به 7 سوال در مورد آبله میمون پاسخ دهید


سازمان جهانی بهداشت به برخی سوالات در مورد آبله میمون پاسخ داده است.

بر اساس گزارش ملی به نقل از ایسنا، در ژوئن 1401، سازمان بهداشت جهانی مقاله ای آموزشی با عنوان «پاسخ به سؤالات متداول درباره آبله میمون» منتشر کرد.

آبله میمون چیست؟

خوب چون بیماری مشترک انسان و حیوان است یعنی از حیوان به انسان و همچنین از انسان به انسان منتقل می شود.

چرا به این بیماری آبله میمون می گویند؟

این بیماری آبله میمون نامیده می شود زیرا اولین بار در سال 1958 در میان میمون هایی که برای تحقیق نگهداری می شدند شناسایی شد. این بیماری بعداً در دهه 1970 در انسان مشاهده شد.

آبله میمون در کجا بیشتر دیده می شود؟

خوب در غرب و مرکز آفریقا یافت می شود، جایی که جنگل های بارانی استوایی وجود دارد و معمولاً حیواناتی که می توانند حامل ویروس باشند زندگی می کنند. گاهی اوقات افراد مبتلا به آبله میمون در کشورهای خارج از غرب و مرکز آفریقا، پس از سفر از مناطقی که آبله میمون ها بومی است، شناسایی می شوند.

علائم آبله میمون چیست؟

علائم آبله معمولاً شامل تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کمردرد، سطح انرژی پایین، غدد لنفاوی متورم و بثورات یا تاول‌های روی پوست است. بثورات پوستی معمولاً در عرض یک تا سه روز پس از شروع تب ظاهر می شوند. تاول ها ممکن است صاف یا کمی برجسته باشند، با مایع شفاف یا زرد پر شده و سپس بریده و خشک شوند. تعداد تاول ها در یک فرد می تواند از چند تا چند هزار متغیر باشد. دانه ها روی صورت، کف دست و کف پا متمرکز می شوند. همچنین می تواند در دهان، اندام تناسلی و چشم یافت شود.

علائم آبله میمون معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد تا برطرف شوند و خود به خود و بدون درمان ناپدید شوند. اگر فکر می کنید علائمی وجود دارد که ممکن است خوب باشد، با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. اگر با فردی مشکوک به آبله میمون تماس گرفتید، به پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.

آیا مردم خوب خواهند مرد؟

در بیشتر موارد، علائم جذام به خودی خود در عرض چند هفته از بین می رود، اما در برخی افراد می تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود. نوزادان، کودکان نوپا و افراد مبتلا به نقص ایمنی زمینه ای ممکن است در معرض خطر علائم شدیدتر و مرگ ناشی از سلامتی باشند.

عوارض آبله شدید میمون شامل عفونت های پوستی، ذات الریه، سرگیجه و عفونت های چشمی است که می تواند منجر به کاهش بینایی شود. اخیراً حدود 3 تا 6 درصد از مرگ و میرها توسط بیماران کشورهای بومی گزارش شده است که عمدتاً کودکان یا افرادی هستند که ممکن است مشکلات سلامتی دیگری داشته باشند. لازم به یادآوری است که این عدد ممکن است بیشتر از مقدار واقعی باشد. زیرا سیستم مراقبت محدود به کشورهای بومی است.

آبله میمون چگونه از حیوانات به انسان سرایت کرد؟

این انگل می تواند از طریق تماس فیزیکی با حیوان آلوده به انسان منتقل شود. میزبان های حیوانی ویروس شامل جوندگان و پستانداران است. خطر انتقال آبله میمون به حیوانات را می توان با اجتناب از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی، به ویژه آنهایی که بیمار یا مرده هستند (از جمله گوشت و خون حیوانات) کاهش داد.

در کشورهای بومی که آبله میمون وجود دارد، هر غذای حاوی گوشت یا اجزای حیوانات و احشاء باید قبل از خوردن کاملاً پخته شود.

آبله میمون چگونه از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟

افراد مبتلا به سرخک در صورت بروز علائم (معمولاً بین دو تا چهار هفته) ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. شما می توانید آبله میمون را از طریق تماس نزدیک با فردی که این علائم را دارد، بگیرید. به طور خاص، بثورات پوستی، مایعات بدن (مانند آب، چرک یا خون ناشی از تاول ها) و دلمه می توانند مسری باشند. لباس ها، روتختی ها، حوله ها یا اقلامی مانند قاشق و چنگال، ظروف آلوده شده در اثر تماس با فرد آلوده به ویروس نیز می توانند دیگران را آلوده کنند.