تسلط اسیلاتورها در پالایش و دارا 1 – قدس آنلاین | ایستگاه خبری


به گزارش قدس آنلاین، اسفندماه سال گذشته مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تغییر اساسنامه این دو صندوق خبر داد و با اشاره به اینکه دو صندوق دارا ایکم و پالیش یکم مشکل ساز شدند، از تغییر اساسنامه این دو صندوق خبر داد. بازار سرمایه.

بر اساس اظهارات عشقی، در صورت تغییر این ساختار، ممکن است قیمت این دو صندوق به ارزش خالص دارایی آنها نزدیک شود. این اقدام مستلزم تایید هیات دولت است. اما بررسی ها نشان می دهد که تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

تسلط اسیلاتورها در پالایش و دارا 1 از سوی دیگر، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت 31 تیرماه اعلام کرد که احیای ارزش ذاتی صندوق های پالایش ایکم و دارا یکم به دستور سازمان بورس و اوراق بهادار است. قوانین این دو صندوق برای جبران زیان سهامداران به زودی تغییر می کند. اما تاکنون تغییری در روند این صندوق ها ایجاد نشده است و هر دو صندوق ETF زیانده هستند.

علی اصغر حیدری، کارشناس بازار سرمایه گفت: بررسی روند تفاوت NAV و قیمت هر دو صندوق دارا و پالایشی از ابتدای ورود به بورس تا کنون می تواند به تشخیص این موضوع کمک کند. تفاوت بزرگ اما آنچه تا حدود زیادی مشخص است این است که با توجه به کارمزدهای اندک معاملاتی صندوق های ETF و از سوی دیگر تعداد بسیار بالای صاحبان واحدهای این دو صندوق، واحدهای دارا و پالایش به گزینه های بسیار جذابی برای نوسانات تبدیل می شوند.

جذابیت صندوق های دولتی در بورس

وی ادامه می دهد: به طوری که تعداد و ارزش معاملات در هر دو صندوق نسبت به بقیه بازار بسیار زیاد است، این امر کاملاً نشان دهنده فعالیت نوسان سازهای حرفه ای و دارای امکان معاملات با فرکانس بالا و الگوریتمی است. از این وجوه بنابراین با نوسانات سریع و دامنه نوسان محدود، ضمن کسب سود برای خود، امکان رشد متناسب را از این نمادها سلب می کند.

حیدری توضیح می دهد: این در حالی است که سهامداران خرد واقعی به دلیل زیان های ناشی از برگزاری این دو نماد به طور کلی حاضر به فروش به قیمت روز نیستند. اما با افزایش نسبی قیمت (حتی 10 درصد) بسیاری از این سهامداران صبور فروشنده این نمادها می شوند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: تا زمانی که این جایگاه جذاب در نماد این دو صندوق باشد. حتی اگر نمادهای شرکت های بانکی یا پالایشی رشد کنند، امکان رشد این صندوق ها وجود ندارد.

حیدری در نهایت گفت: مطمئن و مطمئن; برای رفع این شرایط، اولین اقدام باید عاجل انجام شود. معاملات الگوریتمی در نمادهای دارا و پالایش حداقل به مدت دو ماه ممنوع است.

منبع: تجارت نیوز