بورل: پیشنهادهای اروپایی تا بازگشت به مذاکرات روی میز است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای با ایران تا زمان بازگشت مذاکرات پابرجا خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، جوزف بورل در گفتگو با شبکه خبری الجزیره گفت: پیشنهادهایی که برای احیای توافق هسته ای با ایران ارائه کردیم تا زمانی که در مذاکره به میز برگردیم، روی میز است.

الجزیره هنوز جزئیات بیشتری از گفتگوی جوزف بورل با این شبکه منتشر نکرده است.

از سوی دیگر، جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشتر انتظارات برای دستیابی به موفقیت توافق هسته ای ایران در هفته جاری در مجمع عمومی سازمان ملل را کاهش داد و اعتراف کرد که معتقد نیست دیدار با … ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران مثمر ثمر خواهد بود.

بر اساس این گزارش، بورل در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به پولیتیکو گفت: اتحادیه اروپا همه طرف ها را تحت فشار قرار می دهد تا در روند احیای توافق هسته ای 2015 تا ده متر آخر پیش بروند.

وی در عین حال افزود که در بحبوحه مذاکرات کنونی به رهبری اتحادیه اروپا، به زودی پیشرفت عمده ای در این زمینه نمی بینم.

بورل گفت: «در طول سه ماه گذشته، تعامل یک فرآیند چند مرحله‌ای همگرا بوده است. فعالیت بین طرفین نتیجه را بهبود می بخشد. اما در هفته های اخیر چنین نبوده است. اکنون در بن بست هستیم. حالا ما متوقف می شویم.

بورل در پاسخ به سوال پولیتیکو که آیا آمادگی دارد با ابراهیم رئیسی که او نیز برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور دارد، دیدار کند، اذعان کرد: به من قول دادند، به دوحه رفتند. به وین رفتند. من فکر نمی کنم هیچ دیداری با رئیس جمهور حل شود.

همزمان آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در گفتگو با شبکه خبری الجزیره در اجلاس سران سازمان شانگهای تاکید کرد که تصمیم نهایی برای دستیابی به توافق هسته‌ای در ایالات متحده.