تحلیل روند هفتگی بورس / میزان معاملات در بورس کاهش یافته است


به گزارش تجارت نیوز، شاخص کل بورس در روز چهارشنبه روی عدد یک میلیون و 442 هزار واحد قرار گرفت و در این هفته به رقم یک میلیون و 439 هزار واحد رسید و 0.21 درصد کاهش را به ثبت رساند. با وجود کاهش شاخص کل، شاخص هم وزن با 0.89 درصد رشد به رقم 411 هزار واحد رسید. بازار فرابورس نیز کاهش جزئی داشت و با کاهش 0.06 درصدی توانست وضعیت را نسبت به هفته گذشته تثبیت کند.

بررسی معاملات هفته گذشته نشان می دهد که شاخص هم وزن وضعیت بهتری را نسبت به شاخص کل تجربه کرده است. بر این اساس صنایع کوچک و متوسط ​​در بازار سرمایه مورد اقبال سهامداران قرار می گیرند.

میانگین سرانه فروش سهامداران حقیقی در هفته جاری به 20 میلیون و 120 هزار تومان رسید در حالی که این میزان در هفته گذشته معادل 21 میلیون و 760 هزار تومان بود. بر این اساس میزان برداشت سهامداران حقیقی در هفته جاری به 706 میلیارد تومان رسیده است.

میزان معاملات بازار سرمایه نسبت به هفته گذشته کاهش یافت و به 14 هزار و 673 میلیارد تومان رسید. البته میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود 2930 میلیارد تومان است.

اخبار تاثیرگذار بورس

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نماد استقلال بازگشایی شد و در آخرین روز معاملاتی این هفته سهام پرسپولیس نیز بازگشایی شد. این بازگشایی به دلیل منفی بودن شدید چندین روزه خود سیگنال منفی به کل بازار سرمایه تزریق می کند.

از سوی دیگر، بلاتکلیفی در بازار هنوز به پایان نرسیده است، وضعیت برجام همچنان نامشخص است و مذاکرات هسته‌ای در حال حاضر مستقیماً با بازار سرمایه مرتبط است. به گفته کارشناسان، در صورت مشخص شدن وضعیت برجام، بازار راه خود را پیدا می کند و حداقل پس از دو سال می توان به ثبات بازار سهام امیدوار بود.

کارشناسان معتقدند تعیین برجام و قیمت دلار باعث بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه خواهد شد. بازگشت اطمینان به معنای ورود نقدینگی و تداوم رشد شاخص کل بورس است.