ترکمنستان: ما آماده همکاری با شانگهای در زمینه امنیت و انرژی هستیم


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دفاتر منطقه ای، «سردار بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در سخنانی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند از آمادگی ترکمنستان برای همکاری با سازمان همکاری شانگهای در زمینه امنیتی خبر داد. مهمان افتخاری

رئیس جمهور ترکمنستان گفت: کشورمان آماده همکاری با سازمان همکاری شانگهای و انجام برنامه های تعاملی چندجانبه و انعطاف پذیر در زمینه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری، فرهنگی و بشردوستانه است.

رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اینکه ترکمنستان سازمان همکاری شانگهای را یکی از مهم ترین ارکان ثبات این قاره می داند، آمادگی خود را برای برقراری گفت وگوی سیاسی و دیپلماتیک نزدیک تر و اساسی تر با این سازمان اعلام کرد.

بردی محمداف از جمله زمینه هایی که ترکمنستان و سازمان همکاری شانگهای می توانند همکاری کنند، مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی، جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و دیگر انواع فعالیت های غیرقانونی را ذکر کرد.

بردی محمداف خاطرنشان کرد: ترکمنستان آمادگی دارد همکاری های تجاری و اقتصادی با این سازمان را به طور جدی گسترش دهد و برای این امر نه تنها فرصت های واقعی، بلکه یک نیاز عینی نیز وجود دارد.

وجود منابع قوی و پایگاه تولیدی در کشور و مجاورت جغرافیایی، امکانات توسعه یافته و تجربه تعامل در قالب های دوجانبه و چند جانبه که سال هاست به دست آورده ایم، مساعدترین شرایط را برای ایجاد روابط قوی بلندمدت در حمل و نقل، لجستیک فراهم کرده است. . ، و ارتباطات ، قدرت می بخشد.

رئیس جمهور ترکمنستان تاکید کرد: ایجاد کریدورهای تجاری و اقتصادی یکپارچه در مسیر شرق به غرب، جنوب به شمال گواه این مدعا خواهد بود.

به گفته وی، ترکمنستان آمادگی دارد موضوع تامین قلمرو و زیرساخت های خود را مطابق با منافع سازمان همکاری شانگهای برای ایجاد مسیرهای ترانزیتی بین قاره ای و منطقه ای برای تامین کالا و خدمات مورد بحث قرار دهد.

به گفته بردی محمداف، مسیر دریای خزر به دلیل وجود بندر چند منظوره بزرگ و مدرن در شهر ترکمن باشی در سواحل ترکمنستان نقش مهمی ایفا می کند.

رئیس جمهور ترکمنستان گفت: ما به سودمندی پیوستن به سازمان همکاری شانگهای در شکل گیری سامانه حمل و نقل و کریدورهای ترانزیتی و لجستیکی در خط چین – آسیای مرکزی، خزر – دریای سیاه معتقدیم.

رئیس جمهور همچنین تمایل خود را برای همکاری با طرف های ذیربط برای بهبود کارایی کریدور حمل و نقل بار از بنادر روسیه در بالتیک به پایانه های دریایی خلیج فارس و اقیانوس هند اعلام کرد.

در همین راستا رئیس جمهور ترکمنستان پیشنهاد آغاز برنامه ریزی پروژه های مشترک برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی برای رفع نیازهای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و امید به ورود به بازارهای خارجی را داد.

به گفته بردی محمداف، ترکمنستان از ظرفیت منابع لازم برای افزایش تعداد این منابع برخوردار است و سال هاست که طرف ترکمنستانی تجربه بین المللی خوبی در همکاری در بخش انرژی کسب کرده است. رئیس جمهور تاکید کرد که ترکمنستان گاز طبیعی خود را به روسیه، چین و کشورهای همسایه ارسال می کند و همچنین در اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (TAPI) فعالانه کار می کند.

رئیس جمهور گفت: در اینجا می خواهم بر اهمیت مشارکت افغانستان در این پروژه و سایر پروژه های چندجانبه به عنوان یکی از عوامل کلیدی در احیای اقتصاد و وضعیت اجتماعی و در نهایت دستیابی به صلح و هماهنگی تاکید کنم.

انتهای پیام/ح
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید