تایید پلاک خودروهای منطقه آزاد انزلی در سراسر گیلان


نمایندگان مجلس در جلسه یکشنبه 18 مرداد 1401 شورای اسلامی با تغییرات لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی برای رفع ایرادات شورای نگهبان موافقت کردند.

عیسی فرهادی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان از تصویب افزایش مساحت منطقه آزاد انزلی از 2250 هکتار فعلی به 8609 هکتار خبر داد. شهرک های صنعتی خمر انزلی، سپید رود رشت و آرامستان سوره نیز به منطقه آزاد انزلی اضافه شدند.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه مجلس، نام و برند منطقه آزاد انزلی تعیین شد و این نام برای این منطقه باقی خواهد ماند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه مجلس، نواحی صنعتی سازمان از افزایش می یابد. در حال حاضر 60 هکتار تا بیش از 900 هکتار است و در عین حال اضافه شدن فرودگاه ظرفیت و فرصت های قابل توجهی را برای توسعه روابط فرامرزی در سازمان فراهم می کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از نقش محوری زحمات ارزنده دکتر انزلی قدردانی کرد. سعید محمد مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و همکارانش در تهیه و تصویب این لایحه در دولت و مجلس افزود: در این راستا هماهنگی و حمایت استاندار و مجمع نمایندگان استان گیلان عزم جدی همه مسئولان و کارشناسان گیلان را در راستای تعیین مسیر توسعه استان در عرصه فراملی و از رای مثبت نمایندگان شورای اسلامی که مبنای آن است، ابراز کرد. برای نقش واقعی این منطقه در معادلات ملی و بین المللی کشورمان به ویژه در رابطه با کشورهایی که منطقه اوراسیا خواهند بود. باید قدر دانست.

وی با بیان اینکه با افزایش گستردگی منطقه آزاد انزلی، علاوه بر مناطق تجاری، ترانزیتی و صنعتی، افزود: راهبرد این سازمان، تجاری سازی و صنعتی سازی محصولات کشاورزی و شیلاتی استان را در بازارهای اوراسیا نیز گسترش می دهد، وی گفت: از سوی دیگر رعایت تبصره های پنج گانه به ویژه شرح وظایف سازمان به . تبدیل منطقه به منطقه صادرات محور و مرکز مبادلات کالایی کشورهای منطقه در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.

عیسی فرهادی با بیان اینکه با گسترش منطقه آزاد انزلی مشکل شهر صنعتی مناطق سه گانه حل می شود، تاکید کرد: با این مصوبه تردد در پلاک های منطقه آزاد انزلی برای همه شهروندان گیلانی فراهم می شود.

شایان ذکر است، نمایندگان شورای اسلامی با 168 رای موافق، 16 رای مخالف و 15 رای ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تغییرات کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی را تصویب کردند. ملاقات.