با گذشت نیم قرن از امضای قرارداد، افغانستان حتی یک متر مکعب آب به ایران تحویل نداده است


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمدحسن نامی در نشست تخصصی مدیران بحران کلانشهرهای کشور در مشهد افزود: بحث آب امروز یکی از مهمترین مسائل است. مسائل مهم و بر اساس کنوانسیون حقوق بین الملل رودخانه ها، کشور بالادست نمی تواند از تمام آب استفاده کند». تاثیر زیادی بر جغرافیای ما

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تشخیص اینکه هشت کانون مهم ریزگردها در ایران متاثر از کشور عراق است و با بسته شدن رودخانه ها باید آمادگی پذیرش بیشتر ریزگردها را داشته باشیم، تصریح کرد: کشورهای حوزه ژئوپلیتیک سعی در جدایی از خود دارند اگر وابستگی به بخش های مهم ژئوپلیتیکی کشورهای همسایه را رها کنند، حوزه آبی ایران ضعیف است و اکنون هیچ امنی که آب کشور باشد وجود ندارد. دریا.

وی بیان کرد: در بحث آب با افغانستان قرارداد داریم و طبق قرارداد سال 1351 افغانستان باید 50 متر مکعب در ثانیه آب از رودخانه هیرمند به ایران تحویل دهد اما تاکنون یک متر مکعب آب نبوده است. . قبلا به ایران ارسال شده است.

نامی افزود: 32 حوضه آبریز در کشور وجود دارد که باید از آب دریای عمان و خلیج فارس پر شود، به این ترتیب کشور همیشه آب دائمی خواهد داشت.

وی با اشاره به وجود بیش از 2 میلیون و 600 هزار ویلا اختصاصی در کشور یادآور شد: از این تعداد 600 هزار ویلا برای آبرسانی مجوز چاه دارند و برخی دیگر فاقد مجوز آبرسانی هستند، بنابراین مصالح عمومی ایجاب می کند که همه استخرها پر شوند.

رئیس سازمان مدیریت بحران با تاکید بر اینکه برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی می تواند منجر به بحران شود، تصریح کرد: قوه قضاییه در این زمینه خوب عمل کرده و با انشعابات غیرمجاز برخورد جدی دارد و باید از این ظرفیت استفاده شود.

انتهای پیام/70042
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید