برای اولین بار در تاریخ؛ همه بیماران سرطانی را با یک دارو درمان کنید


درمان سرطان 700x394 - برای اولین بار در تاریخ.  همه بیماران سرطانی را با یک دارو درمان کنید

به گزارش «بامردم» به نقل از خبرآنلاین؛ به نظر می رسد یک داروی آزمایشی سرطان در یک کارآزمایی بالینی کوچک در ایالات متحده، هر بیمار را درمان می کند.

بر اساس مطالعه ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، 12 بیمار که همگی مبتلا به سرطان رکتوم بودند، طی شش ماه پس از مصرف داروی دوستارلیماب وارد مرحله بهبودی شدند.

این اولین بار در تاریخ سرطان است. لوئیس دیاز، نویسنده اصلی مقاله و متخصص سرطان در مرکز سرطان یادبود اسلون کیترینگ در نیویورک، به نیویورک تایمز گفت.

بیماران در طول این دوره درمان عوارض جانبی قابل توجهی را تجربه نکردند. با این حال، اعتقاد بر این است که افراد کافی در این مطالعه برای شناسایی واکنش‌های نامطلوب مختلف که به دارو رخ می‌دهد، شرکت نکردند. دانشمندان با ابراز هیجان از این مطالعه، نتایج خوب را باید تکرار کرد و افزودند که چنین تحقیقاتی به این معنا نیست که سرطان برای همیشه ریشه کن خواهد شد.

داستولیماب چگونه برای درمان سرطان کار می کند؟

Dostarlimab یک داروی ایمونوتراپی یا ایمونوتراپی است که برای درمان سرطان آندومتر استفاده می شود، اما این اولین کارآزمایی بالینی است که تأثیر این دارو را بر تومورهای سرطان رکتوم بررسی می کند. این دارو با شناسایی سلول های سرطانی به سیستم ایمنی اجازه می دهد تا سلول را شناسایی کرده و از بین ببرد.

برای این مطالعه، 12 بیمار هر سه هفته یک بار به مدت شش ماه آهک دریافت کردند. این درمان باید با شیمی درمانی، جراحی استاندارد و جراحی دنبال شود. با این حال، شش ماه پس از قطع دارو، علائم سرطان بیماران ناپدید شد و حتی در معاینه فیزیکی، آندوسکوپی، اسکن یا MRI، موردی از سرطان یافت نشد.

دو سال پس از مطالعه، همه شرکت‌کنندگان از سلامت خوبی برخوردار بودند، هیچ‌یک علائم سرطان نداشتند و تحت هیچ شیمی‌درمانی یا جراحی قرار نگرفته بودند.

درمان دوستانه نمی تواند جایگزین درمان های موجود شود

دکتر “این یک مطالعه کوچک اما قانع کننده است.” هانا سانوف از دانشگاه کارولینای شمالی که در این مطالعه شرکت نکرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که چنین رویکردی در هیچ زمانی نمی تواند جایگزین روش فعلی درمانی شود و هنوز مشخص نیست که آیا بیماران به طور کامل درمان شده اند یا خیر.

صانوف افزود: این گونه داروها جنبه ایمنی-درمانی دارند. یعنی آنها نه با حمله مستقیم به خود سرطان، بلکه با وادار کردن سیستم ایمنی فرد به انجام کار عمل می کنند. اینها داروهایی هستند که از دیرباز برای درمان سرطان پوست (ملانوم) و سایر سرطان ها استفاده می شده اند و تاکنون در روند درمان سرطان روده بزرگ قرار نگرفته اند.

همه 12 بیمار در این مطالعه تومورهایی با یک جهش ژنتیکی به نام نقص ناهنجاری (MMRd) داشتند که در زیرمجموعه ای از تقریباً 5 تا 10 درصد از بیماران مبتلا به سرطان رکتوم وجود دارد.

بیماران مبتلا به چنین تومورهایی پاسخ کمی به شیمی درمانی و پرتودرمانی نشان می دهند و نیاز به جراحی تومورهایشان را افزایش می دهند. با این حال، جهش‌های MMRd می‌توانند سلول‌های سرطانی را نسبت به پاسخ مقاومت آسیب‌پذیرتر کنند، به‌ویژه زمانی که توسط یک عامل ایمنی درمانی، مانند دوستار لیماب تقویت شوند.

دکتر. کیمی نگ، متخصص سرطان کولورکتال در دانشکده پزشکی هاروارد، به نیویورک تایمز گفت که نتایج “بی نظیر و بی سابقه” هستند و برای اثبات اهمیت آنها باید تکرار شوند.