به نوزاد هشت میلیاردی جهان خوش آمدید / پنجم، ششم و هفتمین میلیارد کیست؟ (فیلم)


سازمان ملل می‌گوید ۱۱ سال پیش ۷ میلیارد نفر جمعیت داشت و اکنون به ۸ میلیارد نفر رسیده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، پس از موج بزرگ جمعیتی در اواسط قرن بیستم، رشد جمعیت کاهش یافته است.

ممکن است 15 سال طول بکشد تا جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر برسد و سازمان ملل پیش بینی نمی کند که جمعیت قبل از سال 2080 از مرز 10 میلیارد فراتر رود.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال های گذشته، سازمان ملل کودکان را به عنوان نماینده پنج، شش و هفت میلیارد نفر در جهان انتخاب کرده است.

متی گاسپار متولد ژوئیه 1987 است. دقایقی پس از تولدش، فلاش های دوربین روی صورت کوچک او می تابد و جمعیتی از سیاستمداران مادر خسته او را احاطه کرده اند.

«سعدیا سلطان آویشی» و «عدنان میوچ» ۲۳ ساله به عنوان هشت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شدند.

به نوزاد هشت میلیاردی جهان خوش آمدید / پنجم، ششم و هفتمین میلیارد کیست؟

الکس مارشال، یک مقام انگلیسی در آن زمان در سازمان ملل که پشت صف ماشین‌های بیرون بیمارستان گیر کرده بود، تا حدی مسئول هرج و مرج در واحد کوچک زایمان در حومه زاگرب بود.

وی گفت: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال 1987 از مرز 5 میلیون نفر خواهد گذشت که تاریخ آماری این رویداد 11 جولای تخمین زده می شود و به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک کودک را به عنوان 5 میلیاردمین نفر در جهان انتخاب کنیم. . “

وقتی مارشال برای توضیح این ایده نزد جمعیت شناسان سازمان ملل رفت، عصبانی شد.

مارشال گفت: «جمعیت شناسان به ما می گویند که ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کنیم. اما، آن را انجام داد.

مارشال گفت: «همه چیز به اعداد مربوط می شود.

سی و پنج سال از تولد پنجمین فرزند میلیاردی جهان می گذرد. او سعی می کند ورود تشریفاتی خود به دنیا را فراموش کند. صفحه فیس بوک او نشان می دهد که او در زاگرب زندگی می کند، متاهل است و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او حاضر به گفتگو با رسانه ها نشد.

«الکس مارشال» از روز تولدش «ماتج» را با مراجعه به سیرک رسانه ای سرزنش نکرد.

از آن زمان تاکنون 3 میلیارد نفر دیگر به جهان اضافه شده است. اما در 35 سال آینده، ممکن است شاهد افزایش 2 میلیارد نفری در جهان باشیم و پس از آن – شاید – نرخ رشد جمعیت هموار باشد.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. او 11 سال دارد و ترجیح می دهد بیرون از خانه فوتبال بازی کند.

کسب و کار ساری خانواده اویشی پس از شیوع بیماری همه گیر تحت تاثیر قرار گرفت و آنها مجبور به نقل مکان به روستا شدند. زندگی در روستا زیاد گران نیست، می توانند هزینه مدرسه 3 دختر خود را پرداخت کنند.

اویشی کوچکترین دختر و طلسم خوش شانس خانواده است. او در سال 2011 به دنیا آمد و به عنوان هفت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شد.

مادرش نمی دانست در هنگام زایمان چه اتفاقی افتاده است. حتی انتظار تولدش را هم نداشت. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی یک دقیقه بعد از نیمه شب به دنیا آمد و خود را در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دید. خانواده اش شوکه اما خوشحال بودند.

در آن زمان پدرش منتظر پسری بود. اما پدر از داشتن 3 فرزند باهوش و پرتلاش راضی است. دختر بزرگش در حال حاضر دانشجوی دانشگاه است و می خواهد دکتر شود.

پدر اویشی می گوید: وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت کرده است. وی گفت: برای تحقق رویای اویشی هر کاری می کنم.

پس از تولد آویشی در سال 2011، تقریباً 17 میلیون نفر به جمعیت بنگلادش اضافه شد.

این پیشرفت مرهون یک داستان موفقیت پزشکی در این کشور است، اما نرخ رشد جمعیت در این کشور کاهش شدیدی را نشان می دهد. زنان بنگلادشی در دهه 1980 به طور متوسط ​​6 فرزند داشتند و امروزه میانگین تعداد فرزندان در این کشور به 2 فرزند رسیده است. به لطف تمرکز بنگلادش بر آموزش و افزایش تحصیلات زنان، آنها خانواده های کوچکتری را انتخاب می کنند.

سازمان ملل می گوید جمعیت جهان تا دهه 2080 از 10.4 میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین معتقدند که این امر به زودی اتفاق خواهد افتاد و بین سال‌های 2060 تا 2070 به حدود 10 میلیارد نفر خواهد رسید.

اما پس از تولد اویشی در سال 2011، اتفاقات زیادی در جهان رخ داد و جمعیت شناسان همیشه شگفت زده می شوند.

سمیر کی سی، جمعیت شناس مرکز IIAS وین، می گوید: انتظار نداشتیم که تعداد مرگ و میر ناشی از ایدز تا این حد کاهش یابد و درمان این تعداد از مردم را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در می برند نیز صاحب فرزند می شوند.

از سوی دیگر، افت های خیره کننده ای در باروری وجود دارد.

سمیر گفت، جمعیت شناسان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به میانگین 0.81 رسید، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا پیش خواهد رفت؟

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

احتمالاً 500 میلیون نفر از یک میلیارد نفر بعدی در جهان از 8 کشور هستند. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت 2.1 فرزند برای هر زن است و این نرخ کمتر از نرخ تخمینی در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ 23 ساله از بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت فکر می کند.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر کار پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با کاهش نرخ زاد و ولد و مهاجرت بالا مواجه هستند.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: هنگام تولد عدنان متوجه چیزهای غیرعادی شدم، پزشکان و پرستاران جمع شدند و من نمی دانستم چه خبر است.

وی گفت: کوفی عنان، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، آنجا بود تا او را شش میلیاردمین فرزند جهان خطاب کند.

فاطمه می گوید: خیلی خسته ام و نمی دانم چه احساسی دارم.

ششمین میلیاردمین فرزند جهان از عدنان بهره مند شد. به عنوان مثال، زمانی که او 11 ساله بود، در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

به عقیده وی این که در 23 سال 2 میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است، فوق العاده است.