بازداشت پزشک معتبر / تست الکل وی مثبت / حمل گاز اشک آور بدون مجوز


Arrested Arrest 600x388 - دستگیری پزشک سرشناس / تست الکل وی مثبت / اسپری بدون اشک بدون مجوز حمل شد

به گزارش رکنا، 20 اردیبهشت ماه ماموران گشت کلانتری در حال گشت زنی در بزرگراه های تهران بودند که به خودروی در حال حرکتی که راننده آن تعادل مناسبی نداشت مشکوک شدند.

پس از توقف و پیاده شدن راننده در بازجویی های اولیه، ماموران متوجه شدند که وی نمی تواند به ساده ترین سوالات مانند نام و نام خانوادگی خود پاسخ دهد و از تعادل خارج شده و باعث نادرست بودن تعادل و وضعیت شده است.

ماموران راننده مست را به کلانتری منتقل کردند که با توجه به مدارک هویتی موجود در پرونده، وی از پزشکان سرشناس می دانست.

در معاینات اولیه متوجه شدند که این دکتر اسپری اشک آور یا اسپری فلفل روی او گذاشته است.

پس از بهبود وضعیت جسمانی، پزشک از او پرسید که چرا این اسپری را دارید و آیا مجوز استفاده از این اسپری را دارید؟

او در پاسخ گفت مجوز ندارم چون شغل من کار حساسی محسوب می شود و گاهی شب ها بیمارستان را ترک می کنم.

پس از تکمیل پرونده، وی توسط پلیس به دادسرا و برای بازجویی به ناحیه 4 معرفی شد.

بازپرس صالحی پس از تحقیقات اولیه و مشخص شدن شغلش به غیر از مصرف مشروبات الکلی، مجوز حمل گاز اشک آور نداشت.

بررسی حقوقی پرونده توسط بازپرس صالحی

مردم باید بدانند که استفاده از اسپری اشک آور یا شوک الکتریکی برای حمل و نقل نیاز به مجوز دارد و بدون مجوز، صرف حمل آن در جیب، ماشین و یا حتی خرید آن جرم و مسئولیت دارد.

تحلیل حقوقی بحث این است که بسیاری از مردم در جامعه امروزی هیچ ایده دقیقی از خرید، فروش، نگهداری و استفاده از شوک الکتریکی و اسپری فلفل ندارند و استدلال می کنند که آنها راهی برای محافظت و محافظت از خود در برابر تهاجم هستند. برای جان، مال و ناموس خود استفاده می کردند و حمل، خرید و فروش آن را جرم نمی دانستند.

شاید برای امنیت بیشتر خود و خانواده‌شان از آن استفاده کنند.

باید گفت در ایران وظیفه حفظ امنیت افراد و جلوگیری از تعرض به مال و جان و ناموس آنان بر عهده نیروهای نظامی و انتظامی است.

اما تعدادی از مشاغل اجتماعی وجود دارد که از نظر حساسیت شغلی باید مورد استفاده قرار گیرد تا مانند سایر شهروندان بیشتر مورد حمایت مقامات انتظامی قرار گیرد و از یک سری موارد مانند شوکر، اسپری اشک آور (فلفل) برای محافظت و دفاع از خود استفاده کنند. .

مشاغل عبارتند از صرافی، نقره ساز، پزشک، قاضی، وکیل.

اما سوال اینجاست که آیا این موارد توسط افرادی که کارشان سخت و حساس است در هر زمان یا هر جایی بدون اجازه قابل استفاده است؟

پاسخ این است که حتی اگر افراد دارای مشاغل حساس نتوانند بدون کسب مجوز از مراجع ذیربط خرید، فروش، حمل و یا استفاده از شوکر و گاز اشک آور داشته باشند، باید به دنبال مجوز لازم برای آن باشند.

چگونه مجوز دریافت کنیم؟

جواز گرفتن اینگونه است هر فردی در جامعه با توجه به شغل یا وضعیت زندگی خود احساس می کند که ممکن است برای جان و مال و ناموس خود مورد حمله و حمله قرار گیرد و باید با شوکر یا اسپری گرفته شود در ارسال درخواست خود به پلیس پیشگیری پلیس یا یکی از شرکت های اجرای قانون که برای حفاظت فیزیکی ایجاد شده است.

این مراکز پلیسی یا واحدهای پیشگیری پلیس پس از بررسی سلامت جسمی و روانی فرد، آیا شرایط و توانایی این موضوع را دارد یا خیر؟

ثانیاً بررسی می کند که آیا شرایط زندگی یا کار او وجود و استفاده از چنین وسیله ای را برای او ضروری می کند یا خیر. در صورت رعایت هر دو شرط، فرد مجاز است از شوکر یا اسپری فلفل استفاده کند.

مردم باید توجه داشته باشند که هر فردی که معلوم می شود با خرید و فروش عمدی، حمل و یا استفاده از اقلامی بدون کنترل مجاز، مانند شوکر، اسپری فلفل، مرتکب جرم شده است، در صورت عدم اخذ مجوز مرتکب جرم شده و خلاف ماده 12 قانون. قانون قاچاق اسلحه. مهمات با یک پرونده متهم و در نهایت محکوم شد.

در ماده (12) قانون تجارت اسلحه و مهمات آمده است: هرکس هر اقلام غیرمجاز یا به طور کلی مواد کنترل شده را خریداری، تملک، حمل، توزیع، فروش یا معامله کند یا با آنها معامله کند، به شرح زیر است: جریمه شد.

یکی از مواردی که در معرض گاز اشک آور و در واقع شوک قرار می گیرد، بند (د) ماده (12) استفاده از گازهای بیهوش کننده گاز اشک آور بی حس کننده یا اسپری حبس از شش ماه تا 2 سال می باشد.

در تطبیق بند (3) این ماده آمده است که مواد محترقه و شوکر از 91 روز تا شش ماه حبس دارند. مواد احتراق غیرمجاز برای جشن ها و عروسی های وزارت دفاع نباید خطرناک باشد.

مشمول این ماده نمی شود و مجازات نخواهد شد.

بنابراین مردم باید به دو نکته توجه کنند: برای استفاده از شوکر و اسپری باید مجوز لازم را دریافت کنند. فقط حمل این وسایل جرم محسوب می شود.