بوشاری ها کربلا را در وطن ساختند!+ عکس


خبرگزاری فارس – بوشهر فاطمه مظفری پور: این روزها بوی اسپند مسیر پیاده روی اربعین و چای عراقی حتی به شهرهای ایران هم رسیده است و ایرانیان معروف به حسین (ع) در راه حرم اباعبدالله الحسین (ع) هستند. .

در هیاهوی مردم در شهرهای مختلف برای رسیدن به مقصد، عده ای زائر شدند. مثل زمانی که شخصی به مسافرت می رود و کلید خانه اش را نزد همسایه اش می گذارد تا گل ها را آبیاری کند. این روزها بسیاری از مردم در شهر خود با نام بازماندگان اربعین کلید عشق امام حسین (ع) شده اند.

خانه هایی که کربلا شد

عده ای که پایشان از خاک مسیر پیاده روی اربعین دور است، اربعین پرشور را در شهر خود می گذارند و چراغی برای زائران امام غریب می شوند تا زائرانش غریب نشوند، برای زندگی در شهرها.

برخی دیگر به نام بازماندگان اربعین روح اربعین را وارد خانه های خود کردند تا شهر در سکوت و تاریکی از دست دادن عزاداران حسینی فرو نرود. در این بین خانواده های بوشهری از روستا تا مرکز شهرها دست در جیب کرده و تشنگی زائران را سیراب می کنند.

جهاد عاشقان حسینی با همه فقیر و غنی

حتی برخی موکب ها برای عاشقان حسین (ع) سفره های شام و نهار برپا کردند و از آنها پذیرایی کردند. اهالی روستا اما پرچم های سیاهی را با نمک اضافی بر روی خانه های خود می گذارند و سرپناه ها و سرپناه ها راه های منتهی به زیارت اربعین هستند.

این روزها که تاریخ به فداکاری مردم بوشهر می بالد، نوجوانان نیز به میدان خدمت می آیند و امام جماعت می شوند. نوجوان دیگری در مقابل کسانی که حتی نامشان را نمی دانست سفره پهن کرد و تشنگی کسانی را که مادرش به او می گفت از عزیزان امام حسین (ع) می گفتند سیراب کرد.

مشکل اقتصادی مانعی برای ابراز محبت به عاشقان حسین (علیه السلام) نیست.

به زحمات فراوان مردم میهمان نواز بوشهر بس است که در شرایط وخیم اقتصادی پول خود را جلوی غریبه ها می گذارند اما این غریبه ها از آشنایان نزدیک بوشهری ها می گویند. «محبوبات امام حسین (ع) پس چه مناسب است». خانواده می دانند که سر سفره به زائران حسینی خدمت می کنند.

کودکان کار مهمان این راهپیمایی هستند

در سوی دیگر این ماجرا، رهبران موکب هستند که این روزها فرصت دارند کودکان کار را بگیرند. موکب های بوشهری در شهرشان، رهگذرانی که از کودکی با کیف های سنگین بر دوش و جثه کوچکشان می شناسیم، آنها را به موکب خود دعوت می کنند و به بچه های بی حوصله صبحانه می دهند تا طعم محبت امام حسین را بچشند. (در حالی که خسته به پهلو خم شد و کیف سنگینش را به گوشه ای انداخت و با نگاه به پرچمی که بالای سرش قرار داشت و نام حضرت رقیه (س) بر روی آن نقش بسته بود شروع به خوردن صبحانه کرد.

لالایی زنان شهرستانی

چند زن نیز بانوج کوچکی را با پارچه سبز بستند و در بغل گرفتند و برای بانوج به نام حضرت علی اصغر (ع) لالایی خواندند و شب تاریک زائران را پر از ستاره های موسیقی در فرزندان خود کردند.

بچه های مهاجر آفاقانه هر روز پس از سرخ شدن آفتاب در هنگام غروب، دسته دسته می روند و همراه با خادمان بوشهری به شهروندان و عابران آب می دهند.

تمام عشق نهفته در دل مردم خونگرم بوشهر در ایام محرم و صفر سراسر شهر را فرا می گیرد و بازماندگان پیاده روی اربعین کربلا را از خانه تا کوچه ها به شهر خود می آورند و مطمئن هستند که چه چیزی آنها را به هم پیوند می دهد. و باعث وحدت بین جامعه می شود که شعار «حب الحسین یجمانه» است.

بوشهری هایی که حتی در خارج از کشورشان هم دست از خدمت نمی کشند

اگر از حال و هوای میادین و کوچه ها و خیابان های شهر بگذریم به مردمی می رسیم که آداب خادم خود را به کربلا می رسانند و در آنجا به زائران بین راهی غذا می دهند، عده ای غبار را می شویند. در پای زائران و دیگران در هوای گرم آشپزی می کنند. خلاصه هرکسی هر چه دارد می گذارد وسط میدان عشق تا غم به دل مسافران حسینی نریزد و این همان جهادی است که منتظران را می آورد تا بیایند به حکومت. عدل جهانی حضرت مهدی (عج) از سر ارادت به امام خود کمر راست کردند و به کربلا رفتند.

به گزارش فارس، آنچه به اربعین معنا می بخشد، حضور کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و حتی سالمندان در میان خیل عظیم مردم اربعین است که هر کدام با افتخار مدال خدمت را بر سینه خود می بندند و خود را وقف خدمت به معنای واقعی کلمه می کنند. . این عهد قدیمی است که تجدید ظهور را تعیین می کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید