بازگشایی سوره حج پس از دو سال مژده ای برای زائران است.


رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران حج و زیارت کشور:

کارگزاران حج و زیارت روز چهارشنبه در آستانه فرا رسیدن حج 1401 با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کردند.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کارگزاران حج و زیارت کشور امروز چهارشنبه در آستانه فرا رسیدن موسم حج با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و از بیانات و رهنمودهای ایشان بهره مند شدند.

رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند: مژده است که پس از دو سال تعطیلی، خداوند متعال این باب را برای زائران ایرانی، مشتاقان ایرانی و سایر برادرانی که در کشورهای دیگر هستند بازگشایی کرده است. این دعوت الهی است که در را می گشاید، راه را برای شما باز می کند. لطف احدی نیست، قبولی آرزوی شما و زائران بزرگوار پروردگار عالم است.

وی افزود: اگر خدا اذن دهد حج خوبی خواهید داشت. بازگشت به سلامتی با سلامتی، امنیت، اجابت دعا و درخواست عنایات الهی، در صورت اذن خداوند، با دست پر زائران. اگر در حوزه حج نگاه لازم را داشته باشیم، می‌توانیم بفهمیم که حج چه فوایدی دارد و این فواید چقدر در زندگی انسان‌ها گستره دارد. قرآن کریم در یک جمله کوتاه تقریباً تمام حکمت حج را در مورد حج بیان می کند و اگر بتوانیم فکر کنیم می توانیم از بیانات معصوم و تدبر در قرآن برای فهمیدن خیلی چیزها استفاده کنیم. . .

فرمانده کل قوا ادامه داد: در همین سوره مائده فرمودند: اینجا خداوند متعال می فرماید که حج رکن حیات انسان است، خیلی مهم است. قیام برای مردم متعلق به مردم است، مال من و شما و شخص و این و آن و چند نفر است که تعداد یک نسل، یک جمعیت و یک گروه نیست، متعلق به مردم است، متعلق به مردم است. یک شورش برای مردم

رهبر انقلاب در ادامه خاطرنشان کردند: یکی از مسائل مهم حج، همزیستی است، مردمی که با فرهنگ‌های مختلف، از مکان‌های مختلف، رنگ‌های مختلف، متفاوت، ناآشنا هستند، اینجا باید زبان‌های دیگر کنار هم باشند. وَ لا جِدالَ فِی الْحَج» یعنی شما حق ندارید با هم دعوا کنید، مشکل پیدا کنید، با هم باشید، همین قلم را ببینید، همان قلم با هم باشیم، ما در دنیا مشکل داریم، مشکلات انسانی، نه فقط مشکلات. زندگی مشترک بلد نیستند، زور می زنند، به هم تهمت می زنند، دلتنگ هم می شوند، همدیگر را کتک می زنند، حج درس معاشرت می دهد، در یک لحظه محدود نمونه ای از معاشرت را به شما نشان می دهد، می گوید این آنچه برای زنده ماندن نیاز دارید

فرمانده معظم کل قوا گفت: یکی دیگر از مصادیق آموزه های حج، آموزش ساده زیستی است، احرام یک مظهر ساده زیستی است، یعنی احرام زیاد نیست، فقط بدن خود را بپوشانید. بدن بیولوژیکی ساده است تا آخر عمر اینگونه احرام بپوشی، نه، اما می خواهد بگوید باید یاد بگیری، یاد بگیری که می توانی ساده زندگی کنی و باید ساده زندگی کنی. این هم شبیه موضوع قبلی همزیستی است. اگر به بدبختی ها و مشکلات فراوان دنیا به خاطر این زیاده خواهی ها و اشرافیت ها و تجملات و … نگاه کنید، قسمت زیادی از ثروت دنیا در همه جا خرج این چیزها می شود.

وی یادآور شد: امروز در کشور ما متأسفانه به همین ترتیب در جاهای دیگر ده برابر، صدها بار صرف این کارها می شود. در اینجا یک وظیفه دیگر برای ساده کردن زندگی است. یعنی ماهیت حج اینه که اگه میخوای درس بدی اینجوری یاد بده، یعنی باید این چند روز زندگی ساده داشته باشی، آموزش هم هست، یه سبک زندگیه.

گفتنی است اولین کاروان حج تمتع امسال 23 خردادماه تهران را به مقصد فرودگاه مدینه ترک می کند.

امسال 39 هزار و 600 زائر کشورمان از سرزمین وحی خارج می شوند.