تا کی اینترنت از بین خواهد رفت؟ / روبیکا مسدود شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار قطعی اینترنت در ایران را در این خبر بخوانید.

چند دقیقه پیش به روبیکا نرسید.

دسترسی به واتس اپ قطع شده است؟

دسترسی به پهنای باند بین المللی که از شب گذشته محدود به اینترنت توسط اپراتورهای تلفن همراه بود، به حالت عادی بازگشت. متاسفانه واتس اپ و تلگرام همچنان مسدود هستند.

وزیر ارتباطات: فعالیت پیام رسان ها ادامه دارد

وزیر ارتباطات در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: فعالیت سایت‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی مانند گذشته ادامه دارد و افت و وقفه‌ای وجود ندارد.

از ساعتی پیش دسترسی به پهنای باند اینترنت بین المللی در شبکه تلفن همراه کشور بدون مشکل شد. شب گذشته دسترسی به اینترنت همراه فقط در شبکه سراسری اینترنت امکان پذیر بود. فارس در گزارشی نوشت که این محدودیت ها در مصوبه شورای عالی امنیت کشور گنجانده شده است و خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که این تصمیمات موقتی است.

امروز صبح امروز اگرچه به گزارش خبرگزاری فارس، دسترسی به پیام رسان واتس اپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان محدود است، اما امکان دسترسی به اینترنت بین المللی برای کاربران امکان پذیر است.

قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد

به گزارش برنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت: اینترنت از عصر دیروز قطع شده و این قطع همچنان ادامه دارد.

اینترنت از عصر دیروز در سراسر کشور با قطعی مواجه است و این قطعی همچنان ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت موبایل رخ داده و اینترنت خانگی قطعی ندارد.

ظاهرا حوادث و خشونت های دو روز اخیر در کشور باعث شد تا اینترنت در برخی مناطق و سپس در کل کشور قطع شود و این قطع همچنان ادامه دارد.

شبکه های اجتماعی فیلتر شده اند

از ساعتی پیش امکان دسترسی به اینستاگرام با آی پی ایرانی وجود ندارد و اینستاگرام تنها با فیلترشکن باز می شود. این سوال فیلتر اینستاگرام را مطرح می کند.

همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت نیوز نشان داد در اکثر نقاط مرکزی شهر تهران از جمله خیابان جمهوری، تقاطع خیابان حافظ و خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی عصر (عج) و … اینترنت قطع شده است.

این کاهش سرعت و قطع شدن اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین در شبکه اکثر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت وجود دارد. نابودی این شبکه اجتماعی از مدت ها قبل آغاز شده و بسیاری از کاربران گاهی مجبور می شوند از VPN برای اتصال به اینستاگرام استفاده کنند.

وزیر ارتباطات احتمال محدودیت را تایید کرد!

امروز 30 شهریور 1401 عیسی زارع پور در حاشیه هیئت دولت به تشریح علت محدودیت های جدید پرداخت و گفت: پهنای باند کاهش نیافته است. ما به طور مستمر این موضوع را رصد می کنیم. با توجه به مسائل امنیتی و بحث هایی که این روزها مطرح است، گاهی محدودیت هایی توسط نهادهای امنیتی قابل تصمیم گیری و اعمال می شود، اما به طور کلی هیچ کاهشی در پهنای باند نداریم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می کنیم.

هرچند وزیر ارتباطات از ممنوعیت اینترنت خبر داد اما توضیح بیشتری نداد که این ممنوعیت به معنای قطع اینترنت در قالب روزهای قبل است. این بدان معناست که برخی از مناطق ایران در طول روز چندین ساعت بدون اینترنت خواهند بود یا تجربه آبان ماه سال ۱۳۹۵ زمانی که اینترنت قطع شد و پس از آن تلگرام برای همیشه فیلتر شد، تکرار خواهد شد.

تکذیب اظهارات وزیر

پس از انتشار خبری مبنی بر تایید احتمال محدودیت اینترنت توسط وزیر ارتباطات و روابط عمومی، این وزارتخانه اعلام کرد ظهر امروز برخی خبرگزاری ها نقل قولی کذب از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد حاشیه جلسه شورای دولت که با پیگیری های مرکز روابط عمومی حذف شد. خطا تصحیح شد.

مشکلات شبکه های اجتماعی

حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با تجارت نیوز پیش از این از وجود دردسرهای نامشخص در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد است اینترنت کاربران هک شده است. این کارشناس همچنین نسبت به عدم توانایی فنی پیام رسان های داخلی در برابر تعداد بالای کاربران هشدار داد.

NetBlocks فیلتر اینستاگرام را تایید کرد

نت بلاکز نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام برای کاربران ایرانی را تایید کرد.