برای از بین بردن هزینه های ترجیحی دارو، آیا داروهای otc نیاز به تجویز پزشک دارند؟به گزارش شهرآرانیوز- زمزمه حذف ارز داروهای ترجیحی از دولت شدت گرفته و مقرر شده یارانه این بخش توسط شرکت های بیمه مانند بیمه سلامت هدفمند و تامین شود.

با نقشی که شرکت های بیمه داده اند، مردم با حذف ارز ترجیحی کمتر از افزایش قیمت دارو آسیب می بینند. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، چهار دسته دارو افزایش قیمت نداشتند؛ اول داروهای تحت پوشش بیمه، دسته دوم 366 نوع داروی بدون پوشش، دسته سوم 119 نوع داروی OTC پرمصرف و دسته چهارم داروهای گیاهی و مکمل های غذایی است.

119 نوع دارو مانند قرص سرماخوردگی، استامینوفن و … که معمولاً توسط افراد بدون نسخه از داروخانه ها خریداری می شود، از این پس تنها با نسخه پزشک و بیمه با نرخ ثابت ارائه می شود.
دکتر. علیرضا رمزی، مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ما گفت: طبق مصوبه شورای عالی بیمه، داروهای otc مشمول تعهدات سازمان های بیمه گر نیست. با اجرای این طرح این داروها باید به تعهدات سازمان های بیمه گر اضافه شود.

به گفته وی هنوز دستورالعمل اجرایی در این زمینه از سوی سازمان ابلاغ نشده است. در عین حال ارائه نسخه تعهدات بیمه ای اقلام دارویی به پزشک الزامی است. امروز بیش از 1000 دارو مشمول یارانه ارزی هستند که در اجرای این طرح 300 دارو به تعهدات بیمه ای اضافه می شود.

به گزارش شهرآرانیوز، برای بهره مندی از ثبات قیمت دارو، مردم باید پس از گرفتن پول ترجیحی، ناامن شوند. وزیر بهداشت در اطلاعیه‌ای گفت: تمامی افرادی که بیمه نشده‌اند تا سه ماه از بیمه سلامت رایگان برخوردار می‌شوند و به تمامی خدمات درمانی دسترسی خواهند داشت. تا امروز حداقل سه دهک در جامعه می توانند به صورت رایگان از بیمه سلامت استفاده کنند.