بلاروس به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای امیدوار است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، مینسک در حال بررسی عضویت در سازمان همکاری شانگهای و مشارکت در پروژه های آن است. بر هیمین همچنین ارتباط، «اسکندر لوکاشنکورئیس جمهور بلاروس قصد دارد در آینده نزدیک با همتای چینی خود درباره عضویت در سازمان شانگهای گفتگو کند.

هم”یوری گوش کنیدسفیر بلاروس در چین روز یکشنبه گفت که مینسک می‌خواهد به عضویت سازمان همکاری شانگهای (SCO) درآید، زیرا به این کشور اجازه می‌دهد در پروژه‌های این سازمان مشارکت کند و وارد بازار وسیع آن شود.

سفیر بلاروس در گفتگو با شبکه تلویزیونی ONT گفت: از سال 2010 کشور ما عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است و درخواست عضویت در ماه سپتامبر توسط ازبکستان تایید می شود. این آغاز تمام مراحل دسترسی به سازمان همکاری شانگهای است. این یک بازار بزرگ است و امکان مشارکت در بسیاری از پروژه هایی را که در حال حاضر توسط سازمان همکاری شانگهای در حال اجرا هستند، می دهد.

گوش کنید وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همه گرفتن کرونا یا سایر مسائل مختلف نباید مانع از تصویب عضویت دائم بلاروس در نشست آتی در شانگهای شود.

نشست بعدی سازمان همکاری شانگهای 15 تا 16 سپتامبر در سمرقند ازبکستان برگزار می شود. بلاروس در حال حاضر کشور ناظر سازمان شانگهای است و روند پذیرش آن به عنوان عضو کامل در اجلاس سران در ماه سپتامبر آغاز خواهد شد.