهد.

وی اظهارنظر دقیق در خصوص تاثیر این بارندگی ها بر منابع آب زیرزمینی را موکول کرد تا نتایج مطالعات و مشاهدات دقیق تری در ماه های آینده انجام و اعلام شود.

بارش شدید باران و جاری شدن سیل در استان یزد بامداد جمعه موجب آبگرفتگی شدید معابر شهری، انسداد برخی معابر، تخلیه برخی روستاها، تخلیه بافت تاریخی شهر یزد و آسیب به تاسیسات زیربنایی این استان شد.