بازگشت تیم های مذاکره کننده ایرانی و غربی به کشورهای خود (26 مرداد 1401)گزارش کردن شهرآرانیوزدر پایان این دور از مذاکرات در وین، تیم مذاکره کننده ایران به تهران بازمی گردد و رایزنی ها با مورا و سایر طرف ها ادامه خواهد داشت. اگرچه گزارش های دریافتی پیشرفت نسبی را در دروس باقی مانده نشان می دهد، اما پیشرفت در همه دروس یکسان نیست.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها در وین از روز پنجشنبه ۲۲ مرداد در پایتخت اتریش آغاز شد و پس از این دور مذاکرات، تیم مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران به تهران بازمی گردد.

رایزنی ها و تماس ها با هماهنگ کننده و سایر طرف ها ادامه خواهد داشت.

آمریکا: آماده احیای سریع برجام هستیم
به گزارش رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن آماده است تا به سرعت به توافقی برای احیای برجام دست یابد.
در همان زمان، یک مقام ارشد غربی به پولیتیکو گفت که شانس واقعی برای توافق وجود دارد، اما مانند همیشه، برخی تردیدها همچنان باقی است.
وی اضافه کرد: اکنون بررسی این متن بر عهده پایتخت هاست. این بهترین تلاش است. ما در همه زمینه ها مذاکره کردیم.
چند ساعت بعد، توییتر رسمی خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام اروپایی نوشت که اتحادیه اروپا «متن نهایی» مذاکرات هسته‌ای با ایران را به طرف‌های مذاکره ارائه کرده است.

پیش از این یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفته بود که انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات، امروز (دوشنبه 17 اوت) نظراتی را درباره برخی مسائل باقی مانده به طرفین ارائه کرده است. اما نیاز به بررسی جامع دارد و ما نظرات و ملاحظات بعدی خود را به مورا و سایر طرف‌ها ارسال خواهیم کرد.

انریکه مورا، هماهنگ کننده این مذاکرات یکشنبه شب در بیانیه ای از پیشرفت مذاکرات برای رفع تحریم ها در وین خبر داد و گفت که این مذاکرات به زودی به پایان می رسد. وی با بیان اینکه نسبت به پیشرفت مذاکرات “کاملا” خوشبین است، افزود: ما در حال حرکت به سمت جلو هستیم و امیدوارم به زودی مذاکرات را به نتیجه برسانیم.

منبع: آخرین خبر