برجام در 15 سپتامبر 1401 مورد مذاکره قرار گرفت


به گزارش تجارت نیوز، در خبر دیروز توافق جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سرعت در سخنرانی خود گفت: در 28 ساعت گذشته، خوش بینی من به احیای توافق هسته ای با ایران کاهش یافته است. مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین و نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام نیز به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش ایسنا، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته ای 2015 باشد، ما نیز آماده انجام همین کار هستیم.

وی که در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید صحبت می کرد، افزود: ما برای همه شرایط آماده هستیم – چه بازگشت به توافق هسته ای محقق شود یا نه.

سخنگوی کاخ سفید افزود: در ایران شکاف هایی وجود دارد و بایدن هرگز توافقی با ایران امضا نخواهد کرد که با منافع آمریکا همخوانی نداشته باشد.

اسرائیل: ما با آمریکا برای مقابله با برنامه هسته ای ایران موافقیم

به گزارش ایرنا، یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: هنوز زود است که بدانیم آیا موفق شده ایم از تلاش برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران جلوگیری کنیم یا خیر.

وی ادامه داد: با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به توافق رسیدیم که اسرائیل حق دارد از تبدیل شدن ایران به تهدید هسته ای جلوگیری کند.
که
مقامات رژیم صهیونیستی بارها تلاش کردند با ارائه اطلاعات نادرست به مقامات غربی و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، راه را برای توافق احتمالی مذاکره ببندند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که توپ توافق در زمین آمریکایی ها بود و واشنگتن همچنان از دادن پاسخ قطعی به پیشنهادات ایران خودداری می کرد و «ساموئل وربرگ» سخنگوی منطقه ای وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: گفت و گو با شبکه تلویزیونی «الشرق» که کشورش در حال حاضر در حال رایزنی با متحدان خود درباره واکنش ایران به دیدگاه آمریکا در مورد پیش نویس توافق هسته ای است.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آمریکا در حال هماهنگی و رایزنی با متحدان اروپایی امضاکننده این قرارداد (انگلیس، فرانسه و آلمان) است.

وی افزود: باید دیدگاه ایران را بررسی کنیم و در زمان مناسب با میانجی گری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

آیا کابینه رئیسی فعلی از فرصت های بعد از برجام استفاده کرد؟

به گزارش نامه نیوز، باید کشور را بر اساس منابع خود اداره کنیم و متکی به نفت نباشیم. در واقع رویکرد ما تبدیل نفت به محصولاتی است که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اکثریت کارشناسان سیاسی بر این باورند که بر سر احیای برجام توافق حاصل می شود اما سوال اصلی این است که آیا دولت ابراهیم رئیسی با این ترکیب کابینه می تواند از فرصت ها برای احیای برجام استفاده کند؟

حبیب الله بور بور درباره توانایی دولت سیزدهم در بهره برداری از فرصت های اقتصادی پس از احیای برجام گفت: غربی ها می خواهند بر اساس نیازهای خود با ایران توافق کنند. در واقع از آنجایی که اروپایی ها به انرژی برای گرمایش نیاز دارند، به دنبال حل این مشکل قبل از فرا رسیدن هوای سرد هستند. پس این موضوع ربطی به توانایی یا عدم توانایی دولت سیزدهم ندارد.

وی افزود: غربی ها هر وقت بخواهند دوباره دکمه را فشار می دهند و انتقال پول را برای ما مسدود می کنند. آمریکایی ها از اول انقلاب تا الان به فکر سقوط جمهوری اسلامی در قالب جنگ داخلی، کمک به صدام و تحریم بودند، اما حالا متوجه شده اند که این یک خیال خام است و از ایران حمایت می شود. در کشورهای دیگر.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به تداوم دشمنی آمریکا با ایران گفت: آمریکا به دنبال موافقت ما برای توافق نبود و اکنون که صلح و توافق صورت می گیرد، این توافق برای پاسخگویی به نیازهای غرب، نه. محدودیت های ما را بردارید.» بنابراین، هیچ کس نباید از این توافق دل کند. ما باید کشور را با شرایط خودمان اداره کنیم و به نفت تکیه نکنیم. در واقع رویکرد ما تبدیل نفت به محصولاتی است که تحریم تاثیری بر صادرات این محصولات نداشته باشد.

واکنش روسیه به اظهارات جوزپ بورل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای توافق وی در پیامی در توئیتر نوشت: واضح است که ایران نقاط ضعف و ابهامات توافق را نخواهد پذیرفت، البته مطمئن نیستم اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول شرایط فعلی است.

اولیانوف با اشاره به واکنش محمد مرندی به اظهارات بورل این پیام را نوشت: شرکت کنندگان در مذاکرات وین علیرغم ماهیت پیچیده روابط بین الملل، توانایی عمل گرایی را از خود نشان دادند.

نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام

دلیل مذاکرات نقض برجام است، فراموش کرده اید؟

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین، پیشتر در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر خوش بینی وی به احیای هسته ای ایران، پیامی در توئیتر نوشت. معامله. کاهش داد: بورل متحد ایالات متحده بود و فراموش شد. دلیل این مذاکرات، تخلف است توافق در غرب و تحریم ها حداکثر فشاری است که شهروندان ایرانی را هدف قرار می دهد حتی اگر ایران به طور کامل از آنها تبعیت کند. ایران شکاف و ابهام را نمی پذیرد. آمریکا هزینه هایی را به اتحادیه اروپا تحمیل می کند.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین