باغگلی: ارائه خدمات ویژه به زائران نیازمند فرهنگ سازی است مقایسه فرهنگ میزبانی از عراقی ها صحیح نیستگروه مشهد شهرآرانیوزحسین باغگلی در گفتگو با شهرآرانیوز وی با اشاره به لزوم افزایش آستانه تحمل زائران در مواقع بحران گفت: باید شرایطی را که در مشهد در مواقعی مانند دهه آخر صفر، ولادت امام رضا (ع) و نوروز به وجود می آید بپذیریم. آنها در هر شهری هستند، قطعاً معایبی خواهند داشت. زیرا نمی توان در بازه های زمانی محدودی برای مخاطبان زیاد زیرساخت ها را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه باید بپذیریم که اگر از هر آنچه در بخش دولتی داریم استفاده کنیم باز هم برای تعداد زائران کافی نیست، گفت: پس چه چیزی به زائران امام رضا (ع) آرامش می دهد تا امکان پذیر باشد. کمبودها آنجا که احساس می کردند این مردم و این شهرک هر چه داشتند در حد صداقت به میدان آوردند.

باغگلی با اشاره به تحمل بالای زائران اربعین یادآور شد: زائران اربعین ایمان دارند که مردم عراق هر چه دارند در راستای اخلاص می آورند. باید تحمل بیشتری داشت.

وی تاکید کرد: البته زیرساخت های لازم یکی از وظایف مسئولان است و باید فراهم شود اما شاید بیش از آنکه بخواهیم زیرساخت ها را دستکاری کنیم باید برای ارتقای ظرفیت مردم و زائران مشهد مقدس تلاش کنیم.

باغگلی تصریح کرد: مقایسه فرهنگ میزبانی ایران با عراق صحیح نیست. آنچه در عراق می بینیم حاصل ده سال کار فرهنگی و عمل به یک اقدام خاص است که امروز به ثمر نشسته است، اما در مشهد به تازگی روند میزبانی را آغاز کرده ایم. برای رسیدن به آن جایگاه باید سالیان سال صبور و با فرهنگ باشیم.

وی گفت: می خواهیم در طول سال بهترین پذیرایی را از همه زائران امام رضا (ع) داشته باشیم. ما برای ایجاد این فرهنگ به زمان نیاز داریم. یکی از چالش هایی که ما در مقایسه فرهنگ خود با غیرایرانی ها داریم این است که رسیدن به کشوری که بیش از 50 سال برای رسیدن به آن تلاش کرده اند، آن را با کاری که ناگهان شروع کرده ایم مقایسه می کنیم که ذاتاً اشتباه است و اگر به این سمت برویم. راه به سوی اگر راه درست را طی کنیم، قطعاً روزی به آن خواهیم رسید.