بورل: زمان پایان مذاکرات برجام استگزارش کردن شهرآرانیوزجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز درباره مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران اظهار نظر کرد.

بورل در این یادداشت اعلام کرد که اجرای کامل توافق هسته ای برجام به شدت تحت تأثیر خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام و پیگیری یکجانبه «کارزار فشار حداکثری» آن سیاست قرار گرفت. .

وی در بخشی دیگر از این یادداشت به شکست حداکثری فشار اشاره می کند. بورل نوشت: «فشار حداکثری شکست خورد. در عین حال علیرغم بهترین تلاش اعضای باقیمانده [در برجام] مردم ایران از مزایای کامل لغو تحریم ها محروم شده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه به تلاش های ادعایی خود برای لغو تحریم ها در مذاکرات وین اشاره کرد.

وی نوشت: پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات فراوان با طرف های برجام و ایالات متحده، به این نتیجه رسیدم که فضا برای سازش های مهم بیشتر به پایان رسیده است. متنی که در آن رفع تحریم ها و اقدامات هسته ای برای بقای برجام به تفصیل شرح داده شده است.»

وی در ادامه اذعان داشت: این متن بهترین توافقی است که به‌عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات ممکن می‌بینم، این توافق کامل نیست، اما تمام عناصر لازم را مورد توجه قرار می‌دهد و مصالحه دشواری را که همه طرف‌ها به دست آورده‌اند را شامل می‌شود.

جوزپ بورل از همه طرف ها خواست از این فرصت استفاده کنند و اجازه دهند مذاکرات به نتیجه برسد. وی نوشت: برای استفاده از این فرصت برای موفقیت باید تصمیمات لازم گرفته شود، من هیچ جایگزین جامع و موثر دیگری در دسترس نمی بینم.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین به درگیری های سیاسی داخلی آمریکا در خصوص برجام اشاره کرد و نوشت: می دانیم که برجام با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره همچنان به قطبی سازی سیاست در واشنگتن ادامه می دهد. “

وی افزود: این توافق ممکن است تمام نگرانی های آمریکا در مورد ایران را برطرف نکند. اتحادیه اروپا نگران نگرانی های فراتر از موضوع هسته ای است، مانند مسائل حقوق بشر و امور منطقه ای در ایران. [با آمریکا] او موافقت کرد. ما همیشه این مسائل را در رایزنی های دوجانبه با ایران مطرح کرده ایم».

وی افزود: برجام به این موضوعات رسیدگی نمی کند و نباید چنین می کرد. با این حال، این توافق مزیت تعدیل توسعه برنامه هسته ای ایران و گشودن آن را برای پایان دادن به بازرسی ها و نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد.

جوزپ بورل درباره حساسیت تهران در خصوص برجام نوشت: ما همچنین می دانیم که در تهران پس از تجربیات منفی در سال های اخیر، ملاحظات قابل توجهی در مورد اجرای کامل این توافق وجود دارد. طرفین برجام از تداوم آن، از جمله تعهد جو بایدن و ایالات متحده در این زمینه اطمینان حاصل کنند، در نتیجه، این توافق حفاظت بهتری در برابر اقدامات یکجانبه برای تضعیف آن دارد.

وی در ادامه اذعان داشت: تکمیل این توافق، ضمن تقویت امنیت منطقه و جهان، منافع اقتصادی و مالی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. رد کردن آن از هر دو جهت باعث آسیب می شود.»

جوزپ بورل در پایان گفت: اکنون زمان تصمیم گیری سریع برای پایان دادن به مذاکرات در وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت سریع به اجرای کامل برجام است.

یک مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در صورت پذیرش توافق، “بحران خطرناک هسته ای” در انتظار است. وی گفت: مسئولیت مشترک ما برای تکمیل توافق است.